Scenariusz - szkoła podstawowa

Transkrypt

Scenariusz - szkoła podstawowa
Konspekt lekcji
PIERWOTNE NIEDOBORY ODPORNOŚCI
Szkoła: Szkoła Podstawowa (klasy I-III)
Czas realizacji: 45 minut
Cel główny: Zapoznanie ze specyfiką Pierwotnych Niedoborów Odporności i uświadomienie
zagrożeń zdrowotnych z nimi związanych.
Temat lekcji: Tajemnice ludzkiej odporności - PNO
Literatura dla nauczyciela: Pierwotne Niedobory Odporności – Broszura dla nauczycieli,
www.niedoboryodpornosci.pl (Materiały do pobrania „Dla nauczycieli”)
Cele operacyjne:

Uczeń słyszał i potrafi swoimi słowami wyjaśnić pojęcia: odporność, układ
odpornościowy, wirusy, bakterie.

Uczeń słyszał o Pierwotnych Niedoborach Odporności (PNO).

Uczeń zapoznał się i potrafi wymienić niektóre objawy PNO u dzieci.

Uczeń zna podstawowe zasady higieny i wie, czego powinna unikać osoba z PNO.

Uczeń ma świadomość, że wśród jego kolegów może być osoba zmagająca się z PNO.
Metody: wykład, pokaz, burza mózgów, pogadanka, praca w grupach.
Formy pracy: praca zbiorowa jednolita, praca indywidualna jednolita.
Środki dydaktyczne: ulotki/broszury, kolorowanki do pracy w grupach, maskotka
terapeutyczna (Miś Igi V. lub inny pluszak – tbc).
Tok lekcji:
I Część wstępna: (10 minut)
1. Powitanie
2. Sprawdzenie obecności
3. Przedstawienie tematu lekcji
4. Burza mózgów/dyskusja – próba odpowiedzi na pytania postawione przez
nauczyciela:

Czym jest odporność? (Pytanie główne)

Do czego potrzebna jest człowiekowi odporność? (Pytanie główne)

Czym są wirusy i bakterie? (Pytania pomocnicze)

Jak ludzki organizm broni się przed nimi? (Pytanie pomocnicze)

Jakie mogą być konsekwencje braku odporności?
II Część główna: (25 minut)
1. Wykład + dyskusja - Przedstawienie objawów PNO u dzieci (10 minut) (Nauczyciel
prowadzi wykład w oparciu o przygotowany materiał dydaktyczny oraz wywołuje
dzieci do odpowiedzi, pytając o poszczególne objawy, np. czy ktoś kiedyś chorował
na zapalenie ucha, zapalenie płuc itd.) (10 minut)

Sprecyzowanie pojęcia odporności

Wyjaśnienie: Jak działa układ odpornościowy/immunologiczny człowieka

Zaprezentowanie, jakie organy są elementami układu opornościowego

Przedstawienie mechanizmów obronnych organizmu

Odpowiedź na pytanie: Co dzieje się kiedy odporność jest zagrożona?

Wyjaśnienie pojęcia PNO – przedstawienie misia Igi V. lub innego pluszaka
2. Praca w grupach (10 minut)

Nauczyciel
rozdaje
uczniom
kolorowanki
z
misiem
Igi
V.
(www.niedoboryodpornosci.pl)

Zadaniem dzieci jest pokolorowanie obrazków, a następnie chętne osoby
opowiadają o pasji misia, którego pokolorowały
3. Prezentacja wyników pracy – tablica w szkole (5 minut)
4. Rozmowa nt. zagrożeń związanych z PNO związanych z wykonywaniem hobby
(5 minut)
III Część końcowa (10 minut)
1. Podsumowanie - Uporządkowanie informacji na temat PNO

Zwrócenie uwagi na to, że osoby zmagające się z PNO, dzięki odpowiedniej
diagnozie i leczeniu mogą funkcjonować normalnie – jak osoby zdrowe.

Podkreślenie, że PNO nie jest chorobą zakaźną i kontakt z osobą chorą na
PNO w żaden sposób nie może zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Podstawowe zasady higieny wobec osób z PNO np. unikanie kontaktu
z rówieśnikiem chorym na PNO, wtedy kiedy ma się infekcję – katar, kaszel
itp. Nie dzielenie się posiłkami i napojami itp.

Zwrócenie uwagi na to, że powinniśmy starać się pomagać osobom z PNO
w normalnym funkcjonowaniu poprzez traktowanie ich z szacunkiem
i zrozumieniem.

Podziękowanie i pożegnanie
Załączniki:
1. Ulotki z objawami PNO (wydruk ze strony www.niedoboryodpornosci.pl)
2. Ulotka nt. zasad higieny
3. Kolorowanki ze strony www.niedoboryodpornosci.pl
4. Miś Igi V. lub inny pluszak (maskotka dziecka chorego na PNO)