Kształtowanie zainteresowań przyrodniczych u dzieci poprzez

Transkrypt

Kształtowanie zainteresowań przyrodniczych u dzieci poprzez
Kształtowanie zainteresowań przyrodniczych u dzieci poprzez literaturę, muzykę
i twórczość plastyczną.
Zima jest tą porą roku, którą dzieci szczególnie sobie upodobały. Z licznych rozmów i
pogadanek dowiaduję się o powodach takich opinii. Wychowankowie przede wszystkim lubią
zabawy na śniegu, lepienie bałwana, tworzenie budowli śniegowych. Jako opiekun koła
plastycznego w świetlicy „Plastusie” uwzględniam zainteresowania i pomysły swoich
podopiecznych. Dlatego w programie spotkań uwzględniam zajęcia artystyczne na powietrzu
z wykorzystaniem materiału jakim jest śnieg. Są to budowle ze śniegu. Dzieci mogą
„uruchomić „ swoją wyobraźnię i tworzyć śnieżne pojazdy, sylwetki zwierząt, zamki itp.
Zajęcia w plenerze poprzedzone są spotkaniem w szkole, które wprowadzają w
tematykę zimową, w atmosferę
mroźnej aury, opadów płatków śniegu. Jest to
SPOTKANIE Z KRÓLOWĄ ŚNIEGU.
Scenariusz zajęć:
Cele: - uwrażliwienie na piękno przyrody podczas zimy.
- kształtowanie umiejętności uważnego słuchania czytanego przez nauczyciela
wiersza,
- zachęcanie do kulturalnego spędzania czasu wolnego,
- kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy, pracy w grupie,
- doskonalenie umiejętności malowania farbami na dużej powierzchni.
Cele szczegółowe:
uczeń -potrafi wypowiadać się na temat treści wysłuchanego wiersza,
-potrafi namalować ilustrację do wybranej zwrotki wiersza,
- potrafi współpracować w grupie,
- zna słowa i melodię piosenki pt. ”Zima, zima.
Metody: - słowna: rozmowa kierowana, słuchanie wiersza, pogadanka
- praktycznych doświadczeń
- śpiew, słuchanie nagranej piosenki
Formy: indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne: treść wiersza „Zima” B.Formy(zał.1), treść piosenki pt.”Zima, zima”z
repertuaru
zespołu
KOLOR(zał.2),
farby
plakatowe,
arkusze
granatowego brystoku, biała farba, pasta do zębów, pędzle, kubeczki na wodę, podkładki do
malowania, kaseta i magnetofon.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Świetlica udekorowana tworząc nastrój zimowej aury, na zasłonach śnieżynki, w
oknach witraże z zimowymi pejzażami, na stoliku wyeksponowane książki o tematyce
zimowej.
I.WSTĘP.
1.Powitanie uczniów.
Rozmowa na temat ferii zimowych i planów dzieci odnośnie sposobu ich spędzenia.
Przypomnienie o zasadach bezpiecznej zabawy na śniegu w miejscach do tego
przeznaczonych: lodowiska, górki do jazdy na sankach, które nie znajdują się blisko jezdni
itp.
2.Wprowadzenie w nastrój zimowej aury. Dzieci uczestniczą w zabawach ruchowych.
a) zabawa integrująca grupę ”Śnieżna kula”.
Uczniowie siedzą w kręgu. Wybrane dziecko stoi w środku koła i rzuca „śnieżną kulą” .
Osoba, która złapie kulę musi podać wyraz, który kojarzy mu się z zimą np. śnieg, bałwan,
sanki, śnieżynki, igloo…
b) zabawa „Sopel lodu”
Nauczyciel podnosi do góry namalowany na brystolu symbol słońca. Wówczas dzieci biegają
po sali w różnych kierunkach w rytm muzyki. Na sygnał rysunkowy przedstawiający płatek
śniegu – nieruchomieją jak sopel lodu. Zabawę powtarzamy kilka razy.
II.CZĘŚĆ GŁÓWNA.
1. Zapoznanie dzieci z treścią wiersza Pt. „Zima” B.Formy.
1.Wiersz pt. ”Zima” B.Formy
Saniami pani zima przybyła, wspaniałe czapy drzewom uszyła.
Ubrała dachy w płaszcze zimowe, wszystkim rozdała kołdry puchowe.
W krainę śniegu dziś razem z nami pomknęła zima swymi saniami.
Do swego zamku nas zaprosiła i pyszne lody nam przyrządziła.
Jak śnieg powstaje opowiadała, jak z wody zrobić lód pokazała.
Gwiazdki rozdała na pożegnanie, tak się skończyło nasze spotkanie.
2. Rozmowa kierowana na temat treści wiersza:
- Co zrobiła pani Zima?
- Na czym przybyła pani Zima?
- W co ubrała drzewa i dachy domów?
- Gdzie zapraszała pani Zima?
- Co rozdała na pożegnanie?
3.Wprowadzenie piosenki pt. ”Zima, zima…”
a) zapoznanie ze słowami i melodią
b) wspólny śpiew piosenki
c) improwizacja ruchowa do treści piosenki- dzieci naśladują ruchem słowa .
Słowa piosenki pt. ”Zima, zima..”
Zima, zima, zima ; pada, pada śnieg…
Stop! To już było!
I. Zima, zima już; pada, pada śnieg
Przez calutki dzień;
pada, pada śnieg.
Wicher śniegiem w oczy prószy,
Mróz siarczysty szczypie w uszy
Wszędzie biało dookoła
I zabawa jest wesoła.
Ref. Zima biała sanna, zima mroźna panna
Zima płatki śniegu i zabawy wielkiej czas.
Zima ciepłe święta, zima radość wielka,
Zima to kolęda, wigilijny nowy czar.
4. Malowanie ilustracji do wiersza pt.”Zima”.- praca zespołowa.
Uczniowie zostają podzieleni na kilkuosobowe zespoły. Otrzymują pomoce do pracy
plastycznej oraz temat do wykonania:
a) I zespół maluje postać Pani Zimy wg własnych wyobrażeń
b) II zespół – konie z saniami, dzieci
c) III zespół drzewa w zimowej szacie
W razie konieczności pomagam dzieciom w wykonaniu trudniejszych elementów pracy. Po
zakończonej pracy każdy zespół porządkuje swoje miejsce pracy.
III. ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ.
1.Udekorowanie świetlicy wykonanymi pracami – Świat Królowej Śniegu- pani Zimy
2. Pogadanka na temat: Czy podobały się zajęcia dzieciom?
Jaką piosenkę poznały dzieci i o czym ona opowiada?
3. Zabawa towarzyska „Po śladach do celu”
Dzieci są podzielone na 2 grupy: osoby biorące udział w zabawie i obserwujące sposób
wykonywania zadania.
Na podłodze leżą „śniegowe kule”( kule z białego papieru) różnej wielkości, a dzieci muszą
zapamiętać ich rozłożenie na podłodze. Zawodnicy mają zawiązane oczy chustką i muszą
pokonując przeszkody przejść na drugą stronę sali i nie wpaść na śnieżne kule. Startujące w
konkurencji dzieci nie wiedzą, iż w momencie zawiązywania im oczu, kule z podłogi zostały
zabrane. Dzieci nieświadome tego próbują iść stąpając ostrożnie, by nie nadepnąć na kule.
Jest to zabawa wywołująca wiele śmiechu.
4.Pożegnanie dzieci.