Straganowe witaminy - SCENARIUSZ

Transkrypt

Straganowe witaminy - SCENARIUSZ
Strona Zepołu Szkół nr 1 w Bełżycach
Straganowe witaminy - SCENARIUSZ
Agnieszka Kamińska
KONSPEKT LEKCJI
(ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE)
INFORMACJE WSTĘPNE
Data: 01.III. 2011 r.
Czas: 30 minut,
Miejsce: Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach:
Świetlica Szkoła Podstawowa,
Imię i nazwisko osoby prowadzącej lekcję: Agnieszka Kamińska.
Temat: Straganowe witaminy.
CEL GŁÓWNY:
1.
Wdrażanie racjonalnych sposobów i nawyków żywieniowych.
CELE OPERACYJNE:
1.
Uczeń rozpoznaje za pomocą zmysłów warzywa i owoce.
2.
Wie, że warzywa i owoce są źródłem witamin potrzebnych dla zdrowia.
3.
Rozumie konieczność jedzenia warzyw i owoców.
4.
Potrafi wypowiedzieć się na dany temat.
5.
Przestrzega zasad higieny podczas spożywania warzyw i owoców.
6.
Potrafi segregować przedmioty.
7.
Zgodnie współpracuje w grupie.
8.
Doskonali swoją sprawność fizyczną podczas zabaw ruchowych.
9.
Potrafi określić swój nastrój poprzez dobór odpowiedniego obrazka (buzi uśmiechniętej lub buzi smutnej).
METODY I FORMY PRACY
- Aktywizująca, burza mózgów, słowna, słuchowa, dotykowa, zmysłowa (wyobraźnia), zabawa.
- Praca indywidualna, zespołowa.
strona 1 / 4
Strona Zepołu Szkół nr 1 w Bełżycach
Straganowe witaminy - SCENARIUSZ
Agnieszka Kamińska
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Warzywa i owoce, ilustracje uśmiechniętych i smutnych buzi, opaski na oczy, zagadki, kolorowanki, kredki, wiersz
„Na straganie” – Jana Brzechwy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Powitanie uczniów.
Wysłuchanie wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”.
Na straganie
·
·
Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:
- Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie Koprze.
·
- Cóż się dziwić, mój Szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!
Rzecze na to Kalarepka:
-Spójrz na Rzepę - ta jest krzepka!
·
Groch po brzuszku Rzepę klepie:
- Jak tam, Rzepo? Coraz lepiej?
·
- Dzięki, dzięki, panie Grochu,
Jakoś żyje się po trochu,
·
Lecz Pietruszka - z tą jest gorzej:
Blada, chuda, spać nie może.
·
- A to feler Westchnął Seler.
·
Burak stroni od Cebuli,
A Cebula doń się czuli:
·
strona 2 / 4
Strona Zepołu Szkół nr 1 w Bełżycach
Straganowe witaminy - SCENARIUSZ
Agnieszka Kamińska
- Mój Buraku, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?
·
Burak tylko nos zatyka:
- Niech no pani prędzej zmyka,
·
Ja chcę żonę mieć buraczą,
Bo przy pani wszyscy płaczą.
·
- A to feler Westchnął Seler.
·
Naraz słychać głos Fasoli:
- Gdzie się pani tu gramoli?!
·
- Nie bądź dla mnie taka wielka!
Odpowiada jej Brukselka.
2.Podanie tematu i celu zajęć.
3. Wspólna dyskusja i próba odpowiedzi na pytania:
- Jakie znamy warzywa i owoce?
- Dlaczego powinniśmy jeść warzywa i owoce?
- Czego nam dostarczają warzywa i owoce?
- O czym musimy pamiętać przed ich jedzeniem?
4. Rozpoznawanie owoców i warzyw „ Co to jest?”
Dzieci z zawiązanymi oczami kolejno wkładają rękę do koszyka i poprzez dotyk oraz węch próbują rozpoznać to, co
trzymają w rękach, podają jego nazwę następnie odsłaniają oczy i sprawdzają czy prawidłowo odgadły wylosowane
warzywo lub owoc.
5.Segregowanie zgromadzonych darów.
Uczniowie mają za zadanie posegregować zgromadzone warzywa i owoce ze względu na wielkość, kształt, kolor.
6. Zagadki owocowo - warzywne.
Nauczyciel czyta zagadki o owocach i warzywach. Każde dziecko kolejno odgaduje dany owoc lub warzywo.
strona 3 / 4
Strona Zepołu Szkół nr 1 w Bełżycach
Straganowe witaminy - SCENARIUSZ
Agnieszka Kamińska
Każdy, kto odgadnie dostaje kolorowankę
z odgadniętym owocem lub warzywem, po czym ją koloruje.
7. Zabawa sałatka owocowa.
Dzieci siedzą na krzesełkach w kole. Każde z nich ma sobie wymyśleć, jakim by chciało być owocem i zapamiętuje
go. Prowadzący stoi wewnątrz kręgu
i wymienia 3 nazwy owoców, wtedy osoby, które są tymi owocami muszą szybko na hasło „sałatka owocowa”
zamienić się miejscami. Przy każdej zmianie miejsc, prowadzący szybko szuka miejsca w kręgu dla siebie. Ten z
uczestników, który nie zdążył usiąść w kręgu, zajmuje miejsce prowadzącego
i wydaje polecenia.
8. Ewaluacja.
Po skończonej pracy dzieci mają możliwość wyboru obrazka (buzi uśmiechniętej lub buzi smutnej), która świadczyć
będzie o ich samopoczuciu
w czasie zajęć.
strona 4 / 4

Podobne dokumenty