Scenariusz zajęć dla dzieci 6 – letnich Temat dnia: „Zima wokół nas

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla dzieci 6 – letnich Temat dnia: „Zima wokół nas
Scenariusz zajęć dla dzieci 6 – letnich
Temat dnia: „Zima wokół nas”
Cele ogólne:
1. Dzieci potrafią nazywać aktualną porę roku.
2. Potrafią wymienić charakterystyczne cechy zimy.
3. Wdrażanie do samodzielnego podejmowania zadań , aktywnego uczestniczenia w zajęciach z grupą
.
4. Uwrażliwienie na piękno i tajemniczość zimowego krajobrazu.
5. Rozwiązują zagadki rysunkowe związane z tematem zajęć
6. Nauka piosenki związanej z tematem zajęć.
7. Kształtowanie pojęcia cyfry 6.
Metody:
1.Słowna: rozmowa, słuchanie wiersza, instrukcje i objaśnienia nauczycielki;
1. Oglądowa: ilustracja, pokaz;
Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń
Formy:
Zajęcia prowadzone z całą grupą,
Środki dydaktyczne:
1. fragment wiersza „Zima”,
2. Ilustracje o tematyce zimowej, obrazki przedstawiające różne przedmioty i zjawiska atmosferyczne (
parasol, słońce, bałwan, śnieg, sanki, narty, piłka, lody, motyl, kapelusz, sopel, jabłko),
3. Nagranie utworu Vivaldi ego „Zima”,
4. plastelina.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci „Witam wszystkich…”
2. Zabawa relaksacyjna „Pada śnieżek”
Zima” i opowieści nauczycielki: „Jest zima. W mroźny, słoneczny dzień dzieci wybrały się na spacer
do parku. Nagle słonko schowało się za chmury i zaczął padać gęsty śnieg. Dzieci ukryły się pod
drzewami, obserwowały jak puszyste, śniegowe płatki wirowały na wietrze i cichutko opadały na
ziemię, gałązki drzew, krzaczki. Wkrótce dokoła utworzyła się biała, mięciutka „pierzynka”, tworząca
śniegowe zaspy. Nagle zerwał się mocniejszy wiatr. Zrobiło się szaro i ponuro oraz nieprzyjemnie
zimno. Porywisty wiatr unosił śnieg we wszystkie strony. Wszyscy czekali na to, co wydarzy się za
chwilę. Jednak po chwili zza chmur wyjrzało słońce. Dzieci mogły znowu z radością biegać po parku.
Lepiły bałwana, rzucały się śnieżkami. Wszyscy zadowoleni, z czerwonymi nosami wrócili do
przedszkola”.
Po wysłuchaniu opowiadania dzieci wykonują czynności, o których była mowa w opowiadaniu tj.
naśladują wirujące, tańczące na wietrze płatki śniegu, lepienie kul, spacer, bieg po parku...Dzieci leżą
na dywanie z zamkniętymi oczami i słuchają fragmenty utworu Vivaldi ego „
3. Dzieci słuchają nastrojowego wiersza pt. „Zima” czytanego przez nauczycielkę:
„Zima”
Saniami Pani Zima przybyła,
Wspaniałe czapy drzewom uszyła.
Ubrała dachy w płaszcze zimowe,
Wszystkim rozdała kołdry puchowe.
Mróz w artystę się zabawia,
Wciąż do czarów bardzo skory.
Namalował mroźne kwiaty,
Piękne liście, różne wzory.
Wichry wieją z każdej strony
I ziąb ściska niesłychanie.
Z nieba puch zimowy leci,
Będą mieć uciechę dzieci.
Dzieci omawiają treść wiersza, w połączeniu z opisem ilustracji przedstawiających zimowy krajobraz.
Podają przymiotniki, które charakteryzują obecną porę roku: zimno, śnieżnie, wietrznie, mroźnie itp. –
utrwalają nazwę panującej pory roku i cechy dla niej typowe.
4. Atrybuty Pani Zimy” – zabawa obrazkowa.
Dzieci odkrywają obrazki przedstawiające różne zjawiska atmosferyczne, przyrodnicze ( np.. słońce,
deszcz, śnieg, sanki, piłka, lody, narty, parasol, bałwan, kapelusz, sopel, płatki śniegu, jabłko, motyl,
itp.), nazywają je i wskazują, które pasują do zimy.
5. „Krzyżówka” – dzieci rozwiązują krzyżówkę odgadując zagadki ponumerowane cyframi 1, 2, 3, 4.
1) To zagadka bardzo krótka:
Nogi, rogi, ogon, bródka. koza
2) Choć nie mają kół
Same pędzą w dół,
Ale musisz mieć sznurek sanki
By wciągnąć na górę.
3) Mieszka w nim rodzina, ma dach, drzwi,
okna. Kiedy dym z komina w górę się snuje,
To znak, że mama obiad gotuje. dom
4) Złośliwa panienka,
W pasie bardzo cienka
Leci, brzęczy z daleka, osa
Każdy przed nią ucieka.
1.
K
O
Z
A
S
A
N
K
I
3.
4.
D
O
M
O
S
A
6. Kształtowanie pojęcia cyfry 6.
ówienie jej wyglądu.
- praca przy stolikach.
ążką – ćwiczenia.
7. Zakończenie zajęć.
Opracowała:
Elwira Gramala

Podobne dokumenty