Energia- jedno słowo- wiele znaczeo. Meto

Transkrypt

Energia- jedno słowo- wiele znaczeo. Meto
Scenariusz zajęd o tematyce ekologicznej przeprowadzanych w klasach I-III
Temat 1.: Energia- jedno słowo- wiele znaczeo.
Metody, formy pracy: „burza mózgów”, rozmowa, aktywna, zabawowa, uzupełnianie tekstu,
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Cele: uczeo zna znaczenie słowa energia, potrafi powiedzied na czym polega przekazywanie energii.
Pomoce dydaktyczne: karta pracy „Człowiek i energia”- kopia dla każdego dziecka lub jedna dla
grupy, ilustracja – bawiące się dzieci, tekst do uzupełnienia- jeden dla każdego dziecka lub dla grupy,
Przebieg:
1. Z czym kojarzy się słowo energia? – „burza mózgów”
2. Komentarz nauczyciela – co to jest energia
Energia jest we wszystkim co Cię otacza: w ciągu dnia świeci Słońce, które daje nam ciepło.
Nasze ciała przetwarzają pokarm, w celu dostarczenia energii potrzebnej do pracy, zabawy, a
także..do odpoczynku. Inne rodzaje energii, których używamy pomagają uprościć codzienne
czynności i uczynić nasze życie wygodniejszym. Wszyscy korzystamy z energii przez cały czas.
Zużywamy ją nawet w czasie snu. Używamy jej do napędzania samochodów, dzięki niej
rozświetlamy ciemności nocy, czyścimy ubrania, korzystamy z komputerów, oglądamy
telewizję. To ona ogrzewa nasze domy. Energia jest łatwo dostępna i tania, tańsza niż była
dawniej. Przyzwyczailiśmy się do niej tak, ze niemal nie dostrzegamy jej istnienia. Mimo to
jest bardzo istotna dla naszego życia, a my sami jesteśmy od niej zależni.
3. Człowiek i energia – karta pracy nr 1 – ułożenie obrazków w kolejności przekazywania energii
w załączeniu.
4. Dlaczego mówi się, że dzieci mają niespożyte zapasy energii ? (ilustracja)
5. Zabawa „Złap ogon smoka Energusia” –
Uczestnicy ustawiają się jeden za drugim, ostatni uczeń wciska sobie apaszkę za pasek, smok
ryczy kilkakrotnie aby dodać sobie otuchy, na dany przez nauczyciela sygnał smok zaczyna
łapać swój ogon- uczeń –głowa stara się złapać chusteczkę, gdy to się uda następuje zmiana i
zabawa zaczyna się od nowa –nauczyciel zwraca uwagę zmęczonym i zdyszanym dzieciom ile
energii musiały zużyć, żeby mieć siłę łapać ogon.
6. Uzupełnianie tekstu
promieni
Słooca
gromadzą
elektrycznośd
pokarm
1. Energię słoneczna czerpiemy ze ……………………………………., które jest wielką kula gazu.
2. Energia słoneczna dociera do Ziemi pod postacią ………………………………………………………… .
3. Rośliny …………………………….. energie elektryczną w swoich liściach.
4. Człowiek dostarcza energii swojemu ciału jedząc ……………………………………………….. .
Załącznik
Temat 2.: Czy w lesie możemy spotkać dinozaura?
Formy-metody pracy: rozmowa, karty pracy, indywidualna, zbiorowa, grupowa
Cele: uczeo wie, że koniecznośd oszczędzania energii dotyczy wszystkich jej użytkowników.
Pomoce dydaktyczne; karta pracy nr 1- historia powstania paliw kopalnych, karta pracy nr 2 –
energia odnawialna, karta pracy nr 3– wyłącz to
Przebieg:
1. Pytanie do uczniów? – czy w lesie możemy spotkad dinozaura?
2. Karta pracy – ułożenie obrazków w kolejności chronologicznej, kolorowanie w grupach
(historia powstania paliw kopalnych)- karta dostępna pod poniższym adresem
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
http://www.learn-energy.net/kidscorner/pl/u11/
Omówienie powstania paliw kopalnych na podstawie karty pracy.
Czy paliwa kopalne możemy wydobywad w nieskooczonośd? Dlaczego?
Skąd jeszcze możemy czerpad energię nie niszcząc przyrody ?- karta pracy – wiatrakżarówka (uczniowie omawiają kartę w grupach- jedna osoba przekazuje klasie
najważniejsze wnioski z dyskusji)
http://www.learn-energy.net/kidscorner/pl/u11/wind.html
Rozmowa z uczniami- jakie jeszcze urządzenia potrzebują energii?
Czy te wszystkie urządzenia muszą byd włączone? (odkurzacz nie, czajnik nie, itp. –
podanie informacji że urządzenia z czujnikiem „stand-by” mimo, że nie pracują w danej
chwili, też pobierają energię – gdyby wszystkie czujniki stand-by zostały wyłączone,
elektrownia Opole mogłaby nie pracowad przez miesiąc)
Dlaczego energię należy oszczędzad? – wypowiedzi uczniów
(dłużej będziemy mied złoża paliw kopalnych, oszczędzamy pieniądze, chronimy klimat)
Informacja o konkursie, który odbył się pod koniec ubiegłego roku szkolnego na etykietę
energetyczną – rozdanie naklejek wykonanych na podstawie pracy, która wygrała w
konkursie
Zadanie do domu
- karta pracy do pokolorowania – „Wyłącz to”
http://www.learn-energy.net/kidscorner/en/u11/downloads/energy_action4.pdf
-naklejenie etykiety na sprzęcie elektrycznym, który jest użytkowany przez ucznia i który
powinien byd wyłączany, jeśli nikt z niego nie korzysta.
Literatura: W. Gajewski „Co to jest energia?” Aksjomat Kraków 2007
R. Szewczyk „ Z energią za pan brat” Krajowa Agencja Poszanowania Energii
http://www.learn-energy.net/kidscorner/te2.html -students aged 6-11
Autorki scenariusza: Małgorzata Russek,
Ewa Paszkowska

Podobne dokumenty