Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel

Transkrypt

Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel
Konspekt zajęć edukacyjno-wychowawczych w ramach konkursu „BEZPIECZNA SZKOŁA –BEZPIECZNY UCZEŃ”
Bursa Szkolna Nr 5 w Lublinie * 17.01.2013 r.
Temat: „PAŃSTWO, PRAWO, SPOŁECZEŃSTWO, OBYWATEL.”
Prowadzący zajęcia: Wiesław Bodo, Katarzyna Pękala
Uczestnicy: Uczennice i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zamieszkali w bursie.
Data, godz.: 17.01.2013, godz. 19.00
Miejsce:
Bursa Szkolna Nr 5 – świetlica/sala audiowizualna
Czas realizacji: 60 minut.
Cele ogólne:
- Definiowanie i rozumienie pojęć z zakresu edukacji obywatelskiej.
- Kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.
Cele operacyjne:
Uczestnik potrafi:
- określić pojęcia: państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel,
- współpracować z innymi w pracy zespołowej,
- dokonywać próby definiowania pojęć,
- wyciągać wnioski na podstawie zebranych informacji,
- potrafi wystąpić publicznie.
Metody/techniki: - burza mózgów, mini wykład, praca w małych grupach, prezentacja, wizualizacja,
Pomoce: markery, flipcharty, dyktafon, odtwarzacz płyt CD-R,DVD, laptop, muzyka relaksacyjna, słownik
języka polskiego, encyklopedia, teksty pomocnicze z Konstytucji RP,
Formy:
- indywidualna
- grupowa /praca w kilkuosobowych zespołach/.
PRZEBIEG
Z A J Ę Ć:
POWITANIE
Prowadzący witają wszystkich obecnych na zajęciach. Proszą o sporządzenie wizytówek imiennych.
Zapowiadają tematykę i przedstawiają cele. (5 min.)
II. ZAJĘCIA WŁAŚCIWE (40 min.)
Podczas zajęć właściwych prowadzący dostarczają wiedzę przedmiotową, ukierunkowują swoją obserwację
na dostrzeganie osób, które mało angażują się w pracę grupy, zwracają uwagę na współpracę uczniów
w mniejszych grupach.
Ćw. 1: Określanie pojęć: PAŃSTWO, PRAWO, SPOŁECZEŃSTWO, OBYWATEL - burza mózgów (10 min)
Prowadzący: Jakie określenia kojarzą Ci się ze słowem „państwo”, „prawo”, „społeczeństwo”, „obywatel”?
Ćw.2: [Podział uczestników (losowo)na 4 małe grupy, zespoły zadaniowe.(kolorowe karteczki).( 25-30 min.)
Arkusz roboczy dla grup, teksty-wyciągi z Konstytucji RP.]
Każda grupa wybiera lidera, który koordynuje pracę grupy, czuwa nad sprawnym przebiegiem pracy,
aktywizuje członków grupy, którzy nie wykazują zaangażowania oraz sprawozdawcę, który zaprezentuje
wyniki pracy grupy na forum.
Przydział zadania. Opracowanie definicji.
Korzystając z własnego doświadczenia, wiedzy ogólnej, tego co wypracowaliście w poprzednim ćwiczeniu,
słownika języka polskiego, encyklopedii oraz otrzymanych fragmentów Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej
spróbujcie opisać, sformułować krótką, własną definicję pojęć: „państwo”, „prawo”, „społeczeństwo”,
„obywatel”.
- Relacje sprawozdawcy z każdej grupy zadaniowej. (wizualizacja)
WERYFIKACJA i ostateczne ustalenie definicji pojęć.
PAŃSTWO – zorganizowana politycznie społeczność zamieszkująca określone terytorium, mająca swój rząd
i swoje prawa.
PRAWO – ogół przepisów i norm prawnych regulujących stosunki między ludźmi danej społeczności.
OBYWATEL – członek społeczeństwa danego państwa mający określone prawa i obowiązki zastrzeżone
przez konstytucję.
SPOŁECZEŃSTWO – ogół ludzi pozostających we wzajemnych stosunkach wynikających z warunków życia,
podziału pracy i udziału w życiu kulturalnym. Też np. ogół obywateli danego okręgu, miasta itp.
/Według Słownika języka polskiego/
WYNIKI sondy (7 min.)
Teraz posłuchajmy co na te tematy myślą i sądzą przypadkowi obywatele, mieszkańcy Lublina.
(Prezentacja efektów przeprowadzonej przed zajęciami sondy. Odtworzenie wypowiedzi zarejestrowanych
na dyktafonieprzez waszych kolegów: Justynę Wójcik, Emilię Bronecką, Przemka Lipę, Rafała Chojeckiego,
Patryka Zygę i Patryka Pryszczepę. Material opracował Michal Sytyk.
Na zakończenie krótki komentarz prowadzących:
p.Katarzyna:
[Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel – to pojęcia które łączą się ze sobą i wzajemnie uzupełniają.
W państwie prawa wszystkie organy państwowe są tworzone, organizowane i kontrolowane zgodnie
z prawem. Obywatele bowiem tworzą społeczeństwo, posiadają swoje prawa i obowiązki, które regulowane
są prawem powszechnym, obowiązującym w państwie. Prawo powinno być wyrazem woli narodu i wypływać
z zasad demokracji.]
p.Wiesław:
[Sam zapis w konstytucji nie decyduje jeszcze o tym czy państwo jest oparte na zasadach praworządności.
Jej istotą jest świadomość i wola wszystkich obywateli, wyrażająca się respektowaniem prawa
i umiejętnością obrony swoich praw. Fakt bycia obywatelem związany jest zatem nie tylko z posiadaniem
praw i obowiązków, ale również z możliwością wpływania na politykę państwa – uczestniczenie
w definiowaniu i realizowaniu ładu prawnego, który państwo ma chronić. Być obywatelem, członkiem
społeczeństwa, przestrzegać prawa – stanowi o świadomym uczestniczeniu w życiu społecznym
i politycznym kraju. Oznacza wybór i wpływ na to, co dzieje się wokół człowieka i w jaki sposób się to
odbywa.]
Ewaluacja zajęć. (10 min.)
Test wiedzy.

Podobne dokumenty