Podział administracyjny Polski

Transkrypt

Podział administracyjny Polski
1
Scenariusz zajęć
Temat: Podział administracyjny Polski
Cele zajęć w kategoriach:
wiadomości
- uczeń określa połoŜenie Polski w Europie,
- podaje współrzędne geograficzne krańcowych punktów Polski,
- zna pojęcia terytorium państwa oraz administracji państwowej,
- wymienia kraje sąsiadujące z Polską,
- wie na czym polega 3-stopniowy podział administracyjny,
- dokonuje podziału administracyjnego kraju,
- uczeń dokona podziału administracyjnego regionu, w którym mieszka
umiejętności:
- uczeń potrafi czytać i interpretować mapy,
- potrafi obliczyć róŜnicę czasu między wschodnimi i zachodnimi krańcami Polski,
- potrafi wykonać diagram kołowy form uŜytkowania obszaru Polski,
- umie obliczyć jaką część obszaru Polski stanowi województwo, w którym mieszka,
- umie korzystać z encyklopedii i rocznika statystycznego
postawy:
- uczeń potrafi być odpowiedzialny za powierzone mu zadania w grupie,
- potrafi obiektywnie ocenić pracę własną i zespołu,
- z szacunkiem odnosi się do współpracujących w grupie
metody:
burza mózgów – cele działalności gospodarczej państwa
ćwiczeniowa – praca z mapą podziału administracyjnego kraju, mapą konturową, zeszytem
ćwiczeń
praktyczna- rozwiązywanie zadań
formy pracy:
praca w grupach i indywidualna
miejsce:
sala lekcyjna
środki dydaktyczne:
mapa administracyjna Polski, mapki konturowe, karty pracy, podręcznik, encyklopedia,
rocznik statystyczny, zeszyt ćwiczeń, gra dydaktyczna – „bingo”
2
Etapy lekcji
Wstęp
1. Czynności organizacyjne:
- sprawdzenie obecności,
- nawiązanie do lekcji poprzez zarys omawianych zagadnień na poprzednich zajęciach,
- podanie tematu lekcji.
ZaangaŜowanie:
1. Nauczyciel nawiązuje do posiadanych wiadomości z lekcji historii: nazwa państwa,
państwo, administracja państwowa.
2. Podanie podstawowych informacji o bogactwie narodowym, gospodarce narodowej.
3. Cele działalności gospodarczej – burza mózgów.
4. Przystąpienie do pracy w grupach: podział klasy na 3 grupy, wybór liderów grup.
5. Przedstawienie zadań poszczególnym grupom.
6. Rozdanie pomocy dydaktycznych.
7. Nadzorowanie pracy poszczególnych grup.
Badanie i przekształcanie:
1. Uczniowie wykonują zadania w grupach.
2. Wykonują obliczenia, zapisują wnioski.
3. Uzupełniają mapki konturowe.
Prezentacja:
1. Sprawozdawcy grup relacjonują wykonane zadania.
2. Przedstawiają wyniki obliczeń oraz sposób ich wykonania: podają współrzędne
geograficzne skrajnych punktów Polski, obliczają róŜnicę czasu między wschodnimi
i zachodnimi krańcami Polski, dokonują analizy diagramu - stopień zagospodarowania
obszaru Polski oraz objaśniają jak wykonać diagram kołowy, dokonują podziału
administracyjnego kraju na mapkach konturowych oraz wpisują siedziby województw,
określają typy krajobrazów naszego województwa.
Refleksja:
1. Uczniowie określają własne zaangaŜowanie oraz efekty pracy w grupie,
2. Uczniowie wykonują zad. 1 w zeszycie ćwiczeń, str. 63.
3. Na podsumowanie zajęć nauczyciel objaśnia zasady gry w bingo, rozdaje ją
poszczególnym grupom i ocenia zwycięską grupę.
Praca domowa:
Na podstawie danych w podręczniku wykonaj diagram kołowy form uŜytkowania
powierzchni Polski.
3
Zdiagnozowanie stopnia opanowania wiadomości i umiejętności dotyczących
Podziału administracyjnego Polski określonych w standardach wymagań egzaminacyjnych
Standard
1.Uczeń wykonuje zadania w
róŜnych sytuacjach
praktycznych.
Wskaźniki
Uczeń oblicza róŜnicę czasu
między wschodnimi i
zachodnimi krańcami Polski,
oblicza procentowy udział
naszego woj. w obszarze
kraju, umie wykonać diagram
kołowy.
2. Uczeń wybiera
Uczeń dostosowuje styl
odpowiednie terminy i pojęcia wypowiedzi do otrzymanych
geograficzne do opisu.
zadań, prawidłowo operuje
terminami geograficznymi,
wybiera odpowiednie treści z
podręcznika.
3.Uczeń odczytuje informacje Uczeń odczytuje nazwy
przedstawiane na mapach i
województw, ich siedziby,
wykresach.
analizuje diagram
zagospodarowania obszaru
Polski – wyciąga prawidłowe
wnioski, porównuje wielkości
województw.
4. Uczeń operuje
Uczeń wypowiada się ściśle i
informacjami w czytelnym
wyczerpująco na określony
prezentowaniu wyników
temat.
pracy.
Nr zadania
2-gr.III,
4-gr. IV
4-gr.II
wszystkie zadania w
poszczególnych grupach.
4-gr.III
3 –wszystkie grupy,
4-gr.II
wszystkie zadania z
poszczególnych grup.
4
Karty pracy
Grupa I
1. Określ połoŜenie Polski w Europie.
2. Podaj współrzędne geograficzne krańcowych punktów Polski.
3. Na mapce administracyjnej konturowej Polski zaznacz województwa północnej części
Polski oraz wpisz nazwy ich siedzib:
4. Oblicz jaką część terytorium Polski stanowi województwo, w którym mieszkasz.
/ dane – podręcznik str. 141/, oraz określ typy krajobrazów występujących na terenie
naszego województwa.
5
Karta pracy
Grupa II
1. Podaj powierzchnię Polski.
2. Na podstawie encyklopedii wyjaśnij termin państwo i administracja państwowa.
3. Na mapce administracyjnej konturowej Polski zaznacz województwa środkowej
części Polski oraz wpisz nazwy ich siedzib:
4. Dokonaj analizy diagramu zamieszczonego w podręczniku/ rys. 2, str. 140/– Formy
uŜytkowania powierzchni Polski. Zapisz wnioski. Przypomnij w jaki sposób wykonuje
się diagram kołowy.
6
Kata pracy
Grupa III
1. Wymień sąsiadów Polski.
2. Oblicz róŜnicę czasu między wschodnimi i zachodnimi krańcami Polski.
3. Na mapce administracyjnej konturowej Polski zaznacz województwa południowej
części Polski oraz wpisz nazwy ich siedzib:
4. Wyjaśnij na czym polega 3-stopniowy podział naszego państwa.
7
Bingo geograficzne
Czy znasz podział terytorialny naszego państwa?
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Suma punktów .....................
Hasła do gry:
1. Liczba województw.
2. Nazwa największego województwa.
3. Nazwa siedziby naszego województwa.
4. Nazwa województwa stolicy państwa.
5. Nazwa najmniejszego województwa.
6. Jednostką administracyjną mniejszą od województwa jest .......
7. Ilu stopniowy podział administracyjny obowiązuje w Polsce.
8. Jednostką administracyjną mniejszą od powiatu jest.....
9. Powiaty dzielą się na:
10. Obecnie liczba gmin wynosi....
11. Liczba powiatów wynosi...
12. Województwo małopolskie od wschodu sąsiaduje z ...