Scenariusz2

Transkrypt

Scenariusz2
KONSPEKT LEKCJI
Dawid Jajuga
Ilość uczniów: 18
Czas trwania: 45min.
Miejsce: Park w Zdzieszowicach
TEMAT: Gry i zabawy integracyjne w terenie.
Cele operacyjne lekcji w zakresie:
Motoryczności:
Odtworzy z pamięci sytuacje ruchowe opisane przez nauczyciela.
Rozwinie szybkość reakcji, umiejętność koncentracji.
Rozwinie zdolności zwinnościowe, szybkościowe, zręcznościowe, siłowe, wytrzymałościowe.
Umiejętności:
umie wyrazić swoje uczucia i emocje oraz przekazane treści zabaw ruchem, gestem, dotykiem.
umie rozwinąć inwencję twórczą i pomysłowość.
umie zastosować zabawy ruchowe do kształtowania sprawności psychofizycznej.
Wiadomości:
Zna zasady bezpieczeństwa podczas zabaw.
Umie wdrożyć się w normy i zasady współżycia grupowego.
Umie zintegrować się z grupą poprzez wspólną zabawę.
Umie współdziałać w uatrakcyjnianiu zajęć ruchowych.
Wychowania:
Dostrzega radosne przeżycia związane z uczestnictwem w zabawach integrujących.
Wyrabia nawyk słuchania i dostosowywania się do poleceń wydawanych przez nauczyciela.
Kształtuje potrzeby aktywności w czasie wolnym.
Pomoce dydaktyczne : piłka, piłka palantowa, tamburyny, chustka, chusta klanza, klamerki, serduszka
(naklejanki), stoper
Część
lekcji
Tok lekcji
I. Część
wstępna
lekcji
Zorganizowanie
grupy
sprawdzenie
gotowości do
zajęć.
Treść zadań
Czas/ ilość
powtórzeń
Metody
Uwagi / Formy
organizacyjne
5min
5min
2.umotywowanie
3. Rozgrzewka
„Najszybsza w świecie zabawa z
imionami”Wybrana osoba zwraca się do swojego
sąsiada z lewej i podaje swoje imię.
Ten z kolei podaje następnej osobie
swoje imię. Celem zabawy jest jak
najszybsze podanie wszystkich imion.
Prowadzący mierzy czas.
„Imiona” – jeden z uczestników
trzyma piłkę, wymawia swoje imię i
podaj piłkę do dowolnie wybranej
osoby która po jej chwycie wymawia
swoje imię i podaje dalej. Osoba po
podaniu piłki krzyżuje swoje ręce na
piersiach.
II. Część
główna
lekcji
czas 35min
4. Realizacja
zadań
głównych
lekcji
„Chusteczka” - Ustawienie na
obwodzie koła. Wybrana osoba w
środku podrzuca chustkę do góry
wywołując kogoś imieniem. Osoba
wywołana musi zdążyć złapać chustkę
przed upadnięciem jej na ziemię. Po
złapaniu kontynuuje zabawę.
„Podaj” – Jeden z uczestników trzyma
piłkę pod brodą. Przekazuje nie
używając rąk, piłeczkę partnerowi
stojącemu po prawej stronie. Piłeczka
powinna znaleźć się pod brodą
następnego uczestnika.
„Upadany” – cwiczący tworzą ciasne
koło łapią się za ręce. Osobę będąca
w środku jest lekko odpychana.
Osoba ta będąc wyprostowana opada
lekko i bezwładnie na ręce kolegów.
„Policz dotyk”- Ustawienie na
obwodzie koła. Jedna osoba w środku,
oczy zamknięte. Na sygnał
prowadzącego każdy z uczestników
zabawy kładzie jedną lub dwie dłonie
na osobę stojącą w środku. Po chwili
osoba ta liczy ilość dłoni na swoim
ciele. Otwiera oczy i podaje sumę rąk.
Sprawdzamy stan z pozostałymi
uczestnikami zabawy.
2min / 2x
zabawowa
2min
Zabawowa,
naśladowcza
3min/x1
zabawowa
naśladowcza
3min
Ustaw. na
obwodzie koła
Pomiar czasu
Obwód koła
Na obwodzie koła
zabawowa
Na obwodzie koła
zabawowa
Na obwodzie koła,
ciasne koło,
bezpieczeństwo
grupy
x1 / 3min
3min
Zabawowa,
poglądowa
objaśnia przebieg
zabawy
„Taniec klamerek”- Każdy z
uczestników przyczepia sobie do
ubrania po 3 klamerki. Na hasło
prowadzącego rozpoczynamy
„polowanie” na klamerki. Próbujemy
zabrać współuczestnikowi jak
największą ilość klamerek i przyczepić
do swojego ubrania. Po wyłączeniu
muzyki sprawdzamy, kto ile ma
klamerek.
x1 / 3min
„Gdzie jesteś?”- uczestnicy zabawy
trzymają się za ręce. W środku koła
znajdują się dwaj uczestnicy zabawy z
zasłoniętymi oczami , każdy z nich
trzyma tamburyno. Poszukujący
porusza tamburynem i pyta” Gdzie
jesteś?” Poszukiwany również porusza
tamburynem dając odpowiedź: „tutaj”.
Zadaniem poszukującego jest schwycić
poszukiwanego. Jeśli mu się to uda
kolejna para.
3-4 min
zabawowa
objaśnia i
podpowiada
rozwiązania
dba o
bezpieczeństwo
grupy
zabawowa
Chusta klanza
2min
"Kogo brakuje?" - uczestnicy stoją w
kręgu z zamkniętymi oczami trzymając
chustę na wysokości pasa. Prowadzący
wybiera osobę (może być ich więcej),
która wchodzi pod chustę. Następnie
wszyscy otwierają oczy i odgadują kto
jest pod chustą.
Obwód koła
Zabawowa,
poglądowa
zabawowa
3min
"Kolorowe wycieczki" - wszyscy
siedzą na ziemi trzymając chustę na
wysokości pasa. Prowadzący podaje
nazwę koloru, a osoby trzymające ten
kolor zmieniają się miejscami.
3min
"Przebieganie pod chustą" uczestnicy podnoszą i opuszczają
chustę trzymając ją za uchwyty.
Prowadzący mówi, kto ma zmienić
miejsce np. przebiegają ci, którzy mają
niebieskie oczy; przebiegają osoby,
które mają siostrę itp. Gdy chusta jest
maksymalnie w górze osoby te
przebiegają pod nią.
Zabawowa
2min
III. Część
końcowa
lekcji
czas 5min.
5.Uspokojenie
organizmu
"Bilard" - grupa wachluje chustą na
której jest piłeczka. Ma ona wpaść do
otworu znajdującego się na środku
chusty.
„Termometr uczuć”- Grupa mierzy
stan swojego zadowolenia za pomocą
„termometru uczuć”. W zależności od
własnego nastroju przylepiają
serduszko w odpowiedniej części
termometru.
6.Podsumowanie
7.Nastawienie
do samodzielnej
2min
ścisła
Rozdaje
samoprzylepne
serca
akt. fiz.
Pożegnanie
8. Czynności
higieniczne