Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
Mała księga sukcesów: rzecz, osoba, film, książka,
zjawisko
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
- poznaje nowe przymiotniki służące do opisu,
- poznaje stopniowanie w stopniu najwyższym,
- poszerza wiedzę o kulturze.
b) Umiejętności
Uczeń:
- potrafi opisać wybrane zagadnienie,
- potrafi opisać osobę, jej wygląd i charakter, cechy szczególne,
- potrafi tworzyć stopień najwyższy,
- potrafi porównać rzecz, osobę, zjawisko.
2. Metoda i forma pracy
Praca indywidualna, praca w parach, czytanie, mówienie, pisanie, ćwiczenie ze słuchu.
3. Środki dydaktyczne
- tablica,
- magnetofon,
- kaseta z ćwiczeniem na stopniowanie,
- 2 słowniki: polsko-francuski i francusko polski,
- kserokopie tekstów prezentujących sukces produktu, osoby, restauracji,
- kompendium gramatyczne: stopniowanie, porównywanie,
- ćwiczenia gramatyczne dotyczące stopniowania.
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel wita się w języku francuskim. Sprawdza obecność. Podaje temat lekcji. Prosi,
by uczniowie w parach wymienili po 5 rzeczy, które im się ostatnio udały i by
opowiedzieli więcej o jednej z tych rzeczy.
b) Faza realizacyjna
1. Nauczyciel wyznacza 2 grupy, każda z grup czyta mini tekst prezentujący: a)
gatunek jabłka ("Golden") , b) szefa restauracji Alain Ducasse’a. Należy zwrócić
uwagę i wynotować, jakich terminów użyto do określenia owocu – douce,
classique, utile oraz jakie wyrażenia podkreślają jego zalety i dominującą pozycję
na rynku. W przypadku drugiego tekstu uczniowie wynotowują wszystkie
informacje na temat osoby oraz źródła informacji, z którego je zaczerpnięto.
Również i tu zadaniem uczniów jest zapisać wszystkie wyrażenia, które
wyróżniają słynnego restauratora. Nauczyciel informuje obie grupy, że należy się
przygotować na pytania dotyczące słownictwa.
2. Każda z grup prezentuje na forum klasy zagadnienia z tekstu i tłumaczy
słownictwo. Pourqouoi un fruit peut-être gentil? Parce que c'est un fruit courant
qui plaît à tout le monde. Une pomme peut-elle être rassurante? – Il n'y a pas de
risque de manger quelque chose d'inconnu et qui causerait un problème digestif.
L'existence de ce fruit nous "rassure" car ce fruit fait parti de notre quotidien etc.
3. Nauczyciel prosi, by zwrócić uwagę na elementy porównania czy stopniowania w
każdym z tekstów: le fruit le plus consommé, le chef qui a le plus d’étoiles, la
plus haute distinction. Teraz uczniowie w małych, 3 osobowych grupach
omawiają le plus grand succès de l’année en Pologne. Burza mózgów: w jakich
dziedzinach można odnosić sukcesy? Przykłady: handel, muzyka, telewizja,
moda, technologia, sport, kino. Można też zapytać, o kim się najwięcej mówiło,
kto odniósł największy sukces i dlaczego. Kiedy grupa zdecyduje, jaki sukces
chce przedstawić, zgłasza go nauczycielowi, który kontroluje, by tematy się nie
powtarzały.Dyskusja w grupach. Praca ze słownikiem.
4. Nauczyciel rozdaje kompendium dotyczące stopniowania i porównywania.
Najlepiej, by były to przykłady w formie tabelki: La Grammaire des premiers
temps, str. 195.
5. Nauczyciel podaje ćwiczenia na rozpoznawanie typów porównania, stopniowania:
Grammaire Tests- Clé, Les comparatifs et les superlatifs. Do zdań
przyporządkowana jest tabelka. Należy przeczytać zdania i według tabelki
odpowiednio zakwalifikować typ porównania bądź stopniowania.
c) Faza podsumowująca
1. Nauczyciel prosi, by uczniowie używali porównań lub stopniowania, oceniając na
forum klasy:
- częstotliwość nadawania w radio utworów polskich i angielskich,
- ilość (procentowo) sprzedanych w Polsce samochodów japońskich i francuskich,
- czytelnictwo gazet i oglądanie telewizji,
- sumy pieniędzy (procentowo) wydawane na rozrywkę i naukę, itd
2. Nauczyciel podaje pracę domową.
5. Bibliografia
1. Abry D., Chalaron M.-L., La grammaire des premiers temps, Presses
Universitaires de Grenoble, Grenoble 2003.
2. Girardet J., Pécheur J., Campus 2, Clé International, Paris 2002.
3. Tempesta G.,Grammaire Tests Clé – niveau intermédiaire, CLE International,
Lassay-les-Château 2003.
6. Załączniki
Zadanie domowe
Nauczyciel nawiązuje do tematu Le plus grand succès de l’année i zapowiada
kontynuację. Zadanie: każdy z uczniów napisze tekst na temat, o którym wcześniej
dyskutował w małych grupach. Teksty zostaną poprawione i każda z grup stworzy
wspólnie rodzaj artykułu, który mógłby się ukazać w formie drukowanej.
7. Czas trwania lekcji
2 x 45 minut
8. Uwagi do scenariusza
Należy przeznaczyć dodatkową lekcję na przygotowanie i prezentację zbiorczego
artykułu w grupach. Można zaproponować, by chętna osoba z każdej grupy przepisała
tekst na komputerze lub na maszynie, a inna osoba przygotowała okładkę. Jeśli istnieje
możliwość, można taką mini księgę wydrukować i wręczyć każdemu uczniowi.

Podobne dokumenty