VI OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM

Transkrypt

VI OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W RAMACH
„VI OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM”
Autor scenariusza: mgr Barbara Milewska
LITERATURA: HANNA ROKOSZ„BAJECZKA DLA JOASI”.
DATA: 05.06.2007r
MIEJSCE: SOSW NR 1
UCZESTNICY: uczniowie oraz nauczyciele Ośrodka
CZAS TRWANIA: 10.00-10.45
NAUCZYCIELE PROWADZĄCY: mgr Beata Kmiecik, mgr Barbara
Milewska, mgr Sylwia Romanowska, , mgr Agnieszka Serej, mgr Beata
Świątkowska.
6. CELE:,
•
zapoznanie z polską literaturą dziecięcą;
•
przypomnienie podstawowych wiadomości o prawidłowym odżywianiu;
•
utrwalenie przy pomocy zmysłu smaku, węchu i wzroku pojęcia: miód,
bułka, dżem, masło, kiełbasa;
•
utrwalenie części ciała;
•
dostarczenie dzieciom nowych przeżyć i wrażeń;
•
rozwijanie spostrzegawczości, koncentracji uwagi i sprawności
manualnej;
•
rozwijanie wrażeń estetycznych, wyobraźni oraz aktywności twórczej
u dzieci;
•
wdrażanie do umiejętności współdziałania w grupie.
7. METODY PRACY: oparta na słowie, na obserwacji i na działaniu
8. FORMY PRACY: zbiorowa, grupowa
9. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst wiersza Hanny Rokosz
pt. „Bajeczka dla Joasi”, strój króla, lekarza. Królowej i niani, dżem,
miód, bułki, masło, taca, talerze, kubki i sztućce, ilustracje
przedstawiające produkty żywnościowe, ilustracje przedstawiające
sceny z bajki, tablice, płyta z piosenką „Świat bajek”, magnetofon,
4 apaszki, rekwizyty stanowiące scenografię: tron, baldachim, łóżko,
pościel.
10. PRACE POPRZEDZAJĄCE ZAJĘCIA: przygotowanie ogłoszenia,
przygotowanie rekwizytów potrzebnych do inscenizacji treści wiersz,
przygotowanie scenografii,
przygotowanie honorowego miejsca
dla osoby czytającej tekst.
1.
2.
3.
4.
5.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Powitanie
Nauczyciel wita wszystkie dzieci, nauczycieli oraz szczególnego gościa,
który będzie czytał wiersz.
II. Zainteresowanie tematem utworu
Nauczyciel opowiada dlaczego został napisany utwór. Wspólnie
z widownią liczy, ile na sali jest dziewczynek lub kobiet o imieniu Joasia.
III. Część główna
1. Czytanie przez honorowego gościa tekstu Hanny Rokosz pt. „Bajeczka
dla Joasi”.
2. Krótka analiza wiersza na podstawie zadawanych pytań: Jacy
bohaterowie występują w bajce? Kto spośród bohaterów zachorował?
Dlaczego król zachorował? Co bolało króla?
3. Ukierunkowane czytanie
przez gościa wiersza wsparte prostą
inscenizacją w wykonaniu nauczycieli. Pytanie do czytania
ukierunkowanego: Co miał zjeść król na śniadanie?
4. Odpowiedzi dzieci na pytanie ukierunkowujące czytanie.
5. Ustalenie kolejności zdarzeń poprzez ułożenie i opis ilustracji do utworu.
6. Podział na drużyny. Zadania dla drużyn:
Proszę wymienić podstawowe posiłki, które powinien zjeść każdy
z nas w ciągu dnia.
Proszę nakryć stół do śniadania.
Spośród
podanych
ilustracji
przedstawiających
produkty
żywnościowe, wybierz te, które dzieci powinny jeść na śniadanie.
Proszę rozpoznać smak poszczególnych produktów, a następnie je
nazwać /dzieci mają zawiązane oczy/.
Proszę dokończyć powiedzenie: ”Śniadanie jedz jak .......,obiadem
.........., a kolację ...............”
IV. Zajęcia końcowe
1. Podsumowanie zajęć
2. Wykonanie przez króla pląsu „Cukiereczki”
3. Wspólne wykonanie w/w pląsu.
4. Pożegnanie
Nauczyciel dziękuje zaproszonemu gościowi
i nauczycielom za aktywny udział w zajęciach.
oraz
dzieciom