SCENARIUSZE LEKCJI WYCHOWAWCZEJ: GIMNAZJUM Lekcja

Transkrypt

SCENARIUSZE LEKCJI WYCHOWAWCZEJ: GIMNAZJUM Lekcja
SCENARIUSZE
GIMNAZJUM
LEKCJI
WYCHOWAWCZEJ:
Lekcja wprowadzająca: Ruszamy na biegun!
Cele lekcji
Uczeń:
- dowiaduje się, na czym polega metoda Biegun i kto jest jej twórcą
- poznaje technikę burzy mózgów
- aktywnie uczestniczy w formułowaniu zasad współpracy
- integruje się z innymi członkami grupy
- rozwija postawę opartą na uważności, empatii i otwartości
Metody pracy
- ćwiczenie integracyjne
- dyskusja
- mini wykład
- burza mózgów
Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania
- ustawienie ławek pod ścianą, tak by na środku sali pozostało wolne miejsce do wykonania ćwiczenia
- flipchart i kolorowe mazaki
- taśma do przyklejania kartek flipchartu do ściany
Tok lekcji
Część wprowadzająca
Nauczyciel przedstawia zdjęcia Marka Kamińskiego w wypraw i pyta uczniów, czy wiedzą kim jest ta osoba.
Uzupełnia wypowiedzi uczniów, opowiadając krótką notkę biograficzną podróżnika i przytaczając kilka
przykładów jego słynnych wypraw (np. wyprawa z Jasiem Melą). Następnie pyta uczniów, jakimi cechami
musiał wykazać się Kamiński, by osiągnąć zamierzone cele – odpowiedzi uczniów zapisuje na tablicy.
Wskazując na zapisane na tablicy słowa, nauczyciel pyta uczniów:
- czy odnajdują w sobie te cechy?
- dlaczego te cechy są ważne? Czy przydają się tylko w wyprawie? Jakie jest zastosowanie dla nich w
codziennym życiu?
Po krótkiej dyskusji nauczyciel opowiada o celach metody Biegun, mówiąc że składa się ona z 10 kroków,
które uczniowie poznają na kolejnych lekcjach. Jako warunek niezbędny do powodzenia całego
przedsięwzięcia podaje konieczność wzmacniania wewnętrznej siły i motywacji, lepszego poznania siebie
nawzajem oraz budowania zaufania.
Część główna
Nauczyciel wyjaśnia, na czym polega burza mózgów. Przedstawia zasady (1), po czym zapisuje na dużej
kartce flipchart: „Odkrywanie Bieguna – zasady naszej grupy” i prosi uczniów o przedstawianie aspektów,
które są dla nich ważne dla stworzenia przyjaznej atmosfery w trakcie pracy z metodą. Wspólnie z uczniami
opracowuje listę zasad, które są spisywane na dużej kartce flipchart, a następnie – powieszone w widocznym
miejscu. Zadaniem nauczyciela jest inspirowanie uczniów i zachęcanie do wyrażania potrzeb.
str. 1
Nauczyciel prosi uczniów o wstanie z miejsc i zamknięcie oczu. Następnie przedstawia reguły ćwiczenia:
„Teraz, chodząc powoli, znajdźcie kogoś i bardzo delikatnie złapcie go za rękę. Uważajcie na każdy krok,
bądźcie uważni i skupieni, nie otwierajcie oczu ani nie wydawajcie dźwięków. Postarajcie się wspólnie
stworzyć krąg, tak, by wszystkie osoby były połączone”.
Część podsumowująca
Uczniowie dzielą się wnioskami i odczuciami płynącymi z ćwiczenia. Nauczyciel podsumowuje informacje
przedstawione na lekcji, zwracając uwagę na znaczenie jakie ma kontakt, siła grupy, zaufanie do siebie
nawzajem i dbanie o bezpieczeństwo swoje oraz pozostałych uczestników.
Zadanie domowe
Każdy z uczniów ma zadanie założenie oddzielnego zeszytu do pracy z metodą Biegun.
Załącznik
1. Jak zorganizować burzę mózgów?
(Załącznik nr 2 z Kursu dla nauczycieli)
Krok 1: Odkryj swój biegun
Cele lekcji
Uczeń:
- poznaje różne znaczenia słowa „biegun”
- dowiaduje się, co słowo biegun oznacza w kontekście metody
- określa, jakie znaczenie w życiu człowieka mają cele, marzenia, wyzwania
- definiuje swój cel, Biegun i zapisuje go w dzienniku
Metody pracy
- ćwiczenie relaksacyjne
- burza mózgów
- praca w parach
- praca indywidualna, poprzedzona relaksacją
Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania
- flipchart
- kolorowe flamastry
- kartki
- długopisy lub ołówki dla każdego
Tok lekcji
Część wprowadzająca
Nauczyciel prowadzi krótkie ćwiczenie oddechowe. Mówi: „Usiądź wygodnie, tak by obie stopy znajdowały
się na podłodze. Zamknij oczy. Zwróć uwagę na dźwięki, które są wokół. Co słyszysz? Teraz zwróć uwagę na
siebie. Jak oddychasz? Szybko czy wolno? Nic nie rób ze swoim oddechem, nie zmieniaj go – po prostu
obserwuj. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób wdychasz i wydychasz powietrze. Czy powietrze jest takie samo
przy wdechu jak przy wydechu? Jest ciepłe czy zimne? Teraz weź głęboki wdech i poczuj, jak powietrze cię
str. 2
wypełnia. Dokąd wędruje? Jak się z tym czujesz? Pobądź chwilę ze swoim oddechem a kiedy będziesz gotowy
– otwórz oczy.”
Część główna
Nauczyciel staje przy flipcharcie, zapisuje na nim „Biegun” i pyta uczniów, z czym kojarzy im się to słowo.
Nauczyciel pyta też o skojarzenia „pozapodróżnicze” (np. kres, skrajność). Wszystkie odpowiedzi są
zapisywane, tworząc mapę skojarzeń. Nauczyciel wiesza mapę na ścianie i opowiada o tym, czym jest biegun
wg metody.
Uczniowie dobierają się w pary, w których poszukują odpowiedzi na pytanie: „Co mogłoby być moim
biegunem? Co jest dla mnie ważne? Do czego chcę dążyć? O czym marzę?”.
Następnie każdy z uczniów w ciszy zapisuje refleksje w swoim dzienniku. Nauczyciel notuje na tablicy
pytania pomocnicze: Co jest Twoim Biegunem? Do czego dążysz? Czego pragniesz? Co jest Twoim
największym marzeniem? Co chciałbyś osiągnąć? Kim być? Nazwij swój Biegun.
Część podsumowująca
Nauczyciel pyta uczniów o odczucia związane z pracą w parach. Zadaje im pytania: Co was zaskoczyło w tym
ćwiczeniu? Co było dla was nowe? Co jest ciekawe? Czy mieliście z czymś kłopot? Jak wam się o tym
rozmawiało?
Chętne osoby mogą podzielić się refleksją zapisaną w dzienniku. Rolą nauczyciela jest zadbanie o komfort
uczniów, tak by uczyli się otwartości, wyrażania potrzeb i dzielenia tym, co jest dla nich ważne. Istotne jest
pilnowanie przestrzegania przez grupę zasad, które zostały sformułowane podczas lekcji wprowadzającej do
pracy z metodą.
Zadanie domowe
Na flipcharcie nauczyciel rysuje wzór – „obszary naszych marzeń” (2). Objaśnia obszary. Podaje
instrukcję: “Waszym zadaniem jest stworzenie w domu osobistej mapy marzeń, przy wykorzystaniu
kolorowych zdjęć z gazet. Wybierzcie te, które będą oznaczały wasze marzenia w tym obszarze, np. nauki,
podróży itd. Możecie naklejać wybrane przez Was zdjęcia, możecie rysować sami to, co obrazuje Wasze
marzenia”. Nauczyciel tłumaczy, że mapa marzeń, którą tworzymy, uruchamia naszą wyobraźnię i pozwala
nam się zbliżyć do ich realizacji. Wyobraźnia i marzenia pozwalają znaleźć biegun, kieruje naszym
myśleniem planowaniem, działaniem. Ważne, żeby mapa została stworzona w ciągu jednego popołudnia/
wieczora, umożliwiając uczniom pełne skupienie się na pracy.
Załączniki
2. Tworzenie map myśli
(załącznik nr 1 z Kursu dla nauczycieli)
Krok 2: Mapa drogi
Cele lekcji
Uczeń:
- rozwija umiejętność planowania
- rozumie działanie przyczynowo-skutkowe
- ćwiczy umiejętność autoanalizy i szczegółowego opisywania stanów emocjonalnych
- dekoduje informacje, jakich dostarczają przeżywane emocje
- wie, że ważne jest formułowanie realistycznego celu i planowanie
- dowiaduje się, jak określać cel, by miał jak największe szanse na realizację
- opracowuje wstępny plan działania i zapisuje go w dzienniku
str. 3
Metody pracy
- miniwykład
- dyskusja
- praca indywidualna, poprzedzona wyciszeniem
Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania
- flipchart
- flamastry
- kartki
- długopisy dla wszystkich
Tok lekcji
Część wprowadzająca
Nauczyciel staje przy tablicy i prosi uczniów o podawanie nazw uczuć i emocji, jakie zaobserwowali u innych
ludzi w ciągu minionego tygodnia. Zachęca, by przypomnieli sobie oglądane programy telewizyjne, usłyszane
rozmowy czy własne doświadczenia z relacji. Wszystkie podawane przez uczniów określenia są zapisywane
na tablicy. Nauczyciel omawia z uczniami rodzaje emocji występujących u człowieka, podając ich nazwy,
opis objawów, przykłady:
Jestem zły. To oznacza, że czuję się... Dlaczego jestem zły? Co powoduje, że jestem zły? Co mi to mówi o mnie
samym? Co mogę zrobić z tymi uczuciami?
Mówi uczniom o tym, że to, co mamy „w środku” jest bardzo ważne, ponieważ niesie istotne informacje.
Podkreśla rolę, jaką w procesie dążenia do bieguna odgrywa bycie w kontakcie ze swoimi przeżyciami i
słuchanie ich głosu.
Część główna
Uczniowie kładą przed sobą mapy marzeń, przygotowane w domu. Nauczyciel prosi, by każdy wybrał ze
swojej mapy jeden obszar, w którym chce osiągnąć coś ważnego (np. Nauka/Podróże/Kreatywność).
Nauczyciel opowiada historię pomysłu wyprawy z Jaśkiem Melą i o tym, jak ewoluował pomysł (M.
Kamiński, „Razem na bieguny”, str.9-18). Nauczyciel wyjaśnia, że marzenie pobudza pozytywne emocje,
motywację, budzi siłę wyobraźni. Ale cel musi być bardziej realistyczny, byśmy mogli potem budować plan
i podążać w kierunku tego celu. Można na flipcharcie zapisać wskazówki określania celu „WARTO”, które
mówią jak określić cel.
Cel powinien być:
„Wartościowy” - to jest dla nas ważne, wzbogaci nasze życie, czegoś nas nauczy, coś da innym itd.
„Ambitny” - jest to dla nas pewne wyzwanie, może będzie trudny, ale damy sobie radę!
„Realistyczny” - w pewnym momencie od marzeń musimy przejść do pytania „Jak to zrobić?”
„Terminowy” - cel powinien mieć określony czas na jego realizację, np. za rok, za pięć lat, kiedy będę miał
15, 20, 25 lt… itp.
„Opisany” - niektórzy twierdzą, że jeśli zapiszemy nasz cel, to ma on większą szansę realizacji
Każdy z uczniów definiuje pisemnie swój cel, stosując się do powyższych zasad.
Część podsumowująca
Nauczyciel podsumowuje informacje mówiąc o roli, jaką odgrywa plan w skutecznym dążeniu do celu.
Spotkanie kończy „rundka” w której każdy z uczniów mówi o tym jak się czuje TERAZ i rozwija opis
swojego stanu, nawiązując do ćwiczenia z początku lekcji.
Zadanie domowe
str. 4
1. Masz już swój Biegun. Znasz cel, który chcesz osiągnąć i wiesz już jakie kroki masz podjąć w tym
kierunku. Zastanów się, czy są wystarczające? Czy coś jeszcze przychodzi Ci do głowy? Czy coś mógłbyś
poprawić, zmienić, udoskonalić? Refleksje zanotuj w swoim dzienniku.
2. Od dziś codziennie wieczorem poświęć 10 minut na refleksję nad planem, z uwzględnieniem emocji, jakie
ci towarzyszą oraz informacji, jakie się za nimi kryją.
Krok 3: Najlepszą praktyką jest dobra teoria
Cele lekcji
Uczeń:
- wie, jakie znaczenie w wyprawie na swój Biegun ma wiedza i zdobywanie informacji
- rozwija umiejętność poszukiwania różnorodnych źródeł informacji
- uzasadnia i argumentuje swoje stanowisko
- uczy się zadawania pytań oraz szukania nowych rozwiązań
- rozwija umiejętność tworzenia, konkretyzacji i realizacji planu.
Metody pracy
- miniwykład
- dyskusja
- praca w parach
- praca indywidualna, poprzedzona wyciszeniem
Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania
- opis wyprawy z Jaśkiem Melą na Bieguny 2004 („Razem na bieguny” , str. 108, 112, 121)
- karteczki z przygotowanym niedokończonym zdaniem „Najpierw…”, „Potem…”, „Następnie…”,
„Biegun…”
Tok lekcji
Część wprowadzająca
Nauczyciel czyta na głos opis wyprawy z Jaśkiem Melą na Bieguny 2004 („Razem na bieguny” , str. 108,
112, 121). Dyskusja - uczniowie wymieniają opinie na temat organizacji i przebiegu wyprawy: co było
istotne? Na co należało zwrócić szczególna uwagę? Co sprawiło, że wyprawa z chłopcem się powiodła? Na
czym polegała odpowiedzialność Kamińskiego? O czym musiał pamiętać?
Część główna
Uczniowie dobierają się w pary i wykonują pisemnie pracę składającą się z 3 etapów:
Etap 1: Mój cel (zapisują swój cel/biegun).
Etap 2: Co muszę zrobić, aby dojść do swojego bieguna? Aby pomóc w układaniu planu, nauczyciel rozdaje
uczniom karteczki z zapisanymi słowami: NAJPIERW… /POTEM… NASTĘPNIE…/ BIEGUN…
Etap 3: Czego będę potrzebował? Jakie zasoby będą konieczne? Z czyjej pomocy warto skorzystać?
Uczniowie wypisują osoby, które mogłyby im pomóc w dojściu na ich Biegun oraz to, co będzie im
konieczne (środki materialne, wiedza, itd.).
Część podsumowująca
Każdy z uczniów indywidualnie zapisuje przemyślenia w dzienniku:
str. 5
“Masz już plan swojej drogi na Biegun. Na jego podstawie rozpisz w swoim dzienniku listę osób, z którymi
możesz porozmawiać, skonsultować się. Pomyśl nad tym, gdzie możesz znaleźć potrzebne informacje. Może
coś jeszcze przychodzi Ci do głowy? Zapisz to w swoim dzienniku.”
Zadanie domowe
W gazetach, książkach i Internecie poszukaj informacji, które mogą pomóc ci w osiągnięciu zamierzonego
celu. Przeczytaj historie innych osób, które pokonały podobną drogę i zanotuj swoje przemyślenia. Zastanów
się, jak można zrobić to jeszcze inaczej?
Krok 4: Poza schematem
Cele lekcji
Uczeń:
- ustala listę trudności, które uniemożliwiają realizację celu
- definiuje własne mocne i słabe strony
- szuka różnych rozwiązań jednej sytuacji
- wie, czym są przekonania i jak działają
- poznaje przykłady przekonań pozytywnych i odbierających siłę
- wie, jaki wpływ przekonania mają na działania
Metody pracy
- ćwiczenie ruchowe
- burza mózgów
- dyskusja
- praca w parach
- praca indywidualna, poprzedzona relaksacją
Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania
- kartki flipchart
- flamastry
Tok lekcji
Część wprowadzająca
Uczniowie stają tak, by móc swobodnie wyprostować i rozłożyć ręce. Każdy staje stara się wychylić ramię
jak najdalej za plecami. Zapamiętuje miejsce dokąd udało mu się wychylić ramię. Sięga ponownie i okazuje
się, że sięgnął dużo dalej. Za trzecim razem jeszcze dalej. Nauczyciel omawia to proste ćwiczenie w
kontekście pokonywania własnych ograniczeń („potrafisz więcej niż Ci się początkowo wydaje”).
Część główna
Nauczyciel staje przy flipcharcie i zadaje pytanie: „Co nas najbardziej może powstrzymywać i ograniczać w
drodze na nasz biegun?”. Uczestnicy podają możliwe ograniczenia, a prowadzący zapisuje je na flipcharcie w
postaci mapy skojarzeń. Omawia ograniczenia, zwracając uwagę na nasze własne założenia i przekonania,
lęki i obawy, które najbardziej nas ograniczają.
Następnie nauczyciel dzieli tablicę na 2 części i zapisuje:
a) Przekonania wspierające / dające siłę
b) Przekonania blokujące / odbierające siłę
str. 6
Prosi uczniów o podanie kilku przykładów. Następnie ustnie próbuje wraz z uczniami przekonania blokujące
zmienić na wspierające.
W kolejnym etapie każdy z uczniów indywidualnie wypisuje w dzienniku własne przekonania, które są
blokujące i stara się je zastąpić zdaniami wspierającymi.
Przykładowe przekonania wspierające:
„Jestem wytrwały”
„Mam umiejętności, które mogę rozwijać”
„Jest wiele rzeczy, których mogę się nauczyć”
„Kiedy jest trudno, uczę się czegoś nowego i rozwijam się”
„Trudności kiedyś się kończą”
„Mogę spróbować jeszcze raz”
Przykładowe przekonania blokujące:
„To mi nigdy nie wychodzi”
„Innym nie można ufać”
„To się nigdy nie zmieni”
„Inni mi nie pomogą”
„Mnie się nigdy nie udaje”
„To jest za trudne”
Część podsumowująca
Efekty prac konsultowane są w parach. Dodatkowo, każdy z uczniów podaje jedną swoją cechę, którą
postrzega jako przeszkodę w dążeniu do celu i wspólnie z partnerem stara się znaleźć min. 3 dobre strony
takiego stanu rzeczy. Np.: ROZRZUTNOŚĆ – dzięki niej jestem postrzegany jako osoba hojna, nie muszę
martwić się, co zrobić z nadmiarem pieniędzy, jestem kreatywny w znajdowaniu pomysłów na wydanie
kieszonkowego…
Wskazane jest humorystyczne podejście do tematu i podawanie pierwszych skojarzeń – taka postawa uczy
dystansu i nieschematycznego podejścia do tematu oraz rozwija umiejętność zmiany perspektywy.
Chętni uczniowie dzielą się własną refleksją.
Zadanie domowe
Spróbuj przez 21 dni codziennie przez 7 minut przed zaśnięciem i po przebudzeniu rozmyślać o swoim
marzeniu/Biegunie. Dzięki temu umysł zaczyna tworzyć nowe rozwiązania, pracuje podświadomość, tworzy
się pożądany nawyk.
Krok 5: Siła wyobraźni
Cele lekcji
Uczeń:
- uczy się, jak w myślach przechodzić swoją drogę na Biegun, wizualizować problemy i sposoby radzenia
sobie z nimi
- uczy się prognozowania i wyciągania wniosków
- ćwiczy umiejętność koncentracji
Metody pracy
- ćwiczenia relaksacyjne
- wizualizacja
Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania
- maty lub koce
str. 7
Tok lekcji
Część wprowadzająca
Nauczyciel prosi uczniów, by wygodnie położyli się na podłodze, a następnie prowadzi krótką sesję
relaksacji. Poleca zamknięcie oczu i podążanie za jego głosem. Mówi uczniom, by z całej siły napinali i po 12 sek. rozluźniali kolejne partie ciała: dłonie, ramiona, uda, stopy, twarz. Głos nauczyciela powinien być
cichy i spokojny, łagodnie prowadzący przez kolejne etapy ćwiczenia.
Kolejnym krokiem jest skupienie się na własnym umyśle – nauczyciel poleca uczniom, by przez chwilę
„przyjrzeli się” własnym myślom, obserwowali je jak obłoki płynące po niebie, bez oceniania i
komentowania. Zachęca, by spojrzeli na własny umysł jak na serię ruchomych obrazów, tak jakby oglądali
telewizję.
Część główna
Nauczyciel prosi, by każdy z uczniów wyobraził sobie najbardziej zaskakujące i ekstremalne sytuacje, które
mogą mu się zdarzyć, a następnie - w wyobraźni - zaplanował i wyobraził sobie co najmniej trzy sposoby
poradzenia sobie z nimi.
Można zadawać pomocnicze pytania, by stymulować wyobraźnię: „Co robisz?”, „Jak działasz?”, „Co
wykorzystujesz”, „Czy ktoś ci pomaga?”, itd. W wizualizacji ważne jest używanie w wypowiedziach czy
pytaniach czasu teraźniejszego.
Część podsumowująca
Ćwiczenie wykonywane w ciszy, przez każdego ucznia indywidualnie:
„Na bazie tego, co zbudowałeś w ostatnich paru krokach zwizualizuj swój plan. Co się pojawia? Przeprowadź
w wyobraźni różne scenariusze i warianty swojego planu. Refleksje zanotuj w dzienniku.”
Zadanie domowe
1. Przynajmniej raz dziennie wykonuj ćwiczenie oddechowe, połączone z rozluźnianiem ciała i uważną
obserwacją własnych myśli.
2. Przygotuj mini cel, jaki chciałbyś zrealizować w ciągu półgodzinnego spaceru w okolicach szkoły. Opracuj
plan działania, by zmieścić się w wyznaczonym czasie. Jakie kroki podejmiesz, w jakiej kolejności?
Krok 6: Start
Cele lekcji
Uczeń:
- uczy się, jak formułować i osiągać cele krótkoterminowe
- konfrontuje teorię z praktyką i wyciąga wnioski
Metody pracy
- wycieczka plenerowa
Tok lekcji
Część wprowadzająca
Uczniowie dobierają się w pary i przez 5 min. opowiadają sobie o tym, jaki wybrali cel i jaki mają plan jego
realizacji. W ten sposób upewniamy się, że każdy sformułował cel i będzie miał okazję wypróbować jego
realizację w ciągu spaceru.
Część główna
Uczniowie w trakcie wycieczki próbują zrealizować swoje założenie.
str. 8
Część podsumowująca
Nauczyciel omawia z uczestnikami przebieg wycieczki (Co się wydarzyło? Co się udało, a co było trudne?
Co nasz zaskoczyło? itd.). Nauczyciel powinien też zapytać także uczniów o to, jak udało się zrealizować
mini cel, czy udało się zrealizować plan.
Zadanie domowe
Opisz w dzienniku swoje refleksje i wnioski z wycieczki. Czy osiągnąłeś zamierzony cel? Jakie trudności
napotkałeś? Co okazało się proste? Co cię zaskoczyło? Czego się nauczyłeś?
Krok 7: Droga jest ważniejsza niż cel
Cele lekcji
Uczeń:
- zdobywa wiedzę o tym, jak ważna jest koncentracja, siła powtórzeń i wytworzenie nawyku w drodze na
Biegun i w przygotowaniach do niej
- rozwija umiejętność myślenia abstrakcyjnego
Metody pracy
- praca w parach
- praca indywidualna, poprzedzona ćwiczeniem oddechowym
Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania
- czyste kartki
- długopisy i flamastry
Tok lekcji
Część wprowadzająca
Nauczyciel dzieli uczniów na pary. Uczniowie stają naprzeciwko siebie. Nauczyciel, w parze z jednym z
uczniów, pokazuje krótki układ klaśnięć i gestów, który następnie każda para ma odtworzyć. Oczywiście
pojawiają się pomyłki, trudności i znużenie. Po kilkunastu (wytrwałych) powtórzeniach, pary robią to już
płynnie. Nauczyciel podkreśla rolę, jaką w dążeniu do celu odgrywa koncentracja, skupienie, systematyczne
powtarzanie i wytrwałość.
Część główna
Uczniowie w parach siadają w ławkach. Nauczyciel przedstawia im zadanie: Gdy masz już w głowie plan
działania, ustal rytm. Zastanów się, jak może wyglądać dzień z Twojej wyprawy, rozpisz harmonogram
działań. Przeanalizuj, czy przyniesie on pozytywne, oczekiwane rezultaty.
Uczniowie tworzą indywidualne „plany dnia”, które przybliżą ich do osiągnięcia celu. Efekty prac
konsultowane są w parach.
Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy – każda dostaje dużą kartkę i flamastry. Nauczyciel mówi: Wyobraźcie
sobie, że lecicie na długo wyczekiwaną wycieczkę na tropikalną wyspę. Po wyjściu z samolotu okazuje się, że
wasze bagaże zaginęły – dostajecie jedną wspólną walizkę, a w niej:
Grupa I: setki chusteczek higienicznych
Grupa II: ogromna ilość otwieraczy do butelek
Grupa III: dużo par wełnianych skarpet
Każda grupa ma jedną walizkę. Bilety powrotne macie opłacone za tydzień. Co robicie? Wymyślcie jako
grupa jak największą liczbę zastosowań tych przedmiotów. Wszystko jest dozwolone!
str. 9
Uczestnicy powinni zapisywać pomysły. W ćwiczeniu nie ma żadnych dodatkowych zasad/wskazówek.
Celem jest zachęcenie uczniów do używania wyobraźni, kreatywności, przełamywania schematów, tak by
wymyślali wiele oryginalnych zastosowań przedmiotów. Podkreślamy, że nie musimy się w żaden sposób w
wymyślaniu ograniczać. Nauczyciel krąży między grupami, stymuluje proces wymyślania, zachęca, chwali.
Po ok. 10 min zaprasza by w każdej grupie uczestnicy wybrali 5-6 najciekawszych według nich pomysłów i
przeczytali na głos.
Część podsumowująca
Uczniowie dzielą się swoimi odczuciami, płynącymi z ćwiczeń. Nauczyciel podkreśla, jak ważna jest
koncentracja i ustalenie planu oraz wykorzystanie tego, co ma się tu i teraz, jak istotne jest twórcze
wykorzystanie dostępnych przedmiotów, myślenie kreatywne, elastyczność.
Zadanie domowe
Zapisz swoje przemyślenia.
Krok 8: Dwa bieguny
Cele lekcji
Uczeń:
- definiuje , czym jest dla niego sukces/ porażka w zdobyciu swojego Bieguna
- odpowiada na pytanie, co się na złożyło na sukces/ co spowodowało porażkę
- uczy się wyciągania wniosków
- wie, jak ważne jest konstruktywne myślenie o porażce, wyciąganie wniosków i dalsze działanie.
Metody pracy
- burza mózgów
- mapa myśli
- dyskusja
- miniwykład
- praca indywidualna, poprzedzona ćwiczeniem oddechowym lub wyciszeniem
Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania
- flipchart
- markery
Tok lekcji
Część wprowadzająca
Nauczyciel zapisuje pośrodku tablicy słowo „porażka” i prosi uczniów o podawanie skojarzeń. Wypowiedzi
uczniów są zapisywane na tablicy w postaci mapy myśli.
Część główna
Gdy mapa myśli jest już gotowa, nauczyciel mówi: „Wypisaliśmy tu dużo negatywnych skojarzeń. A gdybym
wam powiedział, że porażka jest czymś dobrym? Jak myślicie, dlaczego porażka może być dobra?”. Poprzez
dyskusje prowadzi uczniów do odkrycia pozytywnych stron porażki: nauka, wnioski na przyszłość,
możliwość zmiany.
Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie sobie, co jest ich Biegunem. Następnie mówi: „Co byście czuli i
myśleli, gdyby wam się to nie powiodło? Jak zareagowalibyście na niepowodzenie?”. Notuje kilka
wypowiedzi uczniów na tablicy i następnie wspólnie z całą klasą, przeprowadza zamianę negatywnych
odczuć na interpretacje pozytywne, np.:
str. 10
- Tym razem się nie udało, zorganizuję to jeszcze raz
- Następnym razem zrobię to lepiej
- Nauczyłem się, że trzeba dokładnie planować
- Wiem, że jestem już bardzo dobry, muszę jedynie popracować nad planowaniem
Nauczyciel mówi, że niepowodzenie jest czasem „podarunkiem” – uczy nas co zmienić, byśmy mogli coś
zrobić lepiej. Bez porażek czasem nie wiedzielibyśmy, jak coś poprawić. Porażki są ważnym
doświadczeniem. Musimy się je nauczyć mądrze wykorzystać. Przykładem są sportowcy - podczas treningów
mają więcej niepowodzeń niż sukcesów. Także podczas zawodów czasem przegrywają. Muszą być
zahartowani i szybko wyciągać wnioski z porażek i trenować dalej, tylko lepiej, inaczej. Wygrywają Ci,
którzy
szybko
wyciągają
wnioski
z
porażek,
próbują
dalej,
szubko
się
uczą
i nie poddają się.
Nauczyciel zaprasza u uczniów do krótkiego ćwiczenia, wykonywanego pisemnie w zeszycie:
Wypisz rozwiązanie dla każdego z poniższych problemów, uwzględniające pozytywne myślenie o porażce – co
dobrego wynika z zaistniałej sytuacji?
- Planowałeś w weekend jechać na samotną wycieczkę rowerową, ale rozpadał się deszcz
- Jola pilnie uczyła się do olimpiady językowej, jednak nie zdobyła pierwszego miejsca
- Maciek chciał przetestować nową grę, gdy okazało się, że komputer ma awarię…
Część podsumowująca
Nauczyciel tłumaczy, jak ważny jest sposób myślenia o niepowodzeniu. Optymistyczne, pozytywne myślenie
o porażce jest cechą ludzi sukcesu. Negatywne „nie nadaję się”, „nic mi się nigdy nie udaje” zabiera energię i
trudno jest się podnieść po porażce. Ważne więc by nie zatrzymywać się na porażkach, nie przekreślać siebie
i swoich planów, marzeń i biegunów, tylko wyciągać wnioski na przyszłość i iść dalej. Warto przytoczyć
przykłady osób z bliskiego otoczenia uczniów.
Zadanie domowe
Zastanów się nad porażką, jaką odniosłeś w życiu – jakie są jej dobre strony? Refleksje zanotuj w dzienniku.
Krok 9: Nie osiedlaj się na biegunie
Cele lekcji
Uczeń:
- ustala, jakie kolejne kroki podejmie po osiągnięciu swojego Bieguna, jakie są jego dalsze plany
- określa wizję „siebie w przyszłości”, określa swoje cele
- konkretyzuje plany poprzez twórczość plastyczną
Metody pracy
- praca indywidualna, poprzedzona relaksacją
- praca plastyczna
Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania
- kartki A3
- akcesoria malarskie: farby, flamastry, pędzle, kubki z wodą
Tok lekcji
Część wprowadzająca
str. 11
Nauczyciel rozdaje uczniom akcesoria plastyczne i wyjaśnia, że umiejętności artystyczne nie mają tu
znaczenia - ważne jest, by wyrazić swoje pomysły, myśli itd. Nauczyciel tłumaczy czym jest herb –
osobistym symbolem – oraz że na herbach zazwyczaj pojawiają się różne symbole przedstawiające, co dla
kogo jest ważne.
Część główna
Nauczyciel rysuje na tablicy wzór herbu z 3 polami. Prosi, by każdy z uczniów narysował analogiczny
schemat na swojej kartce a następnie:
- w pierwszym polu obrazek pt. „Ja dzisiaj, tutaj, w szkole”,
- w drugim polu: „Ja za rok”,
- w trzecim polu: „Ja za 10 lat”.
Nauczyciel zapisuje na flipcharcie, jaki obrazek ma się znaleźć w którym polu. Ważne, by uczniowie nie
przeszkadzali sobie, by każdy miał możliwość skupienia się na pracy.
Część podsumowująca
Nauczyciel zbiera herby ochotników i każdy przedstawia klasie (nie mówiąc, kto jest jego autorem). Pyta
uczniów: „Jak myślicie – jak ta osoba czuje się teraz? Gdzie/kim chciałaby być za 10 lat?” itd. Ważne jest,
by nauczyciel uważał, aby wszystkie interpretacje były pozytywne, nie raniły, nawet jeśli są żartobliwe.
Uczniowie zatrzymują swoje herby jako przypomnienie, że będą iść dalej, nie zatrzymując się na tym
Biegunie.
Zadanie domowe
Dotarłeś na swój Biegun. Przeanalizuj to, co było. Co możesz zrobić lepiej, inaczej, jak możesz poprawić,
uelastycznić swój plan? Wyobraź sobie ciąg dalszy swojej drogi. Zanotuj wnioski.
Krok 10: Poznaj samego siebie
Cele lekcji
Uczeń:
- wie, jaką rolę odgrywa kontakt z własnymi emocjami
- potrafi określić siebie przy użyciu metafory
- analizuje własne stany emocjonalne
Metody pracy
- praca w grupie
- praca w parach
- praca indywidualna, poprzedzona relaksacją
Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania
- krzesła ustawione w kręgu
Tok lekcji
Część wprowadzająca
Nauczyciel prosi uczniów, by usiedli w kręgu. Zadaniem każdego z uczniów jest przedstawić się innym za
pomocą wymyślonego „indiańskiego imienia”, będącego podsumowaniem pracy i podkreślające jego silne
strony lub osiągnięcia. Imię powinno wskazywać na cechy lub zachowania osoby, np.:
- Człowiek chodzący po błotnistych drogach
- Drzewo, które dumnie rośnie
- Orzeł, który leci wysoko
- Woda, która płynie wartko
- Patrzący w gwiazdy
str. 12
- Przychodzący z pomocą
- Rącza Łania
- Bystra strzała
- Roztańczony sokół
Część główna
Uczniowie w parach, pisemnie, opracowują odpowiedzi na pytania:
- Jak znosiłem porażki? Jakie były moje emocje? Jakie działania podjąłem?
- Co pomogło mi pokonywać trudne sytuacje? Z czego korzystałem?
- Czego dowiedziałem się o sobie i innych ludziach?
- Co mnie zaskoczyło w moim postrzeganiu świata?
- Co wiem o przełamywaniu schematów?
- Co wiem o własnych przekonaniach? Czy mogę je zmienić?
- Jakie mam wnioski na przyszłość?
Część podsumowująca
Uczniowie ponownie siadają w kręgu wraz z nauczycielem. Spotkanie kończy krótka „rundka”, w trakcie
której każdy podaje 2 rzeczy, które są dla niego najważniejsze.
Zadanie domowe
Zdobyłeś swój Biegun i poznałeś drogę, która Cię tam doprowadziła. Zastanów się, jak może brzmieć Twoja
reguła, motto, coś, co będzie Tobą kierować, wskazywać Ci dalsze kroki, coś co będzie Ci bliskie i w
trudnych momentach przypomni Ci o Twoim Biegunie. Zapisz motto w dzienniku.
Lekcja podsumowująca: Kim jestem teraz?
Cele lekcji
Uczeń:
- wyraża wdzięczność innym uczniom i nauczycielowi za wspólnie spędzony czas
- dostrzega możliwość zmian
- dzieli się refleksją
- tworzy osobistą sentencję motywacyjną
Metody pracy
- praca indywidualna, poprzedzona wyciszeniem
- praca w grupie
Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania
- kłębek wełny
- nożyczki
- krzesła ustawione w kręgu
Tok lekcji
Część wprowadzająca
Nauczyciel dzieli się własnymi odczuciami i obserwacjami dotyczącymi pozytywnych zmian, jakie zaszły u
uczniów. Zwraca uwagę na zmianę w ich podejściu do komunikacji, współpracy, większą otwartość. Pokrótce
podsumowuje przebieg kolejnych kroków.
Część główna
Uczniowie indywidualnie, pisemnie, odpowiadają na pytania:
- Co najbardziej mi się podobało?
str. 13
- Co było dla mnie najważniejsze?
- Co zrobiłem dla siebie?
- Co zrobiłem dla innych?
- Co dostałem od grupy?
- Za co jestem najbardziej wdzięczny?
- Co będę robił inaczej?
Następnie każdy z uczniów tworzy osobistą sentencję – motto, będące myślą przewodnią, do której będzie
mógł się odwoływać w chwilach słabości czy zwątpienia. Motto powinno być oparte na doświadczeniach i
wnioskach płynących z pracy z metodą Biegun.
Każdy z uczniów odczytuje na głos swoją sentencję. Każda wypowiedź jest nagrodzona brawami.
Część podsumowująca
Uczniowie wraz z nauczycielem siedzą w kręgu. Rzucają do siebie kłębek wełny (może rozpocząć
nauczyciel). Każdy kto rzuca mówi do osoby otrzymującej: „Dziękuję Ci za…”. Każda osoba zatrzymuje
koniec nitki i odrzuca kłębek dalej, do kolejnej osoby. Kiedy już wszyscy otrzymają i rzucą kłębek, pośrodku
kręgu powstanie siatka splątanych nici. Nauczyciel mówi: „Dziękuję Wam za…”, wchodzi w środek i
przecina symbolicznie łączące wszystkich nici. Wtedy każdy może jeszcze podziękować innym i pożegnać się
indywidualnie.
str. 14

Podobne dokumenty