Scenariusz - gimnazjum

Transkrypt

Scenariusz - gimnazjum
Konspekt lekcji
PIERWOTNE NIEDOBORY ODPORNOŚCI
Szkoła: Szkoła Podstawowa (klasy IV-VI)/Gimnazjum (klasy I-II)
Przedmiot: Lekcja wychowawcza – ścieżka ekologiczno-zdrowotna
Czas realizacji: 45 minut
Cel główny: Zapoznanie ze specyfiką Pierwotnych Niedoborów Odporności i uświadomienie
zagrożeń zdrowotnych z nimi związanych.
Temat lekcji: Tajemnice ludzkiej odporności - PNO
Literatura dla nauczyciela: Pierwotne Niedobory Odporności – Broszura dla nauczycieli,
www.niedoboryodpornosci.pl (Materiały do pobrania „Dla nauczycieli”)
Literatura dla ucznia: www.niedoboryodpornosci.pl
Cele operacyjne:

Uczeń zna i potrafi wyjaśnić pojęcia: odporność, układ odpornościowy, wirusy,
bakterie, Pierwotne Niedobory Odporności.

Uczeń zna i potrafi wymienić objawy PNO u dzieci i dorosłych.

Uczeń zna podstawowe zasady higieny i wie, czego powinna unikać osoba z PNO.

Uczeń ma świadomość, że wśród jego kolegów może być osoba zmagająca się z PNO.
Metody: wykład, pokaz, burza mózgów, pogadanka, praca w grupach, test.
Formy pracy: praca zbiorowa jednolita, praca w grupach zróżnicowana.
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, ulotki/broszury do pracy w grupach.
Tok lekcji:
I Część wstępna: (10 minut)
1. Powitanie
2. Sprawdzenie obecności
3. Przedstawienie tematu lekcji
4. Burza mózgów/dyskusja – próba odpowiedzi na pytania postawione przez
nauczyciela:

Czym jest odporność? (Pytanie główne)

Do czego potrzebna jest człowiekowi odporność? (Pytanie główne)

Czym są wirusy i bakterie? (Pytania pomocnicze)

Jak ludzki organizm broni się przed nimi? (Pytanie pomocnicze)

Jakie mogą być konsekwencje braku odporności?
II Część główna: (30 minut)
1. Prezentacja multimedialna (Nauczyciel prowadzi wykład w oparciu o przygotowany
materiał dydaktyczny) (10 minut)

Sprecyzowanie pojęcia odporności

Wyjaśnienie: Jak działa układ odpornościowy/immunologiczny człowieka

Zaprezentowanie, jakie organy są elementami układu opornościowego

Przedstawienie mechanizmów obronnych organizmu

Odpowiedź na pytanie: Co dzieje się kiedy odporność jest zagrożona?

Pytanie: Czy ktoś w klasie potrafi odszyfrować skrót PNO?

Wyjaśnienie pojęcia PNO
2. Praca w grupach - Przedstawienie objawów PNO u dzieci i dorosłych (10 minut)

Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy i rozdaje ulotki/wydruk z ilustracją
objawów PNO

Grupy zapoznają się z obrazkami

Zadaniem grup jest zapoznanie się z obrazkami, a następnie wyznaczenie osób,
które zaprezentują objawy
3. Prezentacja wyników pracy w grupach (5 minut)
4. Test sprawdzający wiedzę nt. PNO (10 minut)

Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy i rozdaje kartki (4 kolory: żółty,
zielony, niebieski, czerwony, ew. zwykłe kartki z narysowanym kółkiem
danym
kolorem),
przedstawia
z elementami grywalizacji.
zasady
testu
sprawdzającego
wiedzę

Opcja 1: nauczyciel pokazuje na prezentacji kolejno 10 pytań i prezentuje
cztery możliwe odpowiedzi (każda innego koloru), na sygnał nauczyciela
każda z grup w odpowiedzi podnosi kartkę wybranego koloru, po każdym
pytaniu nauczyciel przyznaje punkty za prawidłową odpowiedź, wygrywa
grupa, która zdobyła najwięcej punktów.

Opcja 2: nauczyciel rozdaje testy z 10 pytaniami i prosi każdą z grup
o zaznaczenie prawidłowych odpowiedzi (5 minut), następnie nauczyciel
odczytuje każde z pytań i prosi o przedstawienie odpowiedzi – każda z grup
w odpowiedzi podnosi kartkę wybranego koloru, po każdym pytaniu
nauczyciel przyznaje punkty za prawidłową odpowiedź, wygrywa grupa, która
zdobyła najwięcej punktów.

Nauczyciel może na bieżąco komentować odpowiedzi lub na koniec testu
jeszcze raz przedstawia prawidłowe odpowiedzi i wyjaśnia wątpliwości
uczniów.
III Część końcowa (5 minut)
1. Podsumowanie - Uporządkowanie informacji na temat PNO

Zwrócenie uwagi na to, że osoby zmagające się z PNO, dzięki odpowiedniej
diagnozie i leczeniu mogą funkcjonować normalnie – jak osoby zdrowe.

Podkreślenie, że PNO nie jest chorobą zakaźną i kontakt z osobą chorą na
PNO w żaden sposób nie może zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Podstawowe zasady higieny wobec osób z PNO np. unikanie kontaktu
z rówieśnikiem chorym na PNO, wtedy kiedy ma się infekcję – katar, kaszel
itp. Nie dzielenie się posiłkami i napojami itp.

Zwrócenie uwagi na to, że powinniśmy starać się pomagać osobom z PNO
w normalnym funkcjonowaniu poprzez traktowanie ich z szacunkiem
i zrozumieniem.

Podziękowanie i pożegnanie
Załączniki:
1. Prezentacja multimedialna
2. Ulotki z objawami PNO (wydruk ze strony www.niedoboryodpornosci.pl)
3. Ulotka nt. zasad higieny
4. Test z odpowiedziami dla nauczyciela
5. Test dla uczniów