Przekształcanie zadań tekstowych

Transkrypt

Przekształcanie zadań tekstowych
Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej
1. Informacje wstępne:
•
Data 29 V 2013
•
Klasa II c
2. Realizowany program nauczania
Gra w kolory – program nauczania edukacji wczesnoszkolnej
Autorka – Ewa Stolarczyk
Wydawnictwo JUKA
Treść z podstawy programowej
W zakresie liczenia i sprawności rachunkowych
Zapisuje rozwiązanie zadania z treścią przedstawionego słownie w konkretnej sytuacji,
stosując zapis cyfrowy i znaki działań
Podaje z pamięci iloczyny w zakresie tabliczki mnożenia; sprawdza wyniki dzielenia za
pomocą mnożenia
W zakresie czynności umysłowych ważnych dla uczenia się matematyki
W sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku intelektualnego zachowuje się rozumnie ,
dąży do wykonania zadania
3. Temat bloku/ośrodka/kręgu tematycznego
KOCHANE MAMY
Temat dnia
Nie tylko raz w roku
4. Temat zajęć edukacji matematycznej
Przekształcanie zadań tekstowych – mnożenie i dzielenie w zakresie 30.
5. Cele zajęć:
•
Cel ogólny
Doskonalenie umiejętności mnożenia i dzielenia w zakresie 30
Rozwiązuje zadania tekstowe na mnożenie i dzielenie
Cele pośrednie
Wskazywanie w liczbie cyfrę dziesiątek i cyfrę jedności
Przekształcanie treści zadań zgodnie z formuła matematyczną
•
Cele operacyjne
Uczniowie:
Wykonują w praktyce czynność mnożenia i dzielenia
Wykorzystują swoje wiadomości w matematycznych grach towarzyskich i zabawach
ruchowych
Przekładają czynności na język znaków i działań matematycznych
Rozwiązują problemy
Uważnie słuchają
Biorą udział w zabawach integracyjnych
•
Postawy
Motywowanie do efektów pracy
Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za naukę, własne działanie
Wdrażanie do umiejętności efektywnego współdziałania w grupie
6. Korelacja treści /z innymi edukacjami/
Edukacja polonistyczna, edukacja ruchowa
7. Strategie nauczania
O – operacyjna, E - emocjonalna
8. Metody nauczania: przekazywania wiedzy ( pokaz, dyskusja, pogadanka, rozmowa,
demonstracja), samodzielnego dochodzenia do wiedzy ( praktyczna, ćwiczebna)
wg W. Zaczyńskiego
9. Zasady dydaktyczne
Poglądowości, przystępności, świadomego udziału w procesie uczenia się, systematyczności
10. Formy pracy uczniów: indywidualna, zbiorowa, grupowa, binarna
11. Środki dydaktyczne
Kartoniki
z działaniami – mnożenie, różnorodne liczmany dla każdego dziecka, kartki z
działaniami, ćwiczenia matematyczne, zeszyt
Przebieg zajęć
Realizowanie
zagadnienia
Zabawa ruchowa
Metody
Formy
Czynnościowa
Grupowa
Utrwalanie
wielokrotności
liczb.
Czynnościowa
Grupowa
Analiza zadania – Praktyczna
rozwiązywanie
metodą symulacji
Czynności
nauczyciela
Zabawa „ Który iloczyn
jest większy?”
N. pokazuje działania
( mnożenie) napisane
na
kartonikach,
trzymając kartoniki w
prawej i lewej ręce,
dzieci muszą ustawić się
po stronie „większego
iloczynu”.
Czynności
ucznia
Ucz. biegają po sali.
Zadaniem dzieci jest
wybranie
większego
iloczynu i ustawienie
się po odpowiedniej
stronie nauczyciela.
N. podaje liczbę np. 5,
dzieci
wymieniają
kolejne
liczby,
podskakując , kiedy
liczba jest wynikiem
mnożenia przez 5
Ucz.
wymieniają
kolejne
liczby
,
podskakują , kiedy
liczba jest wynikiem
mnożenia przez 5
Indywidualna N. rozdaje dzieciom
liczmany różne ( żetony,
kasztany, klocki, kredki,
itp.)
N. przedstawia treść
zadania I:
Czteroosobowa rodzina
zjada codziennie 4 bułki.
Ile bułek zjada rodzina w
ciągu tygodnia?
- O czym jest zadanie?
- Co jest dane?
- Co trzeba obliczyć?
- Jak to obliczycie?
- Ułóżcie sytuację z
zadania , za pomocą
swoich liczmanów.
Podajcie
formułę
matematyczną do tego
Każde
dz.
dostaje
liczmany 30 sztuk.
Ucz. uważnie słuchają.
Ucz. odpowiadają na
pytania.
Ucz. układają liczmany
na stoliku.
Ucz. odpowiadają na
zadania.
Jaka
odpowiedź?
pytania.
będzie
Zdanie II:
Mama kupiła dla swojej
czteroosobowej rodziny
24 ciasteczka. Podzieliła
je każdemu po równo.
Ile ciasteczek dostanie Ucz.
wykonują
każdy członek rodziny?
polecenia
i
odpowiadają
na
Analiza
zadania
i pytania j.w.
rozwiązanie
metodą
symulacji ( pytania jak
wyżej)
Przekształcanie
zadań
tekstowych
Praktycznego
działania
binarna
N. każdej parze rozdaje
inne działanie napisane
na kartce ( jest to
działanie na mnożenie)
Nadzoruje prace
dzieci.
Ucz. w parach czytają
działania, układają i
zapisują w zeszytach
treść zadania, formułę
matematyczną
i
odpowiedź.
Czytanie
ułożonych
zadań przez pary.
N. wyjaśnia, że każda
para musi swoje zadanie
przekształcić tak , aby
formułą matematyczną
zadania było działanie
odwrotne , treść musi
być dopasowana do
zadania 1.
Praca
z
podręcznikiem
Ćwiczebna
Zadanie
domowej
Indywidualna N. zadaje ucz. zadania w Ucz.
rozwiązują
ćwiczeniach
samodzielnie zadania
Str.65
indywidualna N. podaje zadanie pracy Ucz. zapisują
domowej – ćwiczenia domową
matematyczne str. 66
pracy
Zagadki
matematyczne
Ucz.
wykonują
polecenie N. w parach,
odczytują
swoje
zadnia.
czynnościowa
pracę
indywidualna N. zadaje ucz. pytania :
Ucz. na kartce zapisują
- ta liczba ma 3 odpowiednie liczby
dziesiątki i 7 jedności
- ta liczba jest o 7
większa od 26
- liczb dziesiątek tej
liczby to wynik dzielenia
15 :5, a liczba jedności
to wynik mnożenia 3x3
- ta liczba ma 3
dziesiątki i najmniejszą
liczbę jednocyfrową w
miejscu jedności
- ta liczba ma największą
liczbę jednocyfrową w
miejscu jedności i 3 w
miejscu dziesiątek.
Nauczyciel
zapisuje
kolejność odgadniętych
liczb na tablicy
Ucz. wymieniają się
kartkami i sprawdzają
sobie
nawzajem
poprawność
napisanych liczb.

Podobne dokumenty