Wkrótce Wielkanoc

Transkrypt

Wkrótce Wielkanoc
Renata Jankowska
Scenariusz zajęć integralnych w klasie II
Lekcja otwarta dla nauczycieli i rodziców
Nazwa bloku: Wkrótce Wielkanoc
Temat: Formułowanie odpowiedzi na pytania dotyczące wielkanocnych
tradycji. Łączenie zdań pojedynczych w złożone. Rozwiązywanie zadań
z treścią. Wykonanie wielkanocnej pisanki.
Cel główny: poznajemy tradycje i zwyczaje związane ze świętami
wielkanocnymi.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- redagować spójne wypowiedzi w oparciu o eksponaty i własne
doświadczenia,
- objaśnić pojęcie rzeczownika i jego liczbę,
- rozpoznawać rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki,
- analizować tekst, wybierając najważniejsze wiadomości,
- wymienić najważniejsze zwyczaje i tradycje związane ze świętami
wielkanocnymi,
- nazywać przedmioty będące symbolami tych świąt,
- recytować wiersze i śpiewać piosenki o tematyce wielkanocnej,
- dodawać i odejmować w zakresie 100,
- rozwiązywać zadania z treścią,
- wykonywać prace plastyczno-techniczne,
- współpracować w grupie.
Metody:
- słowno-oglądowa,
- praca z tekstem,
- czynnościowa,
- działalności praktycznej.
Formy:
- praca zbiorowa jednolita i zróżnicowana,
- praca indywidualna jednolita i zróżnicowana,
- praca grupowa.
Środki dydaktyczne:
Stół nakryty białym obrusem, na którym ustawione są przedmioty będące
symbolami Świąt Wielkanocnych np. koszyk z pisankami, baranki,
zajączki, kurczaki, palmy wielkanocne, bazie, barwinek itp.
Kartony z działaniami i hasłem, kartony z napisami, wydmuszki, różne
materiały tekstylne, farby.
Przebieg zajęć
1. Ćwiczenia Dennisona aktywizujące pracę obu półkul mózgowych.
2. Odkrycie celu i tematu zajęć poprzez rozwiązanie działań
i porządkowanie wyników od największego do najmniejszego.
Nauczyciel ustnie podaje działania w zakresie 100, a uczniowie obliczają
w pamięci i wyszukują na tablicy kartę w kształcie pisanki z właściwym
wynikiem; następnie układają w kolejności od najmniejszego do
największego.
W
I
E
L
K
A
N
O
C
3. Rozmowa na temat tradycji i zwyczajów związanych ze świętami
wielkanocnymi.
- Jak inaczej nazywają się te święta?
- Co dzieje się w domach na krótko przed świętami?
- Jak przygotowujemy się do tych świąt w kościele? (rekolekcje, Niedziela
Palmowa)
- Jakie tradycje wiążą się z Wielką Sobotą?
- Jakie tradycje wiążą się z Wielką Niedzielą?
- Jakie tradycje wiążą się z Poniedziałkiem Wielkanocnym?
Nauczyciel zawiesza na tablicy napisane na kolorowych kartonach wyrazy
związane z tradycjami wielkanocnymi np. koszyk, święconka, pisanki,
kraszanki, malowanki, chrzan, sól, chleb, wędlina, baranek, zajączek,
kurczak, rezurekcja, śmigus-dyngus, palmy, itp.).
4. Rozpoznawanie wśród tych wyrazów rzeczowników i ich liczby.
5. Praca w grupach – uczniowie podzieleni na cztery grupy otrzymują na
kartkach informacje dotyczące wybranych zwyczajów, a następnie czytają
je, analizują, wybierają najważniejsze według nich wiadomości i referują
pozostałym grupom.
Grupa I: Palmy
Grupa II: Święconka
Grupa III: Pisanki
Grupa IV: Śmigus-dyngus (załącznik nr 1)
6. Przerwa śródlekcyjna.
7. Omówienie pracy w grupach.
Wyszukiwanie w podanych tekstach rzeczowników, czasowników i
przymiotników.
8. Rozwiązywanie zadań z treścią o tematyce wielkanocnej.
9. Wykonanie pracy plastyczno-technicznej – pisanki z wydmuszki
(technika dowolna).
10. Przedstawienie montażu słowno-muzycznego o tematyce
wielkanocnej.
11. Podsumowanie zajęć:
- utrwalenie wiadomości,
- ocena pracy na zajęciach,
- zadanie pracy domowej.
Załącznik nr 1
Rankiem w Niedzielę Wielkanocną spotykamy się w rodzinnym gronie przy
uroczyście nakrytym stole, na którym króluje tradycyjna święconka.
W wiklinowym, przybranym baziami koszyczku znajdują się poświęcone
w Wielką sobotę jajka, ciasto lub chleb (symbolizujący w prawie
wszystkich kulturach świata pokarm niezbędny do życia, dobrobyt
i pomyślność, a w Kościele rzymskokatolickim – ciało Chrystusa), wędlina
i sól (symbolizująca z kolei zdrowie i oczyszczenie) oraz chrzan (kojarzony
z siłą i krzepą). Tradycyjne dzielenie się jajkiem, połączone z wzajemnym
składaniem sobie życzeń, rozpoczyna wielkanocne śniadanie, w trakcie
którego spożywamy zawartość koszyka.