Obliczanie pola prostokąta i kwadratu w zadaniach praktycznych.

Transkrypt

Obliczanie pola prostokąta i kwadratu w zadaniach praktycznych.
SCENARIUSZ LEKCJI
1. Informacje wstępne:
• Szkoła : Publiczne Gimnazjum nr 6 w Opolu
• Data : 07.01.2013
• Klasa : I A
• Czas trwania zajęć : 45 minut
• Nauczany przedmiot: matematyka
2. Program nauczania: Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki
w gimnazjum M. Jucewicz, M. Karpiński, J. Lech
3. Temat lekcji: Obliczanie pola prostokąta i kwadratu w zadaniach praktycznych
Podstawa programowa:
1. Liczby wymierne dodatnie. Uczeń: stosuje obliczenia na liczbach wymiernych do
rozwiązywania problemów w kontekście praktycznym, w tym do zamiany jednostek;
2. Figury płaskie. Uczeń: zamienia jednostki pola.
4. Integracja: międzyprzedmiotowa
5. Cele lekcji:
• Wiadomości : kategoria A ─ zapamiętanie
Uczeń zapamiętuje:
♦ wzór na pole prostokąta i kwadratu ( A1)
• kategoria B ─ zrozumienie
Uczeń zapisuje:
♦ wzór na pole prostokąta i kwadratu ( B1)
♦ jednostki długości ( B2 )
♦ podstawowe jednostki miar pola ( B3)
•
Umiejętności: kategoria C ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi :
♦ obliczyć pole prostokąta, którego długości boków są wyrażone w tych
samych jednostkach i różnych jednostkach ( C1 )
♦ zamieniać jednostki długości w zadaniach praktycznych ( C2)
♦ zastosować wzór na pole prostokąta i kwadratu w zadaniach praktycznych
(C3),
♦ zastosować podstawowe jednostki miar pola (C4)
kategoria D ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
♦ uczeń oblicza pole prostokąta i kwadratu w zadaniach nietypowych ( D1)
•
Postawy i zainteresowania:
♦ Wyrabianie systematyczności w rozwiązywaniu zadań dotyczących pola
prostokątów i kwadratów
♦ Kształtowanie wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności
matematycznych
♦ Rozwijanie umiejętności pracy w zespole klasowym
♦ Motywowanie uczniów do kreatywności i samodzielności
♦ Kształtowanie postawy dialogu i kultury dyskusji ( komunikacji )
♦ Dbanie o estetykę : jasne i przejrzyste rozwiązanie zadań
6. Strategie nauczania :
• strategia asocjacyjna (kojarzenie) – uczenie się poprzez przyswajanie gotowej
wiedzy ( A )
• strategia podająca ( P )
• strategia oddziaływania na rzeczywistość ( S )
7. Metody nauczania:
• Pogadanka ( M1 )
• Burza mózgów( M2 )
• Metoda ćwiczeń ( M3 )
8. Zasady nauczania:
• Zasada przystępności ( Z1)
• Zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa ( Z2)
• Zasada łączenia teorii z praktyką ( Z3)
9. Formy pracy uczniów:
• Praca zespołowa ( F1)
• Praca w grupach : grupy dwuosobowe : uczniowie siedzący w jednej ławce
( F2)
10. Środki dydaktyczne:
• podręcznik
11. Wykaz piśmiennictwa :
• Dla nauczyciela:
♦ Matematyka 1, podręcznik : gimnazjum pod red Małgorzaty
Dobrowolskiej, GWO, 2009
♦ Zasady nauczania matematyki, F.Urbańczyk
• Dla ucznia :
♦ Matematyka 1, podręcznik : gimnazjum pod red Małgorzaty
Dobrowolskiej, GWO, 2009
12. Organizacja zajęć lekcyjnych ( struktura lekcji )
Etapy / fazy
lekcji
Zagadnienia,zadania,
problemy lekcji
Faza wstępna
Sposoby
Realizacji
Zagadnień
Zadań
problemów
Zadanie 2 str.120
Zadanie 5 str.120
Zadanie 7 str. 121
Zadanie 11 str.122
Faza
podsumowująca
Uwagi o realizacji
A1, B1─ B3, C4
Na konkretnych, prostych
przykładach uczniowie
obliczali pole powierzchni
lub bok prostokąta lub
kwadratu posługując się
jednostkami długości
i powierzchni
Zadanie w załączeniu
(zał.1)
Podanie tematu lekcji
i zapoznanie uczniów
z celami lekcji
Przypomnienie podstawowych
jednostek pola powierzchni., wzoru na
pole powierzchni prostokąta i kwadratu
Faza
realizacyjna
Spełnienie
Założonych
Celów lekcji
Podsumowanie zajęć
M1, M2, A, F1, Z2
Uczniowie
rozwiązują zadanie
dotyczące obliczania
pola prostokąta.
Dokonują zamiany
jednostek długości,
miar pola.
Poszczególni
uczniowie rozwiązują
zadania.
Pytania sprawdzające
stopień opanowania
wiadomości o polu
prostokąta i kwadratu
w formie rebusu.
Ocena pracy uczniów
Zadanie zadania
domowego : zadanie
6, str.120,31,32
str.137.
C1,─C4, D1,
B1─B2, A1
M3,S, P, Z2,Z3, F2
A1, B1─B3,
C1,─C4, D1,
M3,S, P, Z2,Z3, F2
Zadania w załączeniu
(zał.1)
dyskusja nad poprawnością
rozwiązań
Rebus w załączeniu (zał.2)
Zadania w załączeniu
(zał.3)
Opracowała : Agnieszka Tomalak PG 6 Opole
Załącznik 1
Zadanie 2 str.120
Słynny obraz Jawna Matejki ,, Bitwa pod Grunwaldem” ma wymiary 426 cm x 987 cm. Jaką
powierzchnię ma ten obraz w metrach kwadratowych? Wynik zaokrąglij do jedności.
Zadanie 5 str.120
Korektor do zamalowywania błędów to taśma o długości 12 m i szerokości 4,2 mm. Czy taśmy tej
wystarczy do zamalowania całej kartki formatu A4 ( 210 mm x 297 mm ) ?
Zadanie 7 str.121
a) Wykładzina Alik ma 2,4 m szerokości i kosztuje 36,60 zł za 1 metr bieżący . Ile kosztuje metr
kwadratowy tej wykładziny?
b) Wykładzina Bielik ma 2,5 m szerokości i kosztuje 14,80 zł za 1 metr kwadratowy. Ile kosztuje
metr bieżący tej wykładziny?
Zadanie 11 str.122
a) Popatrz na rysunek poniżej. Ile sztuk kafelków ,, Lazur” znajduje się w jednym pudełku?
zawartość pudełka – 1,08 m2
b) Przypuśćmy, ze chcesz kupić 1,8 m2 kafelków ,, Lazur”. Sprzedawca dał ci jedno pełne
pudełko. Ile jeszcze powinien dołożyć kafelków?
Załącznik 2
$
D = P, AR = E
OT = WA
K=D E=A
LE
Załącznik 3 ( zadanie domowe)
Zadanie 6 str. 120
Na rysunku przedstawiono plan pewnego mieszkania. Jaką powierzchnię ma pomieszczenia
zaznaczone niebieskim kolorem?
7m
Zadanie 31 str.137
W Polsce produkuje się 284 km2 tkanin bawełnianych rocznie. Przypuśćmy, że całą roczną produkcję
wykonano w postaci jednej tkaniny o szerokości 140 cm. Ile razy można by tą tkaniną opasać Ziemię?
( Obwód równika wynosi ok.40 000 km )
Zadanie 32 str. 137
Najmniejszą książeczkę na świecie sporządził Polak Zygmunt Szkocny. Ma ona wymiary
1 mm x 0,8 mm. Ile takich książeczek zmieściłoby się na dłoni o powierzchni 120 cm2 , gdyby można
je było ułożyć jedną obok drugiej?
Opracowała : Agnieszka Tomalak PG 6 Opole