Scenariusz Lekcji - Kompetentny e

Transkrypt

Scenariusz Lekcji - Kompetentny e
Autor: Anna Kozubek
Gimnazjum
Przedmiot: j. niemiecki
Klasa: I
Czas trwania: 45
Tytuł Meine Hobbys- moje hobby
Odniesienie do podstawy programowej:
Środki
językowe
Rozumienie
Człowiek (zainteresowania), życie rodzinne i towarzyskie (formy I 1.1, 1.5
spędzania czasu wolnego);
U. reaguje na polecenia;
II 2.1
U. znajduje w tekście określone informacje;
II 2.3, 3.2
Tworzenie
U. opisuje swoje upodobania;
III 4.4
Reagowanie U. uzyskuje i przekazuje proste informacje i wyjaśnienia;
IV 6.3
Inne
U. posiada świadomość językową;
13
Cel ogólny:
Cele operacyjne:
1. Uczeń potrafi nazwać sposoby spędzania wolnego czasu
2. Uczeń potrafi określić zainteresowania i hobby swoje i innych osób
3. Uczeń zna i stosuje poprawnie szyk zdania pytającego i oznajmującego
Metody pracy: podręcznik Magnet 1, książka ćwiczeń, odtwarzacz CD i płyta CD z nagraniem,
rysunki przedstawiające czynności , z tablicą interaktywną
Formy pracy: praca indywidualna, w parach, w grupie
Środki dydaktyczne: tablica, komputer z Internetem
Przebieg lekcji:
Część
Przebieg
1.Wprowadzenie Powitanie, sprawdzenie obecności.
Wprowadzenie do tematu.
5-10 min
Układanie puzzli
http://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=21b3af43059f
2.Część
zasadnicza
ok.35 min
Uwagi
Tablica
interaktywna
1. Nauczyciel pyta uczniów, co najchętniej robią w czasie
wolnym i wiesza na tablicy rysunki odpowiednich
czynności.
2. Uczniowie otwierają podręczniki Magnet 1 na Lektion 2
Meine Hobbys (str. 28), przyglądają się rysunkom
i formułują wypowiedzi na temat form spędzania czasu
wolnego. Następnie czytają podpisy pod obrazkami
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1
dopasowują je odpowiednio. Porównują między sobą
trafność odpowiedzi.
3. Nauczyciel zadaje pytania do konkretnego obrazka,
uczniowie odpowiadają, a nauczyciel kontroluje ich
poprawność.
4. Uczniowie chórem i indywidualnie powtarzają poprawnie
za nagraniem na płycie CD lub za nauczycielem
poszczególne zwroty dotyczące sposobów spędzania czasu
wolnego.
5. Uczniowie słuchają nagrania do ćwiczenia 3 (str. 29)
i zaznaczają właściwą kolejność odgłosów.
6. Uczniowie dzielą się na dwie grupy. Przedstawiciel jednej
z grup wychodzi na środek klasy, losuje wcześniej
przygotowany przez nauczyciela obrazek ilustrujący jedną
z aktywności i za pomocą gestów przedstawia ją swojej
grupie. Jeśli grupa poprawnie odgadnie i nazwie tę
aktywność po niemiecku, otrzymuje punkt. Grupa, która
uzyska więcej punktów, wygrywa.
7. Uczniowie konstruują i zapisują zdanie na temat ich
zainteresowań i pytają o to osobę siedzącą obok. Następnie
osoba ta odpowiada i zadaje to samo pytanie kolejnej osobie.
W ten sposób po kolei wszyscy pytają i odpowiadają.
3.Ewaluacja/pods 8. Na podsumowanie nauczyciel jeszcze raz pokazuje te
same obrazki, które uczniowie widzieli na początku lekcji.
umowanie
Chętni uczniowie nazywają poszczególne czynności.
ok. 5 min
Jako zadanie domowe na utrwalenie i powtórzenie materiału
przed kolejną lekcją uczniowie wykonują ćwiczenie 1 i 2
z książki ćwiczeń, str. 25.
Rozwiązanie krzyżówki
http://LearningApps.org/display?v=pxr6fjz0201
Materiały przygotowane przez Nauczyciela
Załączniki:
http://LearningApps.org/display?v=pxr6fjz0201
http://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=21b3af43059f
Adnotacja dotycząca praw autorskich
Zezwalam na wykorzystanie i modyfikację mojego scenariusza z podaniem autora oraz strony,
z której został pobrany.
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2