Scenariusz zajęć w klasie VIa Temat: Media i my

Transkrypt

Scenariusz zajęć w klasie VIa Temat: Media i my
Scenariusz zajęć w klasie VIa
Temat: Media i my
Cele zajęć:
Uczeń:
-dostrzega znaczenie mediów, ale także zagrożenia z nimi
związane, np. uzależnienia od telewizji, telefonu, komputera,
wpływ mody, reklam
-wartościuje i wybiera programy, zamieszczane treści (np.
odróżnia informację od plotki)
-wartościuje postawy innych związane z użytkowaniem
mediów
Formy pracy:
-indywidualna, -zespołowa
Metody pracy:
-pogadanka, -dyskusja, -„burza mózgów”
Środki dydaktyczne:
-czasopisma młodzieżowe, program TV, -materiał na płycie
CD z serii „Wędrując ku dorosłości” (Wyd.Rubikon), -papier,
pisaki
Przebieg zajęć (zajęcia z całą klasą)
1.Czynności organizacyjno – porządkowe, powitanie
uczniów.
2.Wprowadzenie do zajęć – przedstawienie tematu zajęć.
3.Realizacja zajęć.
*Uczniowie pracują w 5-6 osob.grupach
-opracowują zalety i wady (4-5przykł.) mediów takich, jak:
komputer (w tym dostęp do Internetu) i telefon komórkowy
-liderzy przedstawiają stanowisko grupy, następuje
wyszukanie wspólnych stanowisk (zbieżności poglądów).
*Obejrzenie i wysłuchanie materiału przygotowanego na
płycie CD (temat: Media i my), porównanie własnego
stanowiska z prezentowanym w materiale, krótka dyskusja.
Zwrócenie szczególnej uwagi na zagrożenia związane z
niewłaściwym użytkowaniem tych mediów: dają one
możliwość niemal bezkarnego obrażania nas,
rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, wizerunku
czy ujawniania naszych danych osobowych.
*Uczniowie w grupach dokonują oceny oferty programów TV
i czasopism młodzieżowych – podają 3-4 przykłady (mogą
skorzystać z przyniesionych przez n-la czasopism, przejrzeć
je, a także z gazet zawierających program telewizyjny):
-które programy/ treści warto obejrzeć/przeczytać i dlaczego?
-które programy/treści są pozbawione głębszej treści, tracimy
czas, gdy je oglądamy/ czytamy?
4.Podsumowanie zajęć
Uczniowie formułują kilka zasad, którymi należy kierować się
użytkując media tak, aby nie wyrządzić krzywdy komuś i
samemu nie być narażonym na nieprzyjemne dla nas
przeżycia oraz by czas spędzony przed telewizorem,
komputerem, z czasopismem czy telefonem w ręku nie okazał
się czasem straconym.
Prowadzący zajęcia:
mgr Edyta Felenczak

Podobne dokumenty