POSZUKIWANIE INFORMACJI A WSPÓŁCZESNE NOŚNIKI DANYCH

Transkrypt

POSZUKIWANIE INFORMACJI A WSPÓŁCZESNE NOŚNIKI DANYCH
1
POSZUKIWANIE INFORMACJI A WSPÓŁCZESNE NOŚNIKI DANYCH
Agnieszka Pyra, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku
Opublikowano 14.05.2005
Konspekt: dla klas pierwszych LO
Prowadząca: Agnieszka Pyra
Miejsce przeprowadzania zajęć: czytelnia, wypożyczalnia Wydziału Zbiorów Audiowizualnych.
Czas trwania: 30 minut
Cele ogólne:
•
rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji przy użyciu różnych rodzajów źródeł informacji,
•
zapoznanie słuchaczy ze specyfiką pracy w dziale zbiorów audiowizualnych biblioteki,
•
propagowanie zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku,
•
propagowanie audiowizualnych pomocy dydaktycznych,
•
wspieranie pracy nauczycieli przez włączenie biblioteki pedagogicznej w realizację programu
edukacji czytelniczej i medialnej,
•
przygotowanie młodzieży do życia w społeczeństwie informacyjnym.
Cele operacyjne:
A. Uczeń wie:
o
jak wygląda wypożyczalnia i czytelnia zbiorów audiowizualnych w dużej bibliotece,
o
zna zasady udostępniania zbiorów audiowizualnych w Pedagogicznej Bibliotece
Wojewódzkiej w Gdańsku, pamięta godziny otwarcia wypożyczalni i czytelni tych zbiorów,
o
kto ma prawo korzystania z biblioteki pedagogicznej,
o
czy uczeń liceum ogólnokształcącego ma prawo i na jakich zasadach korzystać z biblioteki,
o
jakie są rodzaje nośników dźwięku i obrazu (płyta analogową, taśma magnetofonowa, płyta
CD-audio, CD-dokument multimedialny, kaseta wideo, slajd),
o
rozpoznaje sprzęt potrzebny do odtwarzania różnych nośników dźwięku i obrazu,
o
z jakiego rodzaju katalogu należy korzystać przy wyszukiwaniu zbiorów audiowizualnych,
o
które strefy rekordu potrzebne są do odnalezienia w zbiorach pozycji audiowizualnej,
o
zna ogólny profil materiałów zgromadzonych w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych PBW,
o
zna sposoby zdobywania informacji na temat zbiorów i wydziału audiowizualnego w sposób
pośredni (strona internetowa, telefon, email).
B. Uczeń rozumie:
o
znaczenie katalogu komputerowego oraz zestawień bibliograficznych, jako źródła
informacji o różnych zbiorach w danej bibliotece,
o
znaczenie gromadzenia informacji na różnego rodzaju nośnikach,
o
znaczenie Internetu we współczesnym społeczeństwie.
C. Uczeń potrafi:
2
o
Wskazać, za pomocą jakich kluczy wyszukiwania należy skorzystać przy poszukiwaniu
informacji za pomocą katalogu komputerowego (tytułowy, autorski, słów kluczowych),
o
właściwie odczytać informacje o dokumencie z rekordu komputerowego (sygnatura
literowo-cyfrowa),
o
przyporządkować dany nośnik dźwięku lub obrazu do odpowiedniego urządzenia
odtwarzającego,
o
wymienić poszczególne współczesne sposoby gromadzenia informacji.
Cele wychowawcze:
•
przygotowanie do świadomego i odpowiedzialnego korzystania ze środków informacji dźwiękowej i
wizyjnej,
•
przygotowanie do korzystania z różnych źródeł informacji,
•
kształcenie umiejętności samodzielnego korzystania ze źródeł informacji znajdujących się
w bibliotece.
Metody pracy: wykład, pogadanka, pokaz, zajęcia praktyczne.
Formy pracy: zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
1. proste:
o
o
słowne:
zestawienia bibliograficzne,
regulamin czytelni i wypożyczalni zbiorów audiowizualnych,
wzrokowe:
wzór karty katalogowej tradycyjnej i komputerowej,
zbiory audiowizualne (bez odtwarzania),
2. złożone
o
środki mechaniczne (komputery, skaner, DVD ROM, adapter płyt szpulowych, magnetofon i
odtwarzacz CD, telewizor, magnetowid, odtwarzacz DVD),
o
środki automatyzujące proces uczenia się (biblioteczny program komputerowy SAPI, pokaz
slajdów w PowerPoint).
Przebieg lekcji:
a. Powitanie.
b. Zapoznanie słuchaczy ze specyfiką pracy w dziale zbiorów specjalnych biblioteki na przykładzie
pracy w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych PBW w Gdańsku.
c. Podanie godzin otwarcia wypożyczalni i czytelni oraz przedstawienie zasad udostępniania zbiorów
audiowizualnych w PBW w Gdańsku.
d. Dołączenie pokazu slajdów z podstawowymi informacjami na temat Wydziału Zbiorów
Audiowizualnych.
e. Wypowiedzi słuchaczy, uzupełniane informacjami nauczyciela bibliotekarza, na poniższe tematy:
o
Co kryje się pod pojęciem zbiorów specjalnych?
o
Jakie są rodzaje zbiorów audiowizualnych?
o
Komu i w jaki sposób mogą służyć zbiory audiowizualne i multimedialne?
3
f.
Prezentacja pomocy dydaktycznych z różnych przedmiotów i różnych poziomów nauczania.
Zwrócenie uwagi na materiały przydatne uczniowi szkoły średniej.
g. Prezentacja sprzętu potrzebnego do odtwarzania zbiorów audiowizualnych.
h. Zapoznanie uczniów z możliwościami wyszukiwania zbiorów audiowizualnych za pomocą
komputera.
i.
Zapoznanie uczniów z opisem bibliograficznym materiałów nieksiążkowych: różnice
i podobieństwa.
j.
Prezentacja możliwości wyszukiwawczych katalogu komputerowego, znajdującego się w Wydziale
Zbiorów Audiowizualnych PBW w Gdańsku. Zwrócenie uwagi na system słów kluczowych.
k. Zaprezentowanie uczniom strony internetowej PBW, zwrócenie uwagi na najważniejsze informacje,
jakie mogą odszukać na stronie internetowej PBW.
l.
Omówienie wyników wyszukiwania i podsumowanie zajęć.
m. Zakończenie.
n. Pożegnanie.
EWALUACJA
•
Sprawdzenie wiedzy uczniów na temat typów nośników- metoda: pytania i odpowiedzi;
podpowiedzi w formie wystawionych na pokaz materiałów audiowizualnych,
•
Sprawdzenie umiejętności wyszukiwania za pomocą bibliotecznego programu komputerowego SAPI
oraz umiejętności posługiwania się indeksami i kluczami wyszukiwania - metoda: pytań
i odpowiedzi, pokaz wyszukiwania w komputerze z programem SAPI.