laponia

Transkrypt

laponia
Scenariusz zajęć planowanych
Temat zajęć: Poznajemy Laponię.
Data prowadzenia zajęć: 14.12.2015 r.
Prowadzący: Anna Grudziecka
Czas trwania zajęć: 60 min
Uczestnicy zajęć: wychowanki grupy II z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i
umiarkowanym w przedziale wiekowym od 13 do 22 lat
Cel główny zajęć:
- nabywanie wiadomości o tradycjach, kulturze i życiu ludzi w Laponii
Cele szczegółowe:
- poznawanie ciekawostek o Laponii
- kształtowanie umiejętności pisania listów
- współpracowanie z grupą
- poznawanie historii Mikołaja
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
- wdrażanie do swobodnego wypowiadania się na wybrany temat
- kształtowanie postawy proeuropejskiej
Metody pracy:
- słowna – pogadanka,
- praktycznego działania – zabawy ruchowe,
- oglądowa – pokaz,
- pozytywnego wzmacniania - pochwały.
Formy pracy:
- indywidualna zróżnicowana,
- grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne: mapa, prezentacja multimedialna, laptop, skakanka, czapka Mikołaja,
kartoniki z obrazkami, skrzynka, gwiazdki, kredki.
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
1. Powitanie wychowanek – „ Zabawa trzeba się rozgrzać".
Wychowanki tańczą w rytm muzyki, prowadząca trzyma czapkę Mikołaja z ukrytymi w środku
zadaniami. Gdy muzyka cichnie wskazana dziewczynka losuje z czapki polecenie, które wszyscy
wykonują. Zabawa toczy się tak długo, aż zostaną wykonane wszystkie polecenia:
- uściśnij dłoń kilku osobom,
- tańcz trzymając się za kolana,
- chodź jak Mikołaj,
- maszeruj.
2. Wprowadzenie do tematu.
Wychowanki na podstawie odgadniętych pierwszych liter z przedstawionych obrazków
dowiadują się jak brzmi temat zajęć.
Część główna zajęć:
1. Pogadanka o Laponii:
- odnalezienie Laponii na mapie Europy. Na otrzymanych mapkach odszukują zarys państwa
i kolorują go. Wysłuchanie historii o Świętym Mikołaju.
2. Prezentacja multimedialna.
3. Zabawa ruchowa „ Zdobądź gwiazdkę”.
Dwie osoby stojąc naprzeciwko siebie wprawiają w ruch skakankę i zataczają szerokie łuki.
Każda z dziewczynek musi pokonać przeszkodę, przebiegając pod skakanką. Nie wolno dotknąć
skakanki. Osoba, której się powiedzie otrzymuje gwiazdkę.
4. Pisanie listu do Świętego Mikołaja z uwzględnieniem pragnień różnych dzieci. Niektóre osoby
tworzą pracę plastyczną. Po zakończeniu adresują koperty i wrzucają do skrzynki.
Zajęcia końcowe:
1.
Porządkowanie miejsca pracy.
2.
Pożegnanie.