zobacz

Transkrypt

zobacz
Scenariusz zajęć koła przyrodniczego
Lekcja modelowa przeprowadzona 14.05.2009 r.
Autor: Agnieszka Pająk
Szkoła Podstawowa nr 1 w Łodzi
Temat: Rozpoznawanie pospolitych gatunków roślin z wykorzystaniem programu
multimedialnego "Flora Ojczysta".
Zakres treści:
Różnorodność roślin;
Gatunki roślin, które możemy spotkać w najbliższej okolicy;
Sposoby oznaczania i identyfikowania pospolitych gatunków roślin;
Cele zajęć:
Kształtowanie umiejętności oznaczania pospolitych gatunków roślin;
Rozpoznanie pospolitych gatunków roślin występujących w naszej okolicy.
Rozwijanie zainteresowania światem i jego różnorodnością;
Doskonalenie umiejętności prawidłowej obserwacji i opisu roślin;
Kształtowanie szacunku do przyrody i jej bogactwa oraz walorów przyrodniczych
najbliższej okolicy;
Metody:
Słowna (pogadanka);
Obserwacyjne (obserwacje okazów roślin);
Oparte na działaniu (oznaczanie gatunków roślin z wykorzystaniem programu
multimedialnego);
Formy pracy:
Zbiorowa;
W grupach;
Środki dydaktyczne:
Program multimedialny „Flora ojczysta”
Komputery, rzutnik multimedialny;
Zebrane i zasuszone okazy pospolitych gatunków roślin;
Lupy, igły preparacyjne;
Tabele pomocnicze prezentujące budowę rośliny, typy kwiatostanów, rodzaje liści,
kształt i brzeg blaszki liściowej;
1
Tok lekcji:
I. Faza wprowadzająca
1. Przywitanie się z uczniami.
2. Sprawy organizacyjne.
3. Wprowadzenie do tematu zajęć. Przypomnienie źródeł informacji o roślinach,
wskazanie cech budowy rośliny przydatnych przy identyfikacji roślin.
II. Faza realizacyjna
1. Zapoznanie uczniów z programem multimedialnym „Flora Ojczysta” i jego
możliwościami.
kompendium wiedzy o poszczególnych gatunkach roślin;
narzędzie do oznaczania roślin;
2. Zaprezentowanie różnych sposobów oznaczania roślin za pomocą programu.
3. Wspólne oznaczanie jednego gatunku rośliny poprzez wybór cech rośliny
z wyświetlanej przez program listy.
4. Rozdanie uczniom okazów roślin. Oznaczanie przez uczniów otrzymanych
gatunków roślin.
5. Podczas oznaczania roślin uczniowie mogą dodatkowo korzystać z odbitych na
ksero tablic przedstawiających budowę rośliny, typy kwiatostanów, rodzaje liści,
kształt i brzeg blaszki liściowej. W przypadku pytań lub wątpliwości korzystają
z pomocy nauczyciela (w przypadku trudności uczniowie oznaczają roślinę do
rodzaju).
6. Zaprezentowanie oznaczonych roślin. Uczniowie opisują oznaczony gatunek,
wymieniając cechy, które pozwoliły im zidentyfikować roślinę.
III. Faza podsumowująca.
1. Podsumowanie zajęć.
2. Ewaluacja zajęć- uczniowie wypełniają karty ewaluacji.
Karta ewaluacji
Oceń dzisiejsze zajęcia odpowiadając na poniższe pytania TAK lub NIE
1) Czy dzisiejsze zajęcia były dla Ciebie interesujące?....................
2) Czy zadania wykonywałaś / wykonywałeś z przyjemnością?................
3) Czy te zajęcia przyczyniły się do poszerzenia Twoich
i umiejętności?.............
wiadomości
2