Konspekt zajęć edukacyjnych temat

Transkrypt

Konspekt zajęć edukacyjnych temat
Konspekt zajęć edukacyjnych w zespole edukacyjno- terapeutycznym I a um.
Temat ośrodka tygodniowego: Chcemy być samodzielni.
Temat zajęć: Znam swoje ubrania i potrafię je założyć.
Nauczyciel prowadzący: Jolanta Mazurek
Cel główny: doskonalenie umiejętności samoobsługowych w zakresie rozpoznawania i zakładania
wybranych elementów garderoby.
Przebieg zajęć
 Zajęcia wstępne:
- rozpakowanie plecaków
- podanie dłoni
- sprawdzenie obecności
-ustalenie pogody
-pląs przy piosence na powitanie
 Ćwiczenia językowe- faza I i II PECS
 Masaże /ćwiczenia normalizujące
napięcie mięśniowe obręczy barkowej i
ręki,
 Ćwiczenia umożliwiające przekraczanie
linii środkowej ciała
-próby ściągania spinaczy przypiętych do
rękawów
-zabawy „graficzne” z pianką na blacie stołu:
leniwe ósemki, swobodne bazgranie
-zabawa paluszkowa „Rodzinka”
 Ćwiczenia doskonalące sprawność
manualną i koordynację wzrokoworuchową
Śniadanie , czynności porządkowohigieniczne
 Zajęcia właściwe:
-Wyszukiwanie elementów garderoby w
pudełku sensorycznym
- ćwiczenia rozumienia mowy
-ćwiczenia w dopasowywaniu
- próby przeliczania (M)
Cele operacyjne, uczeń:
-rozpakowuje plecak
-wita się z wszystkimi poprzez podanie ręki
-rozpoznaje i przykleja swoje zdjęcie na tablicy
-określa za pomocą znaczka jaka jest pogoda (M)
- tańczy przy piosence na powitanie
- wymienia obrazek na pożądany przedmiot ( M jedzenie)lub aktywność (D -tańce)
- poddaje się masażom i stymulacji dotykowej
przez ok. 10 min. bez zachowań oporowych
- zdejmuje spinacze prawą ręką z lewej
i odwrotnie
- rysuje leniwe ósemki na blacie stołu, swobodnie
bazgrze
- wrzuca patyczki do wąskiej butelki, rozdziela
klocki o różnego rodzaju zaczepach.
-myje ręce z zachowaniem kolejnych kroków
--------------------------------------------------------------zanosi samodzielnie śniadanie do jadalni
-rozpakowuje pudełko śniadaniowe(D), odkręca
termosy (M)- z pomocą
-samodzielnie spożywa posiłek
-wyciera usta serwetką
-odnosi naczynia do „okienka”
-wyrzuca śmieci do kosza
----------------------------------------------myje zęby z zachowaniem kolejnych kroków
-podaje nauczycielowi odzież z pudelka
- podaje wymienione przez nauczyciela elementy
odzieży
-dobiera do pary takie same elementy odzieży na
polecenie „Daj taki sam”
-przelicza razem z nauczycielem, wskazuje „2”
Konspekt opracowany przez: Jolanta Mazurek – nauczyciel SOSW im. Św. Jadwigi Królowej w Mielcu
-ćwiczenia doskonalące samoobsługę
-zakładanie czapki, (oglądanie się w lustrze?)
- Zabawa muzyczno – ruchowa
- uczestniczy w zabawie muzyczno – ruchowej
-dopasowywanie konkretu do obrazka
- dopasowuje konkret do obrazka
- dopasowywanie identycznych obrazków
-dopasowuje identyczne obrazki
 Ekspresja plastyczna- kolorowanie w
ograniczonym konturze
 ćwiczenia wg programu świadomości
Knillów- program wprowadzający.
-koloruje pogrubiony kontur czapki
 ćwiczenia ruchowe
- buduje i pokonuje ścieżkę z klocków „cegieł”
-naśladuje ruchy nauczyciela na polecenie” Zrób
tak…”
Metody pracy:
-praktycznej działalności, metoda małych kroków, podpowiadanie manualne, stosowanie wzmocnień i
nagród.
Formy pracy:
-indywidualna , grupowa
Pomoce: magnetofon, płyty, nagrody dla Michała i Daniela, karton, kredki, wybrane elementy garderoby,
lustro.
Uwagi:
Poszczególne zadania i ćwiczenia będą wykonywane są z uwzględnieniem kondycji psycho – fizycznej
dzieci.
System motywacyjny :D-chrupki , ciasteczka, pochwały, M-marchewka, dynia
W razie wystąpienia zachowań oporowych lub trudnych będą stosowane polecenia przerywające (D-wstań,
siadaj, oraz huśtanie na fotelu obrotowym, M-przybij piątkę, imitacja czynności motoryki małej).
Trening czystości- chłopcy na przewie(co 45 min) są wyprowadzani do WC po wcześniejszym zachęcaniu
do oderwania etykiety „siku” i przyklejeniu jej w toalecie – dążymy do komunikowania chęci wyjścia do
toalety za pomocą obrazka.
Konspekt opracowany przez: Jolanta Mazurek – nauczyciel SOSW im. Św. Jadwigi Królowej w Mielcu

Podobne dokumenty