scenariusz lekcji fizyki - ciepło właściwe

Transkrypt

scenariusz lekcji fizyki - ciepło właściwe
PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI
ZałoŜenia techniczno-organizacyjne:
Lekcja przeprowadzona w pracowni jednostanowiskowej.
Stanowisko nauczyciela to zestaw: komputer + rzutnik lub tablica interaktywna.
Temat: Ciepło właściwe.
Cel ogólny: Poznanie i opis podstawowych zjawisk towarzyszących rozchodzeniu
się światła.
Cele szczegółowe:
Uczeń będzie umiał:
- zdefiniować ciepło właściwe,
- obliczać: ciepło właściwe ogrzewanego/stygnącego ciała, ciepło wymienione w
czasie ogrzewania/stygnięcia, masę ogrzewanego/stygnącego ciała,
temperaturę początkową lub końcową,
- sformułować zasadę bilansu cieplnego,
- wyjaśnić bilans cieplny w oparciu o zasadę zachowania energii,
- stosować zasadę bilansu cieplnego w zadaniach rachunkowych,
- wyznaczać ciepło właściwe w oparciu o bilans cieplny.
Metody pracy: ćwiczenia uczniowskie z pokazem multimedialnym
Formy pracy: praca indywidualna
Środki dydaktyczne: komputery wg opisu w załoŜeniach technicznoorganizacyjnych, prezentacja i zadania - portal Nauczyciel.pl
Czas: 45’
Przebieg lekcji
Etapy lekcji:
Czynności nauczyciela i uczniów:
Czynności
N: - sprawdzenie obecności,
organizacyjno- przypomnienie zasad obowiązujących w pracowni.
porządkowe
Wprowadzenie N: - przypomnienie pojęć:
temperatura,
równowaga termodynamiczna,
cieplny przekaz energii,
U: - odpowiadają na pytania związane z wskazami wyŜej
zagadnieniami.
Zasadniczy tok N: - prowadzi lekcję ilustrowaną przygotowaną
lekcji:
prezentacją:
wprowadzenie
pokazuje przykład jednoczesnego ogrzewania
nowych pojęć,
róŜnych substancji
definicja ciepła
(element 1 prezentacji),
właściwego
U: - oglądają prezentację, notują najwaŜniejsze pojęcia,
rozwiązują zadanie,
- wybrany uczeń wpisuje rozwiązanie na ekranie
prezentacji.
Czas:
5’
5’
4’
Zasadniczy tok
lekcji:
wprowadzenie
nowych pojęć,
definicja ciepła
właściwego
Opis
matematyczny
zjawiska
wymiany ciepła
z otoczeniem
Bilans cieplny i
jego
zastosowanie
Zakończenie
lekcji
Prezentacja:
N: - prowadzi lekcję ilustrowaną przygotowaną
prezentacją:
definiuje ciepło właściwe (element 2 prezentacji),
U: - oglądają prezentację, notują najwaŜniejsze pojęcia,
rozwiązują zadanie,
- wybrany uczeń wpisuje rozwiązanie na ekranie
prezentacji.
N: - prowadzi lekcję ilustrowaną przygotowaną
prezentacją:
wymiana ciepła z otoczeniem na przykładzie
kaloryfera (element 3 prezentacji),
U: - rozwiązują zadanie,
- wybrani uczniowie wpisują rozwiązania na ekranie
prezentacji.
N: - prowadzi lekcję ilustrowaną przygotowaną
prezentacją:
na przykładzie mieszania dwóch porcji wody o
róŜnych temperaturach wprowadza zasadę
bilansu cieplnego i wyjaśnia związek bilansu
cieplnego z zasadą zachowania energii
(element 4 prezentacji),
U: - oglądają prezentację, notują najwaŜniejsze pojęcia,
- rozwiązują zadanie,
- wybrany uczeń wpisuje rozwiązanie na ekranie
prezentacji,
N: - prowadzi lekcję ilustrowaną przygotowaną
prezentacją:
pokazuje przykład zastosowania bilansu cieplnego
do wyznaczania ciepła właściwego substancji,
U: - oglądają prezentację, notują najwaŜniejsze pojęcia,
rozwiązują zadanie,
- wybrany uczeń wpisuje rozwiązanie na ekranie
prezentacji.
N: - podsumowuje lekcję.
5’
10’
5’
6’
5’