ćwiczenia z balonem

Transkrypt

ćwiczenia z balonem
Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego
Temat: Ćwiczenia kształtujące z użyciem przyboru nietypowego. Ćwiczenia z balonem.
Klasa: V
Data: 16.01.2014 r.
Liczba ćwiczących: 20
Czas trwania: 45 min
Miejsce: sala do ćwiczeń
Prowadzący: Elżbieta Młotkiewicz
Przybory: balony
Cel lekcji:
 Pobudzenie inwencji twórczej uczniów poprzez zastosowanie przyboru nietypowego.
 Bezpieczeństwo podczas ćwiczeń z balonem.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
 Wykonywać ćwiczenia z balonem.
 Przemieszczać się w różnych pozycjach nietypowych.
Uczeń wie:
 Jak zachować się w sytuacjach nietypowych.
 Zna zasady zabaw: „ Podaj dalej”, Balonówka” i inne.
Uczeń:
 Chętnie bierze udział w zajęciach
 Zabawy z balonem sprawiają mu wielką radość.
 Przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas ćwiczeń.
Metody:
 Problemowa
 Zabawowa
 Naśladowcza
Formy:
 Indywidualna
 Zespołowa
Scenariusz opracowałam w oparciu o literaturę:
Trześniowski R. – Zabawy i gry ruchowe. Warszawa 1995;
Gry i zabawy – Materiały pomocnicze. Wrocław 2000
Tok lekcji
Część wstępna
Czynności
organizacyjnoporządkowe
Zadania do realizacji
Zbiórka powitanie, sprawdzenie gotowości, pobranie przyborów i rozmieszczenie na sali.
Podanie zadania lekcji
Zabawa ożywiająca Zabawa „Ogonki”- Ćwiczący umocowują szarfy z tyłu(za gumką od spodenek). Na sygnał prowadzącego,
starają zebrać jak największą ilość szarf od innych ćwiczących. Zabierając szarfy innym, muszą chronić swój
„ ogonek”, tak aby nikt go nie zabrał. Zabawa kończy się wówczas, gdy nikt już niema swojego ogonka.
Zwycięża uczeń, który ma najwięcej „ogonków” w ręce.
Część główna A
Ćwiczenia w
układzie uczeń przybór
1. Nadmuchiwanie balonika, rozluźnienie chwytu, pogoń za balonikiem, z którego uchodzi powietrze.
2. Podbijanie balonika dolną częścią ciała.
3. Wyrzut balonika w górę – kto wykona więcej obrotów wokół siebie zanim balon upadnie.
4. Stojąc w rozkroku, balon w wyciągniętych rękach nad głową – upuszczanie za siebie, obrót i chwytanie
balonika.
5. Rzut balonem prawą i lewą ręką.
6. Wyrzut balonika w górę, chwyt oburącz w wyskoku.
7. Odbicie balonika nad głową, siad skrzyżny, chwyt w momencie wstawania.
8. Wyrzut balonika w górę, leżenie przodem, chwyt w momencie wstawania.
9. Odbicie balonika głową, przejście do leżenia tyłem, powrót do stania, chwyt balonika zanim upadnie na
podłogę.
10. Wyrzut balonika w górę – kto wykona więcej obustronnych krążeń rąk zanim balon upadnie.
11. Stojąc, ręce wyciągnięte w bok- przebijanie balonika z ręki do ręki.
12.W marszu przekładnie balonika pod unoszonymi nogami.
13. W marszu – kto dłużej utrzyma balonik w powietrzu odbijając go tylko nogami.
14. W marszu – kto dłużej utrzyma balonik w powietrzu odbijając go tylko rękoma.
15. Skip - kolanami dotykając balonik trzymany oburącz przed sobą.
16. Stojąc, balon oburącz przed sobą – wyskok z odbicia obunóż, kolanami dotykając balonik.
Uwagi
organizacyjnometodyczne
Kontrola
odpowiedniego
stroju
Ustawienie luźne
na połowie sali
Uczniowie stają
dowolnie w
rozsypce z
zachowaniem
wolnej przestrzeni
wokół siebie.
Część główna B
Ćwiczenia w
układzie uczeń –
przybór - uczeń
17. Stojąc w rozkroku balonik trzymany między kolanami, skoki obunóż w różnych kierunkach.
18. Czworakowanie z popychaniem balonika głową.
19. Podpór przodem, balon leży między dłońmi na podłodze przenoszenie prawej ręki, lewej ręki nad
balonem.
20. Odbijanie balonika głową, prawym i lewym kolanem.
21. Odbijanie balonika głowa, prawą: ręką, nogą, stopą.
22. Jak wyżej tylko lewą stroną ciała.
23. Odbijanie balonika rękoma i nogami w leżeniu tyłem.
24. Leżenie tyłem – odbicie balonika oburącz sposobem górnym, obrót ciała na podłodze o 3600 przetoczenie
i chwyt balonika.
25. Leżenie tyłem – wyrzut balonika dłońmi, chwyt stopami.
26. Leżenie tyłem – rzut balonika w kierunku stóp, odbicie obunóż grzbietem stóp, chwyt w dłonie.
27. Leżenie tyłem – balon trzymany w wyprostowanych rękach nad głową ; wyrzut balonika, przejście do
siadu prostego, chwyt oburącz.
28. Leżenie tyłem, nogi ugięte w stawach kolanowych, stopy na podłodze, balon trzymany oburącz na klatce
piersiowej – unoszenie nóg ( podeszwy stóp zwrócone do sufitu z jednoczesnym podnoszeniem balonika do
palców stóp.
29. Improwizacja ruchowa z balonem.
1.Stojąc naprzeciw siebie – odbicia balonu oburącz sposobem górnym.
Ustawienie
2. Która para dłużej utrzyma balon odbijając go głową?.
uczniów w parach
3. Stojąc naprzeciw siebie, każdy posiada balon – jednocześnie odbicia balonika różnymi częściami ciała obu
balonów do siebie – która para potrafi dłużej podbijać.
4. Jeden z pary odbija balon, druga stara się przechwycić balon partnerowi.
5. Improwizacja ruchowa z balonem znajdującym się między czołami partnerów.
6. Przemieszczanie się w różnych kierunkach z balonem znajdującym się między plecami partnerów(ręce
wolne).
7. Stojąc jeden za drugim w odległości 1 m – osoba znajdująca się z tyłu odbija balon oburącz sposobem
górnym przed partnerem, po odbiciu szybko ustawia się tyłem przed nim.
8. Stojąc jeden za drugim, osoba znajdująca się z tyłu w rozkroku, balon trzyma osoba z przodu , która
przebija go tyłem pod partnerem, następnie przechodzi pod rozstawionymi nogami, chwyta balon i przekazuje
partnerowi.
9. Jeden z partnerów trzyma wysoko przed sobą balon przywiązany sznurkiem do laski gimnastycznej lub
patyka - druga osoba wykonuje wyskok z odbicia obunóż i stara się trafić wewnętrzną stroną prawej, lewej
dłoni w balon.
10. Leżenie przodem twarzą do siebie, balon między ćwiczącymi; jednoczesne unoszenie balonika jak
najwyżej z oderwaniem klatki piersiowej od podłogi.
Zabawy
„ Odbijanie w kole”. Trzy zespoły ustawione na obwodzie koła. Każdy z nich posiada dwa balony. Zabawa
polega na jak najdłuższym odbijaniu balonika różnymi częściami ciała. Jeśli któryś z balonów upadnie na
podłogę zespół odpada z rywalizacji, ale nadal odbija balon w siadzie skrzyżnym.
Podział na zespoły
„ Figurki”. Uczestnicy zabawy, każdy ze swoim balonem znajduje się w rozsypce na całej sali. Uczniowie
Uczniowie w
podbijają balon w dowolny sposób przemieszczając się w różnych kierunkach. Na sygnał nauczyciela należy rozsypce
zatrzymać się w dowolnej pozycji z balonem w dłoni.
Część końcowa
„ Podaj dalej”. Klasa podzielona na trzy zespoły . Każdy zespół posiada 1 balon. Zespoły znajdują się w
siadzie skulonym na obwodzie koła zwrócony twarzą do środka. Na sygnał balon rozpoczyna wędrówkę po
obwodzie. Dzieci podają balon trzymając go stopami, balonika nie wolno dotykać dłońmi. Wygrywa zespół,
którego balon szybciej wróci do dziecka rozpoczynającego podanie.
Podział na zespoły
„ Balonówka”. Klasa podzielona jest na dwa zespoły, które znajdują się na dwóch połowach sali. Dzieci
poruszają się w podporze tyłem. Gracze jednego zespołu starają się umieszczać balon na materacu
przeciwnika. Balon wolno odbijać tylko nogą lub głową. Za umieszczenie balonika na materacu zespół
otrzymuje punkt. Grę rozpoczynamy i wznawiamy sprzed własnego materaca. W tym czasie każdy zespół
znajduje się na swojej połowie. Za zagranie ręką lub wchodzenie na materac następuje wykluczenie z gry na 1
minutę. Gra toczy się na czas lub do zdobycia określone liczby punktów.
Zabawa uspakajająca – „ Minutka” . Uczniowie kładą się na podłodze na plecach, nogi wyprostowane. Na
sygnał prowadzącego, w myślach odliczają1minutę. Podczas leżenia należy zachować ciszę, nikt nie liczy
głośno. Zabawa kończy się wówczas, gdy uczniowie odliczają minutę i usiądą na podłodze. Zwycięża ten
uczeń który najdokładniej odliczył 1 minutę.
Omówienie lekcji, podsumowanie i ocena zaangażowania poszczególnych uczniów, posprzątanie balonów.
Pożegnanie.
Podział na zespoły
Leżenie w kole
Zbiórka w siadzie
skrzyżnymwyprostowanym