włochy

Transkrypt

włochy
Scenariusz zajęć planowanych
Temat zajęć: Rola kobiety w życiu – kuchnia włoska.
Data prowadzenia zajęć: 07.03.2016r.
Prowadząca: Anna Grudziecka
Czas trwania zajęć: 60 min
Uczestnicy zajęć: wychowanki grupy II z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
i umiarkowanym
Cel główny zajęć:
- uświadomienie roli kobiety
- zainteresowanie kuchnią włoską
Cele szczegółowe:
- poznawanie ciekawostek o Włoszech,
- angażowanie się w pracę na zajęciach,
- wdrażanie do przestrzegania zasad BHP,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
- przygotowanie spaghetti,
- kształtowanie poczucia estetyki oraz higieny podczas przygotowywania posiłku,
- kształtowanie postawy proeuropejskiej.
Metody pracy:
- słowna – pogadanka,
- praktycznego działania – zabawy ruchowe,
- oglądowa – pokaz,
- pozytywnego wzmacniania - pochwały.
Formy pracy:
- indywidualna zróżnicowana,
- grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne: mapa, prezentacja multimedialna, laptop, klej, zagadki, muzyka, kredki,
płyta CD, tasiemki, składniki potrzebne do spaghetti, książka kucharska.
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
1. Powitanie wychowanek w języku włoskim – Buon giorno.
2. Wprowadzenie do tematu – zabawa „ ciepło – zimno”.
Wychowanki szukają liter, które utworzą nazwę kraju, o którym będą zajęcia.
Część główna zajęć:
1. Pogadanka o :
- odnalezienie kraju na mapie Europy. Na otrzymanych mapkach odszukują zarys państwa
i kolorują go.
2. Prezentacja multimedialna i pogadanka o kuchni włoskiej.
3. Zabawa „ Makaroniarze” – kto zrobi dłuższe spaghetti?”
Wychowanki podzielone na dwie grupy. Każda otrzymuje taką samą liczbę tasiemek. Zadaniem
grupy będzie powiązać wszystkie pojedyncze elementy w jeden długi „ makaron” przy słuchaniu
piosenki w języku włoskim.
3. Wykonanie spaghetti.
Zajęcia końcowe:
1. Porządkowanie miejsca pracy.
2. Pożegnanie – Do widzenia - Arrivederci.