Scenariusz zajęć z języka polskiego z cyklu Praca z lekturą „Zeszyt

Transkrypt

Scenariusz zajęć z języka polskiego z cyklu Praca z lekturą „Zeszyt
Joanna Girguś, SP nr 3 w Tomaszowie Lub.
Małgorzata Nowosielecka, SP nr 3 w Tomaszowie Lub.
Teresa Puchacz, Sp w Łuszczaczu
Marzena Wnuk – Więcławek, SP nr 3 w Tomaszowie Lub.
Scenariusz zajęć z języka polskiego z cyklu Praca z lekturą
„Zeszyt w kratkę” ks. Jana Twardowskiego, frg „O dokładnej robocie”
TEMAT: Praca pracy nierówna.
CELE KSZTAŁCENIA:
Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.
Cele operacyjne: uczeń
- wskazuje cechy charakteru opisywanych postaci;
- wyjaśnia trudne dla niego słowa;
- potrafi odnaleźć w tekście elementy humorystyczne;
- wie, jaki jest język utworu;
- rozpoznaje części mowy;
- rozumie sens przysłów;
- posługuje się synonimami;
- wypowiada się na dany temat, wyrażając swoja opinię;
- czyta tekst ze zrozumieniem, wyszukuje w nim potrzebne dane.
TREŚCI EDUKACYJNE Z PODSATWY PROGRAMOWEJ:
1. Pojęcia nadawcy i odbiorcy, sposoby rozpoznawania intencji wypowiedzi (np. pytam, odpowiadam,
informuję, proszę).
2. Właściwości opowiadania, opisu, dialogu oraz prostych form użytkowych.
10.Pojęcia: fikcja literacka, świat przedstawiony, nadawca, odbiorca, podmiot mówiący, narracja,
przenośnia, rytm.
12. Terminy: bohater, wątek, akcja, autor, narrator, epitet, porównanie, wyraz dźwiękonaśladowczy,
rym, zwrotka, refren, baśń, opowiadanie, powieść, proza, poezja.
METODY KSZTAŁCENIA: metoda ekspresyjno- eksponująca, metoda dyskusji, pogadanka.
FORMY ORGANIZACYJNE: praca zbiorowa, praca w parach, praca indywidualna.
ŚRODKI I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE: tekst ks. Jana Twardowskiego pt. „O dokładnej robocie”,
załączniki 1,2,3 przygotowane przez n-la.
CZAS TRWANIA: 45 min
Scenariusz może być realizowany w klasach IV-VI szkoły podstawowej.
TOK LEKCJI
I. WPROWADZENIE
1. Uczniowie po cichu czytają tekst pt. O dokładnej robocie”.
2. Krótka analiza polegająca na wyjaśnieniu niezrozumiałych słów, np. winnica, ambona, kropielnica.
II. ROZWINIĘCIE
1. Wyjaśnienie wyrazu „robota” poprzez dopisanie synonimów, np.
zawód
zadanie
praca
ROBOTA
zajęcie
fucha
N-l pyta: Jakie wyrazy powstały? (synonimy, wyrazy bliskoznaczne)
2. Stworzenie schematu na temat: Jaka może być praca?
Uczniowie dopisują określenia, np.:
dokładna
fizyczna
PRACA
lekka
umysłowa
ciężka
niedokładna
N-l pyta: Jakie części mowy tworzą uzupełnienie schematu? (przymiotniki)
3. Podanie i zapisanie tematu lekcji.
4. Pogadanka na temat I części tekstu (I akapit).
O kim jest mowa? Co oni robią? Gdzie pracują? Jak określilibyście zajęcie robotników?
5. Praca w parach. Uzupełnienie tabelki na podstawie II akapitu tekstu (załacznik 1):
Odczytanie wyników pracy przez chętnych uczniów.
Wspólna analiza: wskazanie kontrastu występującego po obu stronach tabeli, nazwanie i
uzasadnienie cech charakteru bohaterów tego fragmentu, dojście do wniosku, że aby dobrze wykonać
jakiekolwiek zadanie, trzeba się przyłożyć.
6. Wyrażenie opinii uczniów na temat ich pracy.
Odpowiedź na pytanie: Czy utożsamiają się z podejściem do pracy chłopca, czy dziewczynki?
(Uzasadnienie, podanie przykładów)
7. Praca w parach. „Rozsypanka wyrazowa” z przysłów dotyczących pracy. Ułożenie i omówienie ich
znaczenia (załącznik 2).
8. Pogadanka.
•
Czy można żyć bez pracy? Jakie są konsekwencje braku zajęcia?
•
Czy są zawody, gdzie dokładna, solidna praca nie jest wymagana? A w których liczy się
bardziej?
•
Jak sądzicie, co potrzebne jest do tego, aby swoją pracę wykonywać solidnie? ( przygotowanie,
nauka, zainteresowania, powołanie)
•
Co to znaczy powołanie? Czy są zawody, gdzie powołanie jest niezbędne? (lekarz, ksiądz,
nauczyciel)
9. Głośne odczytanie ostatniej części utworu (ostatni akapit). Omówienie i wspólne wyciągnięcie
wniosku: Efekt pracy nie zależy od długości jej wykonywania.
10. „Kalambury” lub pantomima w wykonaniu chętnych uczniów: pokazanie zwierząt symbolizujących
rożne cechy, np:
- pracowitość – mrówka, pszczółka;
- spryt – lis;
- upór – osioł;
- powolność – ślimak, żółw.
11. Ciekawostki, humor słowny z tekstu, np.: „kwiaty wielkie więdną szybciej niż małe”; „każda pchła
cieszy się, kiedy schodzi na psy”
III. PODSUMOWANIE
1. Krzyżówka podsumowująca lekcję, którą uczniowie rozwiązują samodzielnie i krótko wyjaśniają
hasło (załącznik 3)
2. Ocena pracy i aktywności uczniów.
3. Praca domowa. Wypowiedź pisemna nt .,,Moje plany i marzenia związane z karierą zawodową.”
ZAŁACZNIK 1
Uzupełnijcie tabelkę na podstawie na podstawie fragmentów tekstu
EFEKTY PRACY CHŁOPCA
EFEKTY PRACY DZIEWCZYNKI
ZAŁĄCZNIK 2
Ułóżcie przysłowia dotyczące pracy. Zastanówcie się, jakie mają znaczenie.
PRACA
HAŃBI
NIE
ŻADNA
PRACA.
PŁACA,
TAKA
JAKA
PRZERABIA PRACA
WZBOGACA,
PILNOŚĆ PRACA,
ZŁOTO, SŁOMĘ OCHOTĄ
PRACA
NA
STRAŻY,
W
Z
LUDZI
GDZIE
SIĘ
WEJŚĆ
NIE WAŻ
Y.
BIEDA
TAM
ZAŁĄCZNIK 3
Rozwiąż krzyżówkę. Hasło jest dokończeniem znanego przysłowia.
BEZ PRACY NIE MA …………………………….
2
3
4
5
6
7
1. Autor omawianego dzisiaj tekstu.
2. Jak należy wykonywać pracę?
3. Owad, symbol pracowitości.
4. Główne zajęcie ucznia.
5. Bohaterowie pierwszego akapitu tekstu.
6. Inaczej – praca.
7. Ma go każdy uczeń do różnych przedmiotów.