zabawy oswajające z wodą

Transkrypt

zabawy oswajające z wodą
Scenariusz lekcji
„zabawy oswajające z wodą”
Zadanie:
Zabawy i ćwiczenia oswajające ze środowiskiem wodnym
Cele:
- oswojenie ze środowiskiem wodnym
- prawidłowe oddychanie w wodzie
- zachowanie zasad bezpieczeństwa w wodzie
- zachowanie zasad higieny
Miejsce ćwiczeń: pływalnia
Czas ćwiczeń: 45 minut
Przybory: deski do pływania, makaron pływacki, piłeczki ping-pong
Zadania
Treść i przebieg ćwiczeń
Uwagi
Część I wstępna (10 minut)
Czynności organizacyjno 1. Zbiórka, podanie tematu zajęć, podział na
porządkowe.
grupy, przypomnienie zasad bezpieczeństwa
2. Rozgrzewka na lądzie:
- krążenia RR w przód, tył, naprzemiennie
- Ćw. T skłony, skrętoskłony, krążenia bioder
- Ćw. NN przysiady, przenoszenie ciężaru ciała,
Rozgrzanie stawów kolanowych, skokowych
Czynności praktyczne
I higieniczne pod
3. Przejście pod prysznic:
prysznicem
- przypomnienie zasad korzystania z natrysków
- przejście dzieci pod prysznicami o różnej temp.
Wody
4. Wejście do wody
- ćwiczący przed wejściem do wody dobierają się
w pary.
Część II główna (30 minut)
- Zbiórka w szeregu
- zasady bezp.
- „N” czynnie bierze
udział w rozgrzewce
pokazuje co należy
robić
Zabawa ożywiająca
- Dzieci ganiają sie na
Ćwiczenia przy niecce
5. „Berek z deską” dzieci ganiają się w wodzie
na określonym obszarze, berek stara się
dotknąć deską uciekających.
6. „Przepychanie ściany” dzieci trzymając się
dłońmi brzegu basenu wykonują ruch nóg do
stylu dowolnego i starają się „przepchnąć
ścianę jak najdalej”
7. „Wyścig” dzieci od brzegu basenu na sygnał
- Dzieci biorą deskę i
wchodzą do wody
(nie wskakują)
płyciźnie
- Nauczyciel
dopinguje dzieci
- Ćwiczenie powinno
Zabawy na wodzie
Zabawa uspokajająca
Czynności organizacyjne
starają się dobiec do określonego punktu i z być wykonywane na
płyciźnie.
powrotem.
8. „Oglądanie dna” wszyscy łapią się brzegu
basenu i na sygnał nabierają powietrza i
wydmuchują powolutku do wody obserwując
dno. Ćw. Można powtórzyć 2-4x
9. „Tunel” dzielimy dzieci na 2-3 grupy (w
zależności od ilości ćwiczących) 3-4
ćwiczących staje w rozkroku jeden za drugim
a jeszcze jeden odbijając się od ścianki
przepływa pod nogami kolegów bądź
koleżanek. Ten który przepłynął staje na
początku a przepływa ostatni.
10. „Wiewiórki z dziupli” dzieci dobierają się w
pary i biorą makarony po jednym na parę.
Jedno z dzieci trzymając makaron za dwa
końce formuje z niego okręg, drugie dziecko
stojąc przed nim i zanurzając się do wody
musi w niego wpłynąć i na zmianę.
11. „Szczupak i rybki” jedno z dzieci jest
szczupakiem i stoi na środku a reszta dzieci
ustawia się pod ścianką i na sygnał stara się
przepłynąć pod wodą na drugą stronę
basenu. Dziecko dotknięte staje się
szczupakiem.
Część III końcowa (5 minut)
12. „Czaty w wodzie” nauczyciel stoi odwrócony
plecami do dzieci a dzieci poruszają się w
stronę nauczyciela w momencie gdy
nauczyciel się odwróci dzieci musza ustać się
bez ruchu.
13. Po dojściu do brzegu dzieci kierują się w
stronę drabinek i pojedynczo wychodzą.
14. Zbiórka policzenie dzieci, omówienie lekcji,
pochwała dla najlepszych
15. Sportowe pożegnanie.
Opracował: Daniel Borkowski, WSWFiT, rok II
-ustawienie na
środku basenu w
szeregu
-Zbiórka w szeregu
-Zachęcenie do
czynnego spędzania
Czasu poza lekcjami