Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy pt.
„WIEMY I POTRAFIMY.”
Cel ogólny:
Nauczenie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.
Cele szczegółowe:
 na etapie zapewnienia bezpieczeństwa:
- uczeń wie, że nie będzie mógł pomóc, jeśli sam nie będzie
bezpieczny;
- pamięta o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i osobie
poszkodowanej;
- potrafi wskazać przedmioty, które są niebezpieczne.
 na etapie sprawdzania przytomności:
- uczeń potrafi zdefiniować terminy: osoba przytomna i osoba
nieprzytomna;
- wie, jak sprawdzać stan przytomności;
 na etapie wezwania pomocy:
- uczeń potrafi wymienić numery alarmowe;
- potrafi prawidłowo przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem
pogotowia;
- wie, jak ważne jest szybkie wezwanie pomocy;
- wie, jak szybko wezwać pomoc, kiedy w pobliżu nie ma
telefonu;
 w zakresie sprawdzenia oddechu:
- uczeń potrafi właściwie ocenić , czy u poszkodowanego jest
zachowany oddech;
- potrafi samodzielnie udrożnić drogi oddechowe;
- zna zasadę: słyszę, widzę, czuję;
- wie, jak często i w jaki sposób należy sprawdzać u
poszkodowanego oddech;
 w zakresie stosowania pozycji bocznej ustalonej:
- uczeń potrafi ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej
ustalonej;
- wie, kiedy stosuje się taką pozycję;
 w zakresie stosowania oddechów ratowniczych:
- uczeń potrafi ocenić, kiedy należy wykonać oddechy
ratownicze;
- potrafi wykonać prawidłowe oddechy ratownicze;
 w zakresie uciskania klatki piersiowej:
- uczeń rozumie potrzebę wykonywania tej czynności;
- potrafi prawidłowo odnaleźć miejsce ucisku;
- wie, że uciski należy wykonywać mocno i miarowo.
 Uczeń potrafi wymienić wszystkie czynności, które składają się na
łańcuch przeżyć.
Metody: oglądowa, instruktaż, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne: plansze, fantomy, telefony komórkowe, układanka
obrazkowa, film szkoleniowy.
Czas zajęć: 60 min
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie
- Zapoznanie z tematem i celami zajęć.
-Projekcja filmu edukacyjnego-„Dr Kręciołek”
BEZPIECZEŃSTWO
2. Giełda pomysłów:
- jakie przedmioty lub sytuacje mogą stanowić zagrożenie?(szkło,
przewody elektryczne, ostre narzędzia, przedmioty elektryczne
włączone do gniazdka, np. suszarka, lokówka, szklane
przedmioty, meble z ostrymi kantami, bliskość schodów,
zbiorników wodnych, jezdni...)
SPRAWDZENIE PRZYTOMNOŚCI
3. Wyjaśnienie uczniom, kiedy mamy do czynienia z osobą przytomną, a kiedy
z nieprzytomną.
4. Pokaz prawidłowego sprawdzania przytomności poszkodowanego (wołanie,
potrząsanie za ramiona).
5. Pytanie skierowane do uczniów:
Jaką pierwszą czynność należy wykonać, kiedy osoba jest nieprzytomna?
(wezwać pomoc)
6. Scenki w wykonaniu kilku uczniów – głośne wzywanie pomocy w różnych
sytuacjach.
WZYWANIE POMOCY
7. Przypomnienie numerów alarmowych: 997, 998, 999, 112- wywieszenie ich
w widocznym miejscu.
8. Instruktaż prawidłowego wzywania pomocy.
9. Scenki w wykonani kilku uczniów – „Rozmowa z dyspozytorem”.
SPRAWDZENIE ODDECHU
10. Zabawa: „Kto dłużej wstrzyma oddech?”
- uczniowie dzielą się wrażeniami, co czuli, kiedy wstrzymywali oddech.
11. Wyjaśnienie uczniom, jakie znaczenie ma oddychanie .
12. Demonstracja jak prawidłowo udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić
oddech ( powtórzyć czynność z właściwym komentarzem z podkreśleniem
zasady słyszę, widzę, czuję.
13. Pokaz w wykonaniu kilku uczniów.
POZYCJA BOCZNA USTALONA
14. Pokaz, jak należy prawidłowo ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej
ustalonej.
15. Ćwiczenia praktyczne w grupach.
RESUSCYTACJA
16. Pokaz oddechów i ucisków.
17. Ćwiczenia praktyczne w grupach.
ŁAŃCUCH PRZEŻYĆ – podsumowanie
18. Przypomnienie etapów udzielania pierwszej pomocy.
19. Ćwiczenia praktyczne.
EWALUACJA
- sprawdzająca zapamiętanie i zrozumienie treści przekazanych w trakcie zajęć:
ułożenie historyjki obrazkowej z kolejnymi etapami udzielania pierwszej
pomocy.