Konspekt lekcji wychowawczej w klasie Vc

Transkrypt

Konspekt lekcji wychowawczej w klasie Vc
Konspekt lekcji wychowawczej w klasie Vc
Temat: Bezpieczne zachowanie w szkole, w domu, na ulicy.
Cele lekcji – uczeń:
*zna niebezpieczne miejsca w szkole, w domu i na ulicy
*zachowuje się asertywnie
*wymienia numery telefonów alarmowych
*potrafi udzielić I pomocy
*wie, do kogo zwrócić się w trudnych sytuacjach
*zna zasady kultury
*bezpiecznie zachowuje się w szkole, w domu , na ulicy
*potrafi wyciągać wnioski z różnych sytuacji
Formy pracy:
*zespołowa, indywidualna
Metody pracy:
*słowna- dyskusja, rozmowa, burza mózgów,
*pisemna- metaplan
Środki dydaktyczne:
*papier, materiały piśmiennicze
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu: Co to znaczy być bezpiecznym? Jak zachować
się bezpiecznie w szkole, w domu, na ulicy?
2. Uczniowie w 3 grupach wypełniają karty pracy.
3. Podsumowanie pracy uczniów- odczytanie wypełnionych kart, zapisanie
wniosków z lekcji.
4. Komentarz nauczyciela dotyczący Kodeksy Ruchu Drogowego, telefonu
Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, Pogotowia Ofiar Przemocy w Rodzinie,
prawa do własnej obrony,
Karta pracy 1
Bezpieczeństwo w szkole
Jak jest?
Jak powinno być?
-dzieci zaczepiają, przezywają się
przezywania
-spychanie z ramp
przerw
-nacieranie śniegiem, rzucanie śnieżkami
kurtkę
-czasami ktoś bije
-przepychanie przy wejściu do klasy
wychodzi ta,
potem druga wchodzi
-obcy ludzie są na boisku lub w szkole
obecność
-bieganie po schodach i korytarzach
-dzieci chodzą różnymi stronami schodów
prawostronnego
-dzieci kłócą się
poznawać
-popychanie na lodzie
-dzieci nie chcą wychodzić na boisko
aby
w czasie przerwy
pochodzić
-nie powinno być zaczepek,
-nie korzystać z ramp w czasie
-nie nacierać, rzucać w nogi, w
-nie można nikogo bić
-najpierw pierwsza klasa
która miała lekcja,
-zgłaszać nauczycielowi
obcych osób w szkole
-nie można biegać w szkole,
-stosować zasady ruchu
-trzeba być miły, kulturalnym,
nowych przyjaciół
-ślizgać się kolejno na lodzie, nie
podstawiać „haka”
-dyżurni proszą grzecznie dzieci,
poszły przewietrzyć się ,
Dlaczego tak czasami jest w szkole?
-nie wszystkie dzieci znają zasady kultury
-dzieci nie słuchają nauczycieli
-dzieci popisują się, chcą pośmiać się złośliwie z innych
-niektóre dzieci źle pojmują zabawę na lodzie
-niektóre dzieci są agresywne
-absolwenci szkoły lubią często przychodzić do starej szkoły
-dzieci nie zdają sobie sprawy z grożącego im niebezpieczeństwa np. spadnięcie ze
schodów
-dzieci nie pamiętają o zasadach zdrowego stylu życia
-dzieci spieszą się, nie pamiętają o zasadach poruszania się prawą stroną
-dzieci często psocą się, robią coś na złość
Karta pracy 2
Bezpieczeństwo w domu
Jak jest?
Jak powinno być?
-można oparzyć się gorącą wodą, zupą
naczyniach
-zalana łazienka, mieszkanie
-wypadają z balkonu lub okna
się
-przewróci się na śliskiej podłodze
-dziecko wkłada do ust, nosa, ucha różne
małe przedmioty
-zabawki lezą na podłodze- upadek
-dzieci próbują różne chemiczne substancje
powinny
-zostawione gorące żelazko- oparzenie
-bujanie na krześle- upadek
-skakanie na łóżku, fotelu- złamanie ręki
-spaść z piętrowego łóżka
-wkładane palce do kontaktu
-upadek z trzepaka
trzepaku
-trzeba uważać przy gorących
-uważać podczas gotowania
-trzeba pamiętać o zamykaniu kranów
-nie wyglądać mocno i nie wychylać
z okien lub balkonu
-nie wylewać nic na podłogę
-dziecko powinno bawić się tylko
-bezpiecznymi zabawkami
-po zabawie trzeba pozbierać zabawki
-szkodliwe substancje w domu
być w bezpiecznym miejscu
-odstawiać gorące żelazko poza zasięg
dzieci, znać zasady udzielania I pomocy
-nie można bujać się na krześle
-nie można skakać po meblach
-ktoś starszy śpi wysoko, małe dziecko
niżej
-kontakty powinny być zabezpieczone
-ostrożnie zachowywać się na
Dlaczego tak czasami jest w domu?
-dzieci są nieostrożne
-dzieci / dorośli są zamyśleni, oglądają telewizję i gotują obiad
-są zepsute krany lub ktoś zapomniał zakręcić wodę
-są ciekawi- co dzieje się za oknem, pod balkonem
-dzieciom nie chce się wytrzeć zalanej podłogi
-małe dzieci nie są dopilnowane
-dzieci są ciekawe, nie myślą o niebezpieczeństwie
-dzieciom nie chce się sprzątać po zabawie
-dzieci rywalizują ze sobą o różne rzeczy
-dzieci są zainteresowane różnymi rzeczami
-dzieci nie słuchają rodziców
-dzieci dobrze bawią się skacząc po meblach- nie myślą o niebezpieczeństwie
-trzeba kupować bezpieczne dla dzieci meble
-dzieciom brakuje wyobraźni
-nieostrożność
Karta pracy 4
Podsumowanie- wnioski z lekcji:
Bezpieczne zachowanie w szkole polega na:
-nie przynosić wartościowych rzeczy
-zgłaszać nauczycielom różne uszkodzone przedmioty
-zachowywać się kulturalnie, nie zaczepiać innych dzieci
-mówić nauczycielom o obcych osobach w szkole
-nie biegać po korytarzach i schodach
-nie podstawiać nikomu „haka”
Bezpieczne zachowanie w domu polega na:
-nie wychylać się przez balkon, okna
-nie dotykać urządzeń elektrycznych mokrymi rękoma
-nie włączać samemu urządzeń do sieci
-nie brać do nosa, ucha, ust różnych rzeczy
-nie próbować środków chemicznych
-nie brać samemu lekarstw
-nie otwierać drzwi obcym
-nie ruszać ostrych narzędzi
-nie dotykać gorących przedmiotów
-nie bawić się zapałkami
-mieć wyposażona apteczkę
-nikomu nie podawać swoich danych osobowych
Bezpieczne zachowanie na ulicy polega na:
-chodzić chodnikiem- prawą stroną
-poza terenem zabudowanym chodzić lewym poboczem
-nosić jasne ubranie i odblaski
-unikać złych osób- krzyczących, przeklinających i pijanych
-małe dzieci powinny być pod opieką rodziców
-nie nosić przy sobie dużo pieniędzy
-przechodzić przez jezdnie w miejscach dozwolonych- na przejściach dla
pieszych
-jeździć po ścieżce rowerowej
-nie zaczepiać ludzi
-nie rozmawiać z nieznajomymi , nie dawać swoich danych osobowych
Zajęcia przeprowadziła:
wychowawczyni klasy Vc Grażyna Łach

Podobne dokumenty