Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 100

Transkrypt

Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 100
Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej
1. Informacje wstępne:
•
Data 9 IV 2013
•
Klasa II c
2. Realizowany program nauczania
Gra w kolory – program nauczania edukacji wczesnoszkolnej
Autorka – Ewa Stolarczyk
Wydawnictwo JUKA
Treść z podstawy programowej
1. Umiejętności w zakresie liczenia i sprawności rachunkowych:
a) sprawnie liczy obiekty (dostrzega regularności dziesiątkowego systemu
liczenia), wymienia kolejne liczebniki od wybranej liczby, także wspak (zakres
do 20); zapisuje liczby cyframi (zakres do 10),
b) wyznacza sumy (dodaje) i różnice (odejmuje), manipulując obiektami lub
rachując na zbiorach zastępczych, np. na palcach; sprawnie dodaje i odejmuje
w zakresie do 10, poprawnie zapisuje te działania,
c) radzi sobie w sytuacjach życiowych, których pomyślne zakończenie wymaga
dodawania lub odejmowania,
d) zapisuje rozwiązanie zadania z treścią przedstawionego słownie w konkretnej
sytuacji, stosując zapis cyfrowy i znaki działań
2. Umiejętności w zakresie czynności umysłowych ważnych do uczenia się
matematyki:
e) wprowadza kierunki od siebie i innych osób, określa położenie obiektu względem
obranego obiektu, orientuje się na kartce papieru
3. Temat bloku/ośrodka/kręgu tematycznego
WIOSNA RADOSNA
Temat dnia:
Cudowna przemiana
4. Temat zajęć edukacji matematycznej
Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 100 – gry i zabawy matematyczne
5. Cele zajęć:
•
Cel ogólny
Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania
Cele pośrednie
Wskazywanie w liczbie dwucyfrowej cyfry dziesiątek i cyfry jedności
Doskonalenie orientacji przestrzennej (pojęcia strony prawej i lewej, wyrażeń pod,
nad, obok, przed, za)
•
Cele operacyjne
Uczniowie:
Liczą i przeliczają w zakresie 100
Wykorzystują swoje wiadomości w matematycznych grach towarzyskich i zabawach
ruchowych
Przekładają czynności na język znaków i działań matematycznych
Rozwiązują problemy
Uważnie słuchają
Biorą udział w zabawach integracyjnych
•
Postawy
Motywowanie do efektów pracy
Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za naukę, własne działanie
Wdrażanie do umiejętności efektywnego współdziałania w grupie
6. Korelacja treści /z innymi edukacjami/
Edukacja polonistyczna, edukacja ruchowa
7. Strategie nauczania
O – operacyjna, E - emocjonalna
8. Metody nauczania: przekazywania wiedzy ( pokaz, dyskusja, pogadanka, rozmowa,
demonstracja), samodzielnego dochodzenia do wiedzy ( praktyczna, ćwiczebna)
wg W. Zaczyńskiego
9. Zasady dydaktyczne
Poglądowości, przystępności, świadomego udziału w procesie uczenia się, systematyczności
10. Formy pracy uczniów: indywidualna, zbiorowa, grupowa, binarna
11. Środki dydaktyczne
Oś liczbowa. „kwiatek matematyczny”, kostka, karty do rysowania schematu bajki i dywanu
Przebieg zajęć
Realizowanie
zagadnienia
Gimnastyka rąk
Utrwalanie
wielokrotności
liczb.
Metody
Formy
Czynnościowa
Grupowa
Czynnościowa
Grupowa
Czynności
nauczyciela
N. włącza melodię
( KLANZA) ,wspólnie z
dziećmi improwizuje
grę na pianinie.
Czynności
ucznia
Ucz. improwizują grę
odpowiednio do rytmu.
Tabliczka „ kukania”
Ucz. odczytują kolejne
N. umieszcza na osi liczby z osi liczbowej,
Rachunek
pamięciowy
Praktyczna
Porządkowanie
liczb
Praktyczna
Utrwalenie pojęć Ćwiczebna
matematycznych:
nad, pod, lewa,
prawa strona
liczbowej magnesy- widząc zasłonięte liczby
wielokrotności danej mówią „ku – ku”
liczby np. 5
Ucz.
samodzielnie
dochodzą do wniosku
co to za liczby, jedna
osoba
odczytuje
zasłonięte
liczby
i
stwierdza, że te liczby
to wyniki mnożenia
przez liczbę 5.
Indywidualna Zabawa
„Kwiatek
matematyczny
– Ucz. podchodzą do
milczek”
tablicy, w milczeniu,
N. zawiesza na tablicy piszą wynik działania,
kwiatek, na płatkach odwracają się do klasy i
napisane są liczby, w sprawdzają,
czy
środku znak działania. wykonały
poprawnie
N. pokazując liczby na działanie.
Klasa
płatkach
podaje pokazuje gestem głowy
kolejne działania .
poprawność , gdy jest
błąd, należy powtórnie
wykonać działanie.
Indywidualna Zabawa „Kostka”
N. wyrzuca kolejno Ucz. układają z cyfr
kostką po dwie cyfry. największe
i
W celu utrudnienia najmniejsze liczby.
zadania N. wyrzuca
kostką trzy cyfry.
Indywidualna Bajka matematyczna –
rysowanie
wg.
schematu
N. opowiada treść
bajki
„Czerwony
Kapturek” :
1. Czerwony Kapturek
idzie do lasu
2.
Idąc
zauważył
polanę, na której rosło
pięć
fioletowych
kwiatków
3. Idąc dalej, pod
drzewem
zauważył
sześć grzybów
4. Kiedy zbierał grzyby
do koszyka świeciło
mocno słońce
5.
Na
drzewie
siedziały i śpiewały
cztery ptaszki
6. W końcu doszedł do
domu babci
Ucz.
rysują
na
przygotowanej
wcześniej
kartce,
podzielonej na sześć
części
odpowiednie
rysunki do bajki
Kiedy
wszedł
do
domu, przywitał się z
babcią i zauważył, że
na podłodze leży
brudny dywan, szybko
wziął się do pracy,
kiedy
wytrzepał
dywan
zobaczył
piękne wzory
na
dywanie:
Na dole dywanu był
czerwony pas z 4
żółtymi kwiatami, na
górze dywanu był
zielony
pas
w
czerwone kropki, pod
tym pasem był pas
niebieski w białe
kropki,
nad
czerwonym pasem był
różowy
pas,
na
którym
były
trzy
zielone trójkąty.
Zabawa ruchowa
Ćwiczenie
pamięci
praktyczna
zbiorowa
Ucz.
rysują
wzory
dywanu, na kartce
podzielonej na cztery
części.
Opowiadają
swoimi
słowami jak wygląda
dywan babci, używając
wyrażeń: nad, pod, na
dole, na górze.
Kodowanie figur
N. rysuje na tablicy Ucz.
wykonują
ciągi
figur odpowiednie
ruchy
geometrycznych
widząc figury:
trójkąt – trzy tupnięcia
stopami
kwadrat
–
cztery
uderzenia o kolana
prostokąt – cztery
uderzenia ołówkiem o
blat stołu
koło – klaśnięcie
Ucz.
odpowiednio
czytają ciągi figur.

Podobne dokumenty