Tematy – MAJ - Moje Bambino

Transkrypt

Tematy – MAJ - Moje Bambino
Tematy – MAJ
W LESIE
Po co jest las? – scenariusz zajęć
Cele:
 Zapoznanie z treścią wierszy J. Kulmowej.
 Rozwijanie wrażliwości na charakter i nastrój utworów literackich.
 Wyrażanie różnych stanów uczuciowych.
 Utrwalenie nazw drzew i krzewów oraz zwierząt żyjących w lesie.
 Kształtowanie przyjaznego stosunku do przyrody-ochrona środowiska.
 Kształtowanie myślenia konwergencyjnego i dywergencyjnego.
Metody:
 czynna: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń i przeżycia,
 słowna: żywego słowa (wiersze), rozmowa, objaśnienia, umowy,
 percepcyjna: obserwacja.
Techniki twórcze:
 burza mózgów (korzyści z lasu),
 język ciała (improwizacja ruchowa),
 analogia personalna (jestem cząstką przyrody).
Tematy – MAJ
Forma: zbiorowa, w zespołach, indywidualna
Środki dydaktyczne: wiersze J. Kulmowej „ Po to jest las?”, „ Śpiew lasu” ,koperty ze znakami
i rozsypanką wyrazową, proporczyki i wizytówki dla każdego dziecka, kartony mazaki, klej, nożyczki.
Przebieg zajęcia:
1. Zaproszenie dzieci do lasu - dokończenie rymowanki.
„Mile sobie spędzisz czas
Kiedy pójdziesz ścieżką w ... (las).”
2. Wizytówka - wybór listka w dowolnym kształcie i kolorze, wpisanie swojego imienia.
3. Zabawa w kręgu - „Powitanie”
Witam tych, którzy:
- lubią słuchać śpiewu ptaków
- kochają przyrodę
- chcą poznać marzenia lasu
- chcą się z nami bawić
4. Po co jest las? – burza mózgów.
Tematy – MAJ
5. Słuchanie wiersza J. Kulmowej „Po to jest las”.
„Po to jest las
żeby wiatr miał gdzie szumieć co wiosny
huśtać, szarpać rozchwiane sosny –
po to jest las.
I po to
żeby wiatr miał gdzie tańczyć co lata
wierzchołkami brzóz niebo omiataćpo to jest las.
I po to
żeby wiatr miał gdzie huczeć co jesieni
topole przyginać do ziemipo to jest las.
I po to
żeby wiatr miał gdzie mruczeć co zimy
czekać aż go sobie wiosną przypomnimy
i pójdziemy
na koncert leśny
słuchać lasu i jego pieśni.”
Tematy – MAJ
6. Rozmowa na temat treści wiersza.
- O czym jest mowa w wierszu?
- Po co jest las?
- Co robi wiatr w lesie wiosną?
- Co robi latem?
- Co robi wiatr w lesie jesienią?
- Co robi zimą?
- Jak myślicie, po co jeszcze jest las?
- Do czego zaprasza nas poetka w swym wierszu?
7. Słuchanie drugiego wiersza J. Kulmowej „Śpiew lasu”.
„Tam, nad lasem, zieleni się śpiewto piosenki paproci i drzew.
Świerki mają piosenki cieniste.
Wierzby- drżące jak wierzbowy listek.
Brzozy-srebrne jak kora brzozowa.
Dęby-szumne jak szum trawy w dąbrowach.
Paproć nuci pierzastą piosenkę
i mech mruczy kołysanki miękkie.
A najgłośniej i najradośniej
Śpiewa sosna sośnie, sosna sośnie,
Tematy – MAJ
sosna-sośnie - od polany do polany
i dlatego las jest taki rozśpiewany.”
8. Rozmowa na temat treści wiersza.
- Kto śpiewa w lesie?
- Jak śpiewają: świerki, wierzby, brzozy, dęby, paproć, mech i sosna?
- Dzieci próbują wyjaśnić, dlaczego autorka porównała śpiew: świerków do cienistych
piosenek, wierzb do drżących, brzóz do srebrnych itd.
9. Słuchanie śpiewu lasu- ćwiczenia słuchowe i relaksujące.
10. „Mój proporczyk” - utożsamianie się z wybranym elementem przyrody leśnej
(analogia personalna).
- narysowanie tego elementu
- prezentacja i życzenie wyrażane do człowieka
np.: Jestem listkiem, proszę cię o czyste powietrze.
Jestem drzewem, nie łam moich gałęzi itp.
Tematy – MAJ
11. Praca w zespołach.
 Układanie hasła do znaku z rozsypanki wyrazowej:
Nie hałasuj!

Nie zrywaj kwiatów!
Nie śmieć!

Zakaz wjazdu pojazdów!
Nie pal ogniska!

Uwaga zwierzęta!
 Każda grupa układa jedno hasło.
 Dlaczego w taki sposób trzeba zachowywać się w lesie?
 Naklejenie haseł na karton - utworzenie kodeksu ekologa.
12. Improwizacje słowne na temat: „o czym marzy las?”.
13. „Leśny wiatr” - język ciała, improwizacja ruchowa.
14. Ponowne słuchanie wiersza J. Kulmowej „Po to jest las”.
Materiały opracowała:
Mirosława Matczak
Nauczyciel – Konsultant
ds. edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej WODN w Łodzi