WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE, GODZINA WYCHOWAWCZA

Transkrypt

WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE, GODZINA WYCHOWAWCZA
SCENARIUSZ LEKCJI DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM
PRZEDMIOT: WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE, GODZINA WYCHOWAWCZA,
BIOLOGIA
AUTOR: MGR IWONA DRZEŃ, NAUCZYCIEL HISTORII I WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE W
GIMNAZJUM NR 3 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. ADAMA MICKIEWICZA W ZGIERZU
TEMAT: Genetycznie modyfikowana żywność – szansa, czy zagrożenie dla ponad 800
milionów głodujących ludzi na świecie?
CELE OPERACYJNE
Wiedza:
Po zajęciach uczeń:
• wyjaśnia pojęcie „genetycznie modyfikowana żywność”
• zna dobre i złe strony modyfikowanej genetycznie żywności
Umiejętności:
Po zajęciach uczeń:
• przedstawia swoje stanowisko dotyczące genetycznie modyfikowanej żywności oraz
jej wpływu na rozwiązanie problemu głodu na świecie
• przedstawia opinie dotyczące genetycznie modyfikowanej żywności popiera je
rzeczowymi argumentami
• analizuje fakty związane z GMO
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Arkusze papieru, materiały dotyczące dobrych i złych stron genetycznie modyfikowanej
żywności przygotowane przez uczniów, wystawy w klasie dotyczące głodu i GMO
METODY I FORMY PRACY
Metoda oparta na słowie:
dyskusja, miniwykład, praca w grupach, pogadanka, 6 myślących kapeluszy
Metoda oparta na oglądzie:
wystawy, definicja GMO na grafoskopie
SPOTKANIA I DZIAŁANIA POPRZEDZAJĄCE LEKCJĘ:
Lekcję przygotowują uczniowie, nauczyciel jest koordynatorem ich działań:
1. Dokonuje podziału klasy na grupy zadaniowe (warto wówczas wziąć pod uwagę
temperament, możliwości, kreatywność uczniów):
a. uczniowie z kapeluszem niebieskim powininni cechować się chłodnym,
zdystansowanym podejściem do jakichkolwiek dyskusji prowadzonych na lekcjach;
b. z białym kapeluszem - osoby nieśmiałe, rzadko biorące udział w dyskusjach, które
swój udział w tej części lekcji zaznaczą poprzez przedstawienie (odczytanie)
konkretnych faktów;
c. w kapeluszach czerwonych - osoby dynamiczne, posiadające kontrowersyjne poglądy,
w swoich wypowiedziach kierujące się emocjami, prowokujące swoimi pytaniami czy
wypowiedziami;
1
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/
d. w kapeluszach żółtych będą uczniowie, którzy przedstawią pozytywne strony GMO;
e. w kapeluszach zielonych (to zazwyczaj trudna, pracochłonna praca) powinny się
znaleźć osoby kreatywne, poszukujące niebanalnych rozwiązań;
f. w kapeluszach czarnych znajdują się osoby, które przedstawiają negatywną stronę
MGO.
2. Informuje każdą z grup (co najmniej na 2 tygodnie przed lekcją) jakie ma zadania do
zrealizowania, jaki będzie temat dyskusji.
3. Prosi uczniów o stworzenie trzech wystaw:
a. pierwsza wystawa to „Głód – najpoważniejszy i najstarszy problem współczesnego
świata”;
b. druga wystawa to „Genetycznie modyfikowana żywność – szansą dla głodujących” –
ta wystawa ma jednocześnie pełnić funkcje informacyjne np. jeśli wyprowadzamy na
nią zdjęcie modyfikowanych genetycznie pomidorów to obok powinna pojawić się
informacja typu „Pomidor – pierwszy produkt zmodyfikowany genetycznie. Był to rok
1994. Dzięki genetycznym modyfikacjom pomidory lepiej znoszą transport i dłużej
zachowują jędrność”. Te informacje powinny zawierać jedynie konkretne fakty.
c. trzecia wystawa to „Genetycznie modyfikowana żywność – zagrożeniem dla
współczesnego świata” – ta wystawa jest związana z przypuszczalnymi i realnymi
zagrożeniami jakie niesie za sobą GMO; mogą się tu znaleźć opinie naukowców,
kościoła, fakty związane z negatywną stroną GMO; mogą być tu również
przedstawione artykuły prasowe.
4. Informuje, że wystawy te powinny pojawić się w klasie przed planowaną lekcją.
5. Informuje o kryteriach oceny pracy grup.
Propozycja kryteriów oceny:
- Przygotowanie do udział w lekcji.
- Wykorzystanie różnych źródeł informacji.
- Aktywny udział w lekcji.
- Współpraca w grupie
- Umiejętność analizy i oceny omawianych zagadnień.
6. Przed lekcją robi notatki dotyczące przygotowania wystaw przez grupy.
Kto przygotowuje wystawy?
- Wystawę pierwszą: uczniowie z grupy „niebieskiej” i „białej”.
- Wystawę drugą: uczniowie z grupy „żółtej”, połowa grupy „zielonej”, połowa grupy
„czerwonej”.
- Wystawę trzecią: uczniowie z grupy „czarnej”, połowa grupy „zielonej”, połowa grupy
„czerwonej”.
Dlaczego podzielone zostały grupy „zielona” i „czerwona”?
Są to grupy, które przygotowując się do lekcji powinny poznać dobre i złe strony GMO.
Przygotowując wystawę będzie mi łatwiej ponieważ wspólnie z członkami innych grup będą
poszerzać swoją wiedzę dotyczącą GMO.
OPIS ZAJĘĆ:
Lp.
1.
Przebieg zajęć
Treść
(formy i metody)
Czynności
organizacyjno –
porządkowe
Czas
Uwagi organizacyjno - metodyczne
2–3
minuty
Przywitanie z uczniami;
przygotowanie uczniów do lekcji;
sprawdzenie listy obecności.
2
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/
„Najpoważniejsze
5 minut
problemy
współczesnego świata”
2.
Rekapitulacja
wtórna
metoda:
pogadanka
3.
Ogniwo wiążące Głód – najstarszy
problem
metoda:
współczesnego świata
miniwykład,
pogadanka,
oglądanie
wystaw
4.
7 - 10
minut
„Kto obecnie zajmuje
się pomocą
żywnościową dla
głodujących ludzi w
krajach rozwijających
się?”
„Głód –
najpoważniejszy i
najstarszy problem
współczesnego świata”
„Genetycznie
modyfikowana
żywność – szansą dla
głodujących”
„Genetycznie
modyfikowana
żywność –
zagrożeniem dla
współczesnego świata”
Uczniowie: wymieniają
najpoważniejsze problemy
współczesnego świata.
Nauczyciel: zapisuje je na tablicy i
prosi uczniów o wymienienie
najuboższych rejonów świata.
Nauczyciel: zwraca uwagę uczniów
na fakt iż we współczesnym świecie
jest ponad 800 milionów ludzi
głodujących, żyjących na granicy
ubóstwa, którym potrzebna jest
pomoc żywnościowa.
Nauczyciel: prosi uczniów aby
odpowiedzieli na pytanie.
Odpowiedzi uczniów zapisuje na
kartonie przyczepionym na ścianie
sali lekcyjnej.
Nauczyciel prosi uczniów o
obejrzenie wystaw i zwrócenie uwagi
na fakty w nich przedstawione.
Uczniowie oglądają wystawy
indywidualnie (jak w muzeum).
Po powrocie na miejsca, nauczyciel
podaje uczniom temat lekcji.
20 minut
Tok lekcji
właściwej
metoda: praca z
grafoskopem
„Genetycznie
modyfikowana
żywność”
Nauczyciel: przedstawia na
foliogramie definicję (jasną dla
gimnazjalistów) genetycznie
modyfikowanej żywności.
metoda: 6
myślących
kapeluszy
„Spróbujmy ustalić
czy genetycznie
modyfikowana
żywność to szansa czy
zagrożenie dla krajów
rozwijających się, dla
ponad 800 milionów
ludzi głodujących na
całym świecie?”
Uczniowie: rozpoczynają dyskusję
(dodam, że uczniowie powinni mieć
elementy stroju lub kapelusze w
takim kolorze, który reprezentują w
czasie lekcji).
Nauczyciel kieruje dyskusją, może
również swoimi pytaniami zachęcać
klasę do np. większej aktywności czy
też do spojrzenia z innej strony na
omawiane zagadnienie.
3
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/
5.
Rekapitulacja
pierwotna
6.
Ocena pracy
uczniów
7.
Praca domowa
MGO – szansa czy
zagrożenie dla krajów
rozwijających się?
5 minut
4 minut
Wyjaśnij, jaki jest
stosunek państwa
polskiego do GMO na
podstawie ustawy z
27.04.2006 r. „O
zmianie ustawy o
nasiennictwie oraz
ustawy o ochronie
roślin”?
1 minuta
Podsumowania dokonuje uczeń w
kapeluszu niebieskim: przedstawia
on fakty związane z GMO, jej
pozytywne i negatywne strony dla
krajów rozwijających się; dobrze
byłoby, aby zwrócił uwagę, że GMO
to nadal eksperyment, potrzeba
jeszcze wielu lat badań, aby można
było w pełni ją wykorzystać.
Nauczyciel ocenia pracę uczniów w
czasie przygotowania wystaw i w
czasie dyskusji.
Nauczyciel podaje temat pracy
domowej.
ZAŁĄCZNIKI:
Wykaz stron internetowych, przydatnych przy realizacji scenariusza:
www.gmo.biolog.pl
www.biotechnolog.pl
www.icppc.pl/pl/gmo/index.php
www.biolog.pl/content-79.html
www.ine-isd.org.pl/gmo
www.greenpeace.pl/StopGmo
www.gmo.com
www.ihar.edu.pl/gmo__i_wszystko_jasne.php
www.ine-isd.org.pl/gmo/report.htm
www.ekoportal.pl/jetspeed/portal/portal/GMO
www.gmo-eko.net/aktualnosci.html
www.biolog.pl/article458.html
Opis metody "Sześć myślących kapeluszy" (www.archiwum.literka.pl) :
Sześć myślących kapeluszy – metoda przydatna szczególnie tam, gdzie uczniowie muszą
współpracować ze sobą i zgodnie ze swoimi predyspozycjami i brać udział w
rozwiązywaniu problemów.
Myśli i poglądy przedstawiane są w sposób bardzo uporządkowany, co zwiększa szansę
wypracowania większej liczby korzystnych rozwiązań. Autor metody przypisał sześciu
kapeluszom- sześć różnych sposobów myślenia.
4
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/
Kapelusz biały - zajmuje się wyłącznie faktami, liczbami i ma do nich obojętne podejście. Nie
wydaje żadnych opinii.
Kapelusz czarny -to tzw. pesymista. Jeśli padają różne opinie, to natychmiast je krytykuje.
Widzi braki, zagrożenia i niebezpieczeństwa
w proponowanym rozwiązaniu.
Kapelusz czerwony -to człowiek kierujący emocjami, ktoś, kto przekazuje swoje odczucia
,,na gorąco”, kierując się intuicją.
Kapelusz niebieski- to tzw. dyrygent orkiestry, ktoś, kto przewodniczy całej dyskusji. Do
niego należy kontrolowanie przebiegu spotkania, przyznawanie głosu poszczególnym
mówcom, jak też podsumowanie dyskusji.
Kapelusz zielony- to tzw. innowator, osoba myśląca twórczo. Zadaniem twórcy jest
wskazywanie zupełnie nowych oryginalnych pomysłów.
Kapelusz żółty -to tzw. optymista, który widzi sprawy w ,,różowych okularach”. Jest bardzo
pozytywnie nastawiony, wskazuje na zalety
i korzyści danego rozwiązania.
5
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/

Podobne dokumenty