Opracowanie: Elżbieta Soska Scenariusz zajęć zintegrowanych dla
Transkrypt
Opracowanie: Elżbieta Soska Scenariusz zajęć zintegrowanych dla
Opracowanie: Elżbieta Soska Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II Szkoły Podstawowej (edukacja polonistyczna, plastyczna, matematyczna, muzyczna) Szkoła Podstawowa I etap edukacyjny Temat: Co różni a co łączy dzieci na całym świecie? Cel ogólny: Poznanie podobieństw, różnic i praw dzieci Cele operacyjne: Uczeń po zajęciach będzie umiał: - dostrzegać różnice i podobieństwa w wyglądzie dzieci - określić prawa i obowiązki - korzystać ze swoich praw - wysłuchać wiersza i opowiedzieć jego treść - wysłuchać utworu muzycznego i określić nastrój - wyrazić swoje uczucia w formie plastycznej Uczeń po zajęciach będzie wiedział: - jakie ma prawa i jak z nich korzystać - jak można pomóc dzieciom potrzebującym - co to są kraje słabo rozwinięte - co to jest Konwencja Praw Dziecka Metody: - rozmowa kierowana, (początek zajęć) - zbieranie pomysłów, propozycje - pokaz (ilustracje ze zdjęciami, prezentacja multimedialna) - praca indywidualna (pkt3, 6) - promyczkowe uszeregowanie ( w trakcie uzupełniania drzewa) - dyskusja (podsumowanie) - praca zbiorowa (pkt7) Środki dydaktyczne: rysunki z postaciami różnych dzieci, wiersz „Kolorowe dzieci, wiersz „Prawa”, wybrane Prawa z Konwencji Praw Dziecka, tekst opowiadania, nagranie piosenki Majki Jeżowskiej „Kolorowe dzieci”, arkusz papieru z konturem drzewa, prezentacja multimedialna, komputer, rzutnik. Czas trwania: 90 min Przebieg zajęć: Lp. 1 Przebieg zajęć (formy i metody) Wprowadzenie do zajęć Rozmowa Treść Podanie tematu Co różni a co łączy dzieci na Czas 10 min PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/ Uwagi organizacyjno metodyczne Wypowiadanie się na temat podobieństw i różnic w wyglądzie dzieci w oparciu o całym świecie? Zgłaszanie propozycji II III IV Słuchanie wiersza Dzieci wymieniają różne sposoby pomocy ( kupowanie produktów ze znaczkiem, akcje charytatywne zbieranie darów itp.) Odczytanie przez nauczyciela wiersza „Kolorowe dzieci” Rozdanie kartoników z Ułożenie wyników od tabliczką mnożenia najmniejszego do największego i odczytanie hasła Rozmowa ilustracje (zał 1) Zwrócenie uwagi na kolor włosów, karnację, wzrost sylwetkę, .nastrój. Udzielenie odpowiedzi na pytania: - Dlaczego jedne dzieci są wesołe a inne smutne? - Jak my możemy im pomóc? Z jakich krajów mogą pochodzić te dzieci? (podanie krótkiej informacji wg uznania n-la) (zał 8) Wyjaśnienie słowa „Prawa” 10 min Wypowiedzi na temat treści wiersza (Zał 2) sugerowane pytaniami nauczyciela. - Jakie dzieci przedstawiła poetka w wierszu? - Czym się one różnią od siebie? - Co jeszcze na świecie nie jest jednakowe a co jest jednakowe? 5 min Nauczyciel poleca dzieciom, aby wyniki ułożyły rosnąco i odczytały hasło: Prawa dziecka. (zał nr 3) 10 min Nauczyciel mówi że są na świecie rzeczy jednakowe dla wszystkich dzieci to są prawa,- co to znaczy? -Ucz.. to znaczy że komuś coś wolno lub czegoś nie wolno. -N. Czy na świecie tzn w szkole w domu podczas zabaw można działać bez praw? Ucz: Nie N -Dlaczego? Ucz – bo wtedy byłby wielki chaos, PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/ zamieszanie, bałagan Wszystkie prawa, które ułożyli dorośli znajdują się w książeczce pt: „Konwencja Praw Dziecka” N- Dorośli widząc, że niekiedy rodzice, nauczyciele zapominają że dziecko – uczeń jest też człowiekiem i przysługują mu prawa z racji człowieczeństwa postanowili uchwalić 20 XI 1989r Polską Konwencję o prawach dzieci które nie ukończyły 18 roku życia Krótkie wyjaśnienie słowa „Konwencja” Konwencja o Prawach Dziecka jest umową międzynarodową, jest uniwersalnym prawnym traktatem obligującym państwa do jej przestrzegania, a dziecko ze względu na swą niedojrzałość psychofizyczną potrzebuje specjalnej opieki i ochrony. V VI VII Wysłuchanie wiersza Jakie są prawa wszystkich dzieci I obejrzenie prezentacji na całym świecie? Tworzenie plakatu „nasze ważne prawa” Indywidualne pisanie przez uczniów na karteczkach najważniejszych praw Nauczycielka wiesza na Zebranie karteczek i odczytanie tablicy karton z praw napisanych przez dzieci 15 min Nauczyciel czyta wiersz (zał 4) następnie prezentuje wybrane prawa (zał 5 prezentacja mulimedialna) 15 min Nauczyciel rozdaje karteczki uczniom i poleca aby każdy napisał najważniejsze wg niego prawo które przez wszystkich (dzieci i dorosłych ) powinno być przestrzegane. 10 min Ułożenie na kartonie wokół konturu drzewa PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/ narysowanym konturem drzewa wybranych praw i podpisanie „Ważne prawa wszystkich dzieci” (zał 6) Które prawa wg. was powinny obowiązywać w szkole?. Uczeń ma prawo do: uczniowie wymieniają (nauki, zabawy itp.) DRZEWO WAŻNYCH PRAW (propozycje uczniów) VIII Podsumowanie Dyskusja IX Wysłuchanie piosenki M. Jeżowskiej „Bo wszystkie dzieci nasze są” X Zadanie domowe O czym dzisiaj rozmawialiśmy? 5 min Uczniowie odpowiadają Nauczyciel czyta opowiadanie (zał 7) Następnie słucha wypowiedzi dzieci Wysłuchajcie jeszcze opowiadania i powiedzcie „Czy tu ktoś złamał prawo? – a jeżeli tak to kto?” 10 min Polecenie zadania domowego. - Aby podkreślić, że wszystkie dzieci na całym świecie mają te same prawa, wykonajcie rysunek Nauczyciel włącza piosenkę i próbują wszyscy razem śpiewać refren Omówienie sposobu wykonania pracy Literatura: 1. Zbiór wierszy dla klas I – III 2. Przewodnik metodyczny do klasy II wyd MAC 3. Informacje o Konwencji zaczerpnięte ze strony internetowej www.prawa_dziecka.webpark.pl, www.prawo.waw.pl 4. Niektóre zdjęcia ze strony internetowej www.misyjnedrogi.pl, oraz www.maitri.diecezja.gda.pl 5. Informacje o dzieciach pracujących i żołnierzach pochodzą ze strony www.unicef.pl PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/ Załącznik, nr 1 Ilustracje przedstawiające dzieci PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/ Załącznik nr 2 Wiersz „Kolorowe dzieci” Wystarczy przetrzeć oczy, Wystarczy unieść głowę.... Czy widzisz że na świecie Nic nie jest jednakowe? Po niebie płyną chmury Okrągłe i podłużne Świat pełen jest kolorów I dzieci też są różne. Są duże i są małe. Są czarne i są białe. Są grube i są chude. Bywają bląd i rude. Są żółte albo śniade, Brązowe albo blade Są niskie są wysokie Są nawet skośnookie. Mieszkają w różnych krajach I noszą różne ciuchy A zabaw znają tyle że aż wymienić trudno I właśnie dzięki temu Na świecie nie jest nudno! Załącznik nr 3 4*5 6*6 6*2 6*8 WA DZIE PRA CKA PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/ Załącznik nr 4 Wiersz „Prawa dziecka” Niech się wreszcie każdy dowie I rozpowie w świecie całym Że dziecko to także człowiek Tyle że jest mały. Dlatego ludzie uczeni Którym za to należą się brawa Chcąc wielu dzieci los odmienić Stworzyli dla was mądre prawa. Więc je na co dzień i od święta próbujcie dobrze zapamiętać: prezentacja multimedialna (w załączeniu zał 5) PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/ Załącznik nr 6 nauka wychowanie Ubiór, wygląd zdrowie opieka Ruch, wypoczynek, itp PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/ Załącznik nr 7 Opowiadanie Pewnego razu nasza wychowawczyni poinformowała nas, że do naszej klasy od półrocza przyjdzie nowy uczeń, jest on trochę inny niż my, ale mamy go bardzo miło i serdecznie przyjąć. Będzie to dla nas niespodzianka. Pani nic nie chciała nam więcej zdradzić. Wszyscy byliśmy ciekawi kto to będzie i jak będzie wyglądał. Pani powiedziała, że będzie siedział z Tomkiem, bo tylko u niego jest miejsce wolne. Tomek bardzo się ucieszył, że będzie siedział z nowym kolegą. Wszyscy przygotowywaliśmy się na jego powitanie . Aż nadszedł dzień kiedy w naszej klasie pojawił oczekiwany przez nas chłopiec. Kiedy wszedł do klasy, wszyscy oniemieli a Kaśka i Majka parsknęły śmiechem, ale kiedy pani na nich spojrzała szybko przestały. Pani posadziła kolegę obok Tomka i zaczęła się lekcja. W czasie lekcji wszyscy spoglądali na nowego i coś mruczeli pod nosem. Potem pani powiedziała abyśmy się poznali i traktowali kolegę jak każdego innego. Na przerwie wszyscy otoczyliśmy Kaspera, bo tak miał na imię nasz nowy kolega i rozmawialiśmy z nim. Był bardzo śmiały, dobrze mówił po polsku i nikogo się nie wstydził. Bardzo nam się spodobał, a my byliśmy dumni że w naszej klasie jest czarnoskóry uczeń. PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/ Załącznik nr 8 (W trakcie omawiania ilustracji nauczyciel może podać krótką informacje o dzieciach zmuszanych do pracy i wojska) – decyzja i wybór fragmentów należy do nauczyciela. Informacja na temat dzieci żołnierzy Dzieci w wieku nawet 8 lat - chłopcy i dziewczęta - są porywane z domów i szkół w północnej Ugandzie i przemocą wcielane do oddziałów wojskowych. Według ocen UNICEF uprowadzono tak do 10 tys. dzieci. Są one niewolnikami, a ich życie jest w rękach dowódców. Rebelianci zmuszają swe ofiary do wyczerpującego marszu na długich dystansach bez jedzenia i picia, w czasie którego wielu umiera z chorób, głodu i pragnienia. Kolumny zmierzają do południowego Sudanu, gdzie dzieci przechodzą mordercze ćwiczenia wojskowe, są uzbrajane i przygotowywane do walk. Wykorzystuje się je do przeróżnych zadań. Są tragarzami dźwigającymi ciężkie ładunki, gońcami, wartownikami, wykonują ciężkie prace w obozie: noszą wodę, gromadzą i przygotowują pożywienie dla rebeliantów. Dzieci są zmuszane do udziału w walkach, najazdach i grabieżach wiosek. Muszą walczyć na froncie przeciw ugandyjskiej armii rządowej. Zdarza się, że w czasie walk są zmuszane do bicia i zabijania innych dzieci. Jednemu ze schwytanych chłopców zapchano usta ostrą czerwoną papryką. Biło go pięcioro dzieci. Jego ręce były związane. Następnie inne dzieci zmuszono do zabicia go kijem. Co dwunaste dziecko na świecie jest zmuszone do pracy, która zagraża jego zdrowiu i życiu. 180 milionów dzieci na świecie jest zmuszanych do pracy w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu: w kopalniach, przemyśle chemicznym, rolnictwie i zakładach przemysłowych. Pozbawione prawa do nauki i zabawy oraz normalności czasu dorastania, tracą zdrowie i szansę na lepszą przyszłość. Na przedmieściach Dakki, stolicy Bangladeszu, 11-letnia Aleya pracuje przy kruszeniu odłamków skał wraz z matką, starszą siostrą i małym braciszkiem. W zależności od tego ile uda jej się danego dnia pokruszyć zarabia od 1 do 2 złotych. Dwa miesiące temu odprysk kamienia wpadł jej do oka i przez wiele tygodni miała problemy ze wzrokiem. Teraz wróciła już do pracy, rodzina nie przetrwałaby bez wsparcia dziewczynki. - „Moja mama nie miała nigdy szansy na pójście do szkoły. W zeszłym roku przyszedł do niej nauczyciel i zapytał czy będziemy mogli uczęszczać do centrum edukacyjnego, które znajduje się tu, w pobliżu," mówi Aleya. "Lekcje odbywają się wcześnie rano i mogę jednocześnie zarabiać i uczyć się, więc mama się zgodziła. Kocham chodzić do szkoły, mam tam tylu przyjaciół. Kiedy PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/ chorowałam na oczy, niektórzy z nich przychodzili do mnie do domu i opowiadali mi o tym co dzieję się szkole. Nawet mój nauczyciel przyszedł dwa razy!". Kiedy nasz szef przychodził by nam zapłacić wykorzystywał sytuację, że nie umiemy liczyć. Teraz wiem, ile pieniędzy powinnam dostać i pilnuję by zawsze dawał nam odpowiednią sumę - dodaje dziewczynka. PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/