Scenariusz nr 3- spotkanie z rodzicami uczniów klas I

Transkrypt

Scenariusz nr 3- spotkanie z rodzicami uczniów klas I
Scenariusz nr 3- spotkanie z rodzicami uczniów klas I-III
Temat: Profilaktyka agresji i przemocy.
Cele i zadania:
• U wiadomienie rodzicom, e ich post powanie mo e by przyczyn
zachowa agresywnych dziecka ;
• Zapoznanie z poj ciem „empatia” jako podstaw kształtowania
ludzkiej wra liwo ci;
• Refleksja pedagogiczna nad ró nymi formami zachowa dorosłych w
procesie kształtowania pozytywnej samooceny dziecka ;
• U wiadomienie negatywnego wpływu
ogl dania przez dziecko
programów telewizyjnych niedostosowanych do jego mo liwo ci
percepcyjnych oraz zagro e wynikaj cych z niekontrolowanego
korzystania z Internetu i gier komputerowych ;
• Proponowanie form oddziaływa pedagogicznych zapobiegaj cych
powstawaniu kształtowaniu zachowa agresywnych.
Materiały:
- 1 du y arkusz czarnego brystolu,
- białe kartki formatu A-6
- kartki z zapisem zada dla poszczególnych grup
- mazaki , klej
Przebieg spotkania
Spotkanie odbywa si w klasie. Rodzice siedz przy stolikach ustawionych
w podkow .
1. Cz
wst pna - powitanie. Przypomnienie tematu ostatniego spotkania .
Zapowied kontynuowania tej tematyki w aspekcie zapobiegania agresji
i przemocy w ród dzieci- slajd nr 1.
Krótkie przypomnienie przez nauczyciela zagadnie
poruszanych na
poprzednim zebraniu ( definicja i formy agresji, ró nice mi dzy agresj a
przemoc ).
2. Zach cenie do wspólnej pracy . Rodzice dziel si na grupy 4-5 osobowe .
Ka dy zespół otrzymuje karteczk z opisem jednej sytuacji. Zadaniem
uczestników jest wspólne ustalenie, jak powinien zachowa si bohater.
Przykładowy zapis na karteczce dla grup :
Pan Kowalski postanowił wreszcie zdoby si na odwag i pój do szefa,
aby poprosi o podwy k . Wszedł do sekretariatu i oczekiwał na zaproszenie do
gabinetu. Nagle zza zamkni tych drzwi rozległ si wzburzony głos szefa, który
krzykn ł do sekretarki, aby natychmiast przygotowała brakuj ce dokumenty.
Co powinien zrobi Kowalski?
Przykład 2
Kiedy mama weszła rano do pokoju Ma ka, a złapała si za głow . Na
biurku i tapczanie wszystko porozrzucane. A tak go wczoraj prosiła, eby
wreszcie posprz tał swój pokój! Postanowiła, e ju czas sko czy z
tłumaczeniem i pro bami. Jak tylko wróci ze szkoły, natychmiast wymierzy mu
kar . Po kilku godzinach Maciek zadzwonił do drzwi. Miał pochylone plecy
i bardzo cichym głosem odezwał si na powitanie. Kiedy mama podeszła bli ej ,
zauwa yła, e na twarzy Ma ka s jeszcze oznaki płaczu.
Co powinna zrobi mama?
Relacjonowanie przez przedstawicieli grup wspólnych ustale po zapoznaniu si
z tekstem.
Rodzice na pewno zach c bohaterów opowiada do odroczenia czasu
wykonania swoich zada w zwi zku z zaistniał sytuacj .
Nauczyciel zadaje pytanie : Na jakiej podstawie mo emy wnioskowa , e kto
prze ywa niemiłe uczucia ?
3. Zapoznanie rodziców z poj ciem „empatia”- slajd nr 2 i 3
U wiadomienie, e jest to niezwykle wa na umiej tno
kształtowania wra liwo ci.
w procesie
4. Brak empatii to cz sta cecha osób stosuj cych przemoc- slajd nr 4.
5. W zapobieganiu agresji i przemocy ogromn rol odgrywa budowanie
u dziecka poczucia własnej warto ci. Niektóre działania, a nawet zdania
wypowiadane do dzieci obni aj ich samoocen .
Zaproponowanie utworzenia „czarnej listy” zachowa rodzicielskich.
Nauczyciel wiesza na tablicy du y czarny brystol.
Na stołach le małe karteczki białego koloru do wpisywania zachowa , zada
wypowiadanych do dzieci, które nie sprzyjaj budowaniu ich samooceny.
Nast pnie przyklejamy karteczki na czarnym brystolu. Nauczyciel nadzoruje ich
przyklejanie, aby sformułowania o podobnym znaczeniu znalazły si jeden na
drugim.
Podsumowanie pracy przez nauczyciela. Komentarz zawieraj cy najwa niejsze
przyczyny obni enia samooceny :
- brak poczucia aprobaty, szacunku i akceptacji ze strony rodziców;
- karcenie, o mieszanie, poni anie:
- niekorzystne dla dziecka porównywanie go z innymi:
- brak wsparcia (wzmocnie za powodzenia i w razie niepowodze ) ;
- nieliczenie si z jego pogl dami i opiniami;
- przypinanie etykietki niszcz cej indywidualno ;
- straszenie b d stosowanie przemocy.
6.Zadaniem rodziców i nauczycieli jest wzmacnia u dzieci poczucie własnej
warto ci – slajd nr 5.
Wyprostowana postawa ciała i głowa lekko uniesiona do góry sprawia, e
człowiek wygl da na pewnego swojej warto ci.
Dziecko, które chodzi z zaokr glonymi plecami i opuszczon głow „wysyła”
niewerbalny komunikat do sprawcy przemocy: „Nie obroni si ”.
7. Znaj c mechanizmy powstawania agresji na ladowczej, nale y zabezpiecza
dzieci przed wpływem modeli agresywnego zachowania si - slajd nr 6 .
8. Jak unika zachowa agresywnych , które umo liwiaj osi ganie ró nych
form celów? - slajd nr 7.
9. Zachowania agresywne pojawiaj si cz sto, kiedy dziecko wchodzi w
konflikt z innymi dzie mi. Doro li powinni nauczy dzieci sposobów
rozwi zywania problemów. W młodszym wieku szkolnym bardzo szybko
nauczymy tej umiej tno ci , gdy b dziemy proponowa dzieciom odegranie
scenek – zachowa b d cych
ródłem konfliktu. Po analizie sytuacji,
rozmowie z dzieckiem, ta sama scenka mo e by odgrywana ponownie ju
bezkonfliktowo. Slajd nr 8.
10. Podsumowanie zaj . Podzi kowanie za aktywny udział w zaj ciach.
Zach cenie rodziców do pogł biania wiadomo ci na temat profilaktyki agresji
i przemocy w ród dzieci oraz zgłaszanie wychowawcy wszelkich pyta ,
problemów czy w tpliwo ci.
Bibliografia
1. Agresja w ród dzieci i młodzie y. Perspektywa psychoedukacyjna,
Podr cznik akademicki, red. A. Fr czek, I. Pufal- Struzik, Wydawnictwo
Pedagogiczne ZNP, Kielce 1996
2. J. Danilewska , Agresja u dzieci- szkoła porozumienia, Wydawnictwa
Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2002
3. M. D browska , M. Rozesłaniec, Korygowanie zachowania dzieci
nadpobudliwych psychoruchowo i agresywnych w grupie
socjoterpeutycznej, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toru 2004
4. A. Doli ski, G. Gajewska, E. Rewi ska, Teoretyczno - metodyczne
aspekty korekcji zachowa . Programy profilaktyczne, Wydawnictwo
PEKW „GAJA”, Zielona Góra 2004
5. M. J. Elias, S. E. Tobias, B.S. Friendlander, Dziecko emocjonalnie
inteligentne, Wyd. Moderski i S-ka, Pozna 1998
6. D. Goleman, Inteligencja emocjonalna, Wyd. Media Rodzina of Pozna ,
Pozna 1997
7. G. Haug - Schnabel, Agresja w przedszkolu. Poradnik dla rodziców
i wychowawców, Wydawnictwo „Jedno ”, Kielce 2001
8. Strony internetowe, a szczególnie: www.przemocwszkole.org.pl