URODZINY ZIEMI TEMAT ZAJĘĆ: Ta makulatura to będzie tektura

Transkrypt

URODZINY ZIEMI TEMAT ZAJĘĆ: Ta makulatura to będzie tektura
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
W RAMACH PROJEKTU
URODZINY ZIEMI
DLA KLAS TRZECICH
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W CHODZIEŻY
NAZWA BLOKU TEMATYCZNEGO/PROJEKTU: Urodziny
Ziemi
RECYKLING- TO KONIECZNOŚĆ
TEMAT ZAJĘĆ: Ta
makulatura to będzie tektura, czyli jak możemy sami
wyprodukować papier.
TERMIN REALIZACJI:
15.04.2013r. – 22.04.2013r.
CELE:
Poszerzanie świadomości i wiedzy z zakresu ochrony środowiska poprzez:
zapoznanie dzieci z pojęciem recykling,
zapoznanie uczniów z procesem produkcji tektury,
wdrażanie uczniów do segregowania odpadów,
uświadamianie konieczności segregowania i powtórnego wykorzystywania śmieci.
Doskonalenie czytania ze zrozumieniem i poszerzania zasobu słów i pojęć poprzez:
doskonalenie czytania instrukcji i działania zgodnie z nią,
poszukiwanie i odczytywanie informacji w różnych tekstach źródłowych.
Wdrażanie dzieci do zgodnej pracy w zespole.
METODY: aktywizujące, doświadczenie, pokaz, działanie praktyczne.
FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
POMOCE: encyklopedia, internet, stare gazety, mikser, miski, łyżki, siatka, wałek do ciasta,
ręczniki papierowe, karty pracy dla każdego ucznia.
UWAGA
Zajęcia przebiegać będą w dwóch częściach:
część pierwsza – poszukiwanie informacji , nauka wytwarzania tektury,
część druga – pokaz wytwarzania tektury dla uczniów SP3.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZĘŚĆ PIERWSZA
1. Powitanie, sprawdzenie obecności, czynności porządkowe.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Wypowiedzi na temat związany z celowością
segregowania śmieci:
Czy wiecie co oznacza zwrot; segregowanie odpadów?
Czy wiecie na czym polega ta czynność?
Jak możemy rozdzielać śmieci?
Czy ktoś wie dlaczego odpady dzieli się na różne rodzaje?
Które odpady mogą być wykorzystane ponownie?
Czy znacie inne przykłady ochrony naszej planety przed zaśmiecaniem.
3. Podział uczniów na grupy zadaniowe.
4. Co to jest recykling i jakie odpady mogą być do niego przeznaczane.
Rozdanie kart z poleceniami i kart pracy z lukami do wypełnienia.
Poszukiwanie przez dzieci informacji na podanej stronie www i w
encyklopedii. Wypełnianie kart pracy. Odczytywanie przez wyznaczone
dzieci wykonanych ćwiczeń, wklejanie kart do zeszytów.
5. Nauka wykonywania papieru z makulatury. Pokaz nauczyciela, przeplatany
czytaniem instrukcji przez wybrane dzieci.
6. Podział na dwa zespoły zadaniowe. Wykonywanie papieru w grupie. Każdy
wykonuje w/g instrukcji jedną kartkę. Odkłada papier do suszenia. Zasada jedna grupa pracuje, druga rozwiązuje krzyżówkę tematyczną i wykonuje
ilustrację do hasła , które jest rozwiązaniem krzyżówki.
7. Podsumowanie, Ocena pracy dzieci i wręczenie im odznaki z symbolem
recyklingu .
CZĘŚĆ DRUGA
1. Powitanie zaproszonych na zajęcia uczniów. Zapoznanie z celem spotkania.
2. Rozmieszcenie uczniów klasy IIIc na stanowiskach zadaniowych , w grupach z
pierwszych zajęć.
3. Wykonywanie pokazu produkcji papieru z makulatury:
Grupa I – rozdrabnia stare gazety;
Grupa II- moczy rozdrobnione gazety, pokazuje do jakiego stopnia należy je
rozmoczyć;
Grupa III- miksuje rozmoczone gazety;
Grupa IV- przelewa papkę na siatkę i przykrywa tekturą i odwraca ramkę, wyciska
wode;
Grupa V pokazuje mokry i wysuszony papier;
Grupa VI- uzasadnia koniecznośc segregowania śmieci, odczytuje zgromadzone
informacje;
Grupa VII- rozdaje pamiątkowe zakładki z tekturki – po jednej dla klasy, wyjaśnia
znaczenie znaku recyklingu na zakładkach.
4. Podsumowanie spodkania, podziękowanie za udział, pożegnanie.
SYMBOLE RECYKLINGU
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
Ten znak to:
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Pamiętaj!
Recykling to konieczność
PRZEBIEG DOŚWIADCZENIA POLEGAJĄCEGO NA
WYTWARZANIU TEKTURY Z MAKULATURY.
TEKST CZYTAJĄ UCZNIOWIE.
WYBRANI UCZNIOWIE WYKONUJĄ KOLEJNE ETAPY DOŚWIADCZENIA Z UDZIAŁEM
ZAPROSZONYCH GOŚCI
1
Witamy wszystkich gości w naszej klasie.
Spotkaliśmy się , aby wspólnie nauczyć się czym w praktyce jest recykling.
Na początek odrobina teorii.
Czy wiecie co to recykling?
2
Recykling to ponowne wykorzystanie tego, co uznaliśmy za odpady, czyli śmieci. Najczęściej
recykilngowi poddawane są opakowania. Każdy powinien znać rodzaje surowców z których
robi się opakowania i rozpoznawać umieszczone na nich znaki ekologiczne.
3
Opakowania, które można wykorzystać ponownie, to surowiec wtórny. Jeśli widzisz na
produkcie jeden z tych znaków, to masz pewność, że opakowanie można ponownie
przetworzyć , inaczej mówiąc poddać recyklingowi.
4
To najbardziej popularne oznaczenia opakowań ekologicznych:
Możliwość ponownego wykorzystania -
Opakowania biodegradowalne-
Opakowanie nadające się do recyklingu /trzy strzałki/
-
Przydatność do recyklingu -
Zielony punkt
5
Zapraszamy Was do obejrzenia procesu wytwarzania kartonu z makulatury metodą domową.
Przekonacie się, że segregowanie odpadów ma sens, bo umożliwia odzyskiwanie cennych
surowców wtórnych do ponownego przetworzenia.
6
Do wykonania tekturowych kartek potrzebne są stare gazety.
Należy je rozdrobnić i umieścić w naczyniu np. słoiku.
7
Teraz trzeba zalać wodą całą rozdrobnioną masę.
Powinniśmy odstawić tę masę na całą noc.
My mamy taką , którą przygotowaliśmy wczoraj. Należy zapamiętać, że gazety pokryte są
farbą drukarską, która jest substancją trującą. Zachowajmy więć ostrożność.
8
Gdy gazeta będzie mokra ( powinna rozpadać się w dłoni),
przekładamy ją do naczynia, w którym możemy ją miksować, czyli rozdrobnić do postać
rzadkiej papki.
Podczas takiej pracy należy zachować ostrożność, bo mikser to niebezpieczne urządzenie,
podłączone do prądu.
9
Papkę nanosimy na specjalnie przygotowaną siatkę. Rozprowadzamy ją równo i delikatnie.
Musimy pokryć całą powierzchnię siatki.
10
Teraz nastąpi bardzo trudny proces odwracania ramki. Należy to wykonać zdecydowanym
ruchem.
Możemy też wytrzeć nadmiar wody.
11
Jak widać wody jest sporo. Należy ją teraz odsączyć. Wykorzystamy do tego gąbkę. Delikatnie
przykładamy ją do sziatki. W czasie odsączania , odkleja się masa papierowa. Musimy uważać
aby nie ruszać ramki.
12
Następny trudny moment. Będziemy odrywać ramkę z siatka. Trzeba to tak zrobić aby nie
uszkodzić kartki.
Musimy jeszcze wycisnąć nadmiar wody – my zrobimy to deską, wałkiem do ciasta...
Tak, właśnie powstała kartka tektury.
Musimy ją odstawić do ciepłego miejsca. Jutro lub za dwa dni będzie sucha.
13
To wysuszona kartka tektury.
Pamiętajcie, by zbierać makulaturębo ta makulatura to przyszła tektura.
14
Czy teraz wiecie już dlaczego segregowanie śmieci jest takie potrzebne.
Inne produkty także podlegają recyklingowi. Sortując odpady, przyczyniamy się do
ponownego wykorzystania: szkła, aluminium, plastiku i oczywiście papieru.
Dzieci- segregujcie śmieci !

Podobne dokumenty