Rozwijanie funkcji poznawczych na materiale

Transkrypt

Rozwijanie funkcji poznawczych na materiale
KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH Z ZAKRESU POMOCY
PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ Z NAUCZYCIELEM PSYCHOLOGIEM.
OSOBA PROWADZĄCA: BARBARA GIERUSZ – NAUCZYCIEL - PSYCHOLOG
DATA: 18.11.2015 r.
ZAJĘCIA Z ZAKRESU POMOCY PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ
UCZEŃ: DAMIAN SYC
FORMA ZAJĘĆ: ZAJĘCIA INDYWIDUALNE
METODY PRACY:
 metoda słowna;
 metoda praktycznego działania;
 metoda pokazu
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 35 min.
TEMAT ZAJĘĆ: „Rozwój funkcji poznawczych – ćwiczenia na materiale
geometrycznym”.
CEL OGÓLNY:
Usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
 dziecko potrafi różnicować figury geometryczne pod względem kształtu;
 uczeń prawidłowo nazywa poszczególne figury geometryczne;
 uczeń prawidłowo segreguje figury według określonych zasad;
 dziecko sprawnie manipuluje przedmiotami;
 uczeń prawidłowo wykonuje celowe i precyzyjne ruchy rąk;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
 papierowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt);
 kijek ze sznurkiem i spinaczem na końcu;
 miska i łyżka;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I.Część wstępna:
Przywitanie z dzieckiem. Prowadząca wita dziecko, głośno wymawiając jego imię.
II.Część główna:
1.Zajęcia zaczyna się od dwóch figur: kwadratu i koła. Umieszcza się je na stole
przed dzieckiem i wielokrotnie zmienia położenie figur, za każdym razem
wymieniając ich nazwy. Prowadząca zatrzymuje się dłużej nad każda figura i jej
nazwą. Prosi dziecko, aby wymieniało nazwy pokazywanych mu figur.
2. Kiedy dziecko będzie bezbłędnie określać koło i kwadrat, wprowadza się jeszcze
trójkąt.
3.Jeżeli dziecko ma trudności z nazywaniem figur, należy podawać, jak brzmi
początek każdej nazwy, aby dziecko mogło sobie ją przypomnieć (ko…., kwa…).
4. Zabawa w „łowienie ryb” – potrzebne będą papierowe figury geometryczne i wędka
zrobiona z kijka ze sznurkiem i spinaczem na końcu. Dziecko „łowi” figury. Jeżeli
poprawnie nazwie figurę, którą złowi, może ją sobie zatrzymać. W przeciwnym razie
figura trafia z powrotem do zbiornika i uczeń musi jeszcze raz spróbować ją złowić.
5. Zabawa w gotowanie zupy z figur. Prowadząca daje dziecku figury wraz z miską i
łyżką. Dziecko powinno nazwać każdą figurę przed wrzuceniem jej do zupy. Może
mieszać łyżką figury dodawane do miski.
III.Część końcowa:
Nauczyciel żegna się z uczniem i odprowadza go do jego sali.

Podobne dokumenty