Konspekt lekcji dla klasy III

Transkrypt

Konspekt lekcji dla klasy III
Konspekt lekcji dla klasy III
Temat : Stanie na rękach z uniku podpartego – doskonalenie.
Cel poznawczy : zapoznanie się z prawidłową postawą gimnastyczną.
Cel kształcący : kształtowanie zwinności, siły i koordynacji ruchowej.
Cel wychowawczy : współpraca w grupie, kształtowanie nawyku dbałości o sprzęt sportowy.
Założenia wynikające z warunków lekcji :
miejsce : sala gimnastyczna
przybory : skakanke, 5 materace, ławeczki gimnastyczne.
metoda: obwodowa
czas trwania- 45’
prowadzący : mgr Jolanta Mróz
Część
lekcji
Część
wstępna
Tok lekcji
Zorganizowanie grupy
Motywacja do zajęć
•
•
•
Rozgrzewka
Psychomotoryka
Profilaktyka
Zadania szczegółowe
1.Zbiórka
2.Sprawdzenie gotowości do zajęć
3.Podanie tematu zajęć
Rozgrzewka ze skakanką
- przeskoki przez skakankę obunóż i
jednonóż.
– skakanka trzymana w RR, skłony Tł w
przód i w Tył.
– poz. w rozkroczna, opad Tł w przód,
skakanka złożona w RR, skręty Tł. w PiL.
– skakanka złożona przed sobą, przeskoki
zajęcze nad skakanką.
– podpór leżąc przodem, skakanka między
dłońmi, zmiana dłoni podskokiem na RR.
–siad prosty, skakankę przerzucamy za
stopy, skłon Tł w przód i przyciąganie
skakanki.
– w leżeniu tyłem skakanką trzymamy
między stopami, leżenie przewrotne,
przekazujemy skakankę do dłoni, skłon Tł.
w przód ze skakanką.
– w leżeniu przodem RR wyprostowane na
szerokość barków, wznosy RR i NN w górę.
– w siadzie rozkrocznym zaplatamy
skakankę o stopy, siad równoważny.
– skakanka rozciągnięta na podłodze
„chodzenie równoważne po linie”.
– przeskoki przez skakankę w dowolny
sposób.
„- wierzganie konika”
Uwagi organizacyjno porządkowe
Łańcuszki, zegarki
(przypomnieć o ich
zdjęciu przed zajęciami)
•
•
Zwracamy uwagę na
dokładne
wykonywanie ćwiczeń.
•
•
Część
główna
•
Kształtowanie
umiejętności
Część • Uspokojenie
końcow
organizmu
a
• Czynności
organizacyjne
związane z
zakończeniem lekcji
• Nastawienie do
samodzielnego
wykonywania ćw. w
czasie wolnym.
1. Ustawienie dwóch identycznych torów
Podział na dwie grupy
przeszkód.
2. Pokonywanie torów przeszkód.
• Zmiana stanowisk
• start z leżenia przodem na ławeczce
przez przejście
różnymi sposobami:
• podciąganie na rękach wzdłuż ławeczki
•
na czworakach
• skok przez ławeczkę prostopadle do toru
• w podporze tyłem
• przewrót w przód na materacu
• podskokami obunóż
• przeskoki zawrotne wzdłuż ławeczki
•
podskokami NL. NP.
• slalom pomiędzy 3 chorągiewkami
• przejście na czworakach pod poprzeczką • skokiem zajęczym
• dowolne.
• obiegnięcie pojed. chorągiewki
3 Ćw. gimnastyczne na przyrządach w
• Uczniowie pokonują
formie obwodu ćwiczebnego:
tor 4 razy, z przerwą 2
min.
• przewrót w przód na materacu z
przysiadu do przysiadu podpartego
• Asekuracja przy
drabinkach
• przeskoki zawrotne wzdłuż ławeczki
• stanie na rękach z uniku podpartego przy
drabinkach
• przejście równoważne po listwie
odwróconej ławeczki
• leżenie przewrotne i przerzutne
• taczki na ławeczce, mostek
• stanie na rękach z uniku podpartego przy
drabinkach
• Sprzątanie stanowisk
•
• marsz dookoła sali z wspięciem na palce,
uniesienie RR w górę, skłon w przód
• w leżeniu tyłem podciągnięcie głowy
pod klatkę piersiową
• Podsumowanie zajęć
• Pożegnanie
Opracowała: Jolanta Mróz