Scenariusz lekcji - Kompetentny e

Transkrypt

Scenariusz lekcji - Kompetentny e
Autor: Julia Kochmańska
Szkoła podstawowa klasy 4-6
Przedmiot: Język niemiecki
Klasa: IV
Czas trwania: 45 min
Tytuł: Was isst du zum Frühstück?
Co jesz na śniadanie?
Odniesienie do podstawy programowej:
1. Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych:
leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych, umożliwiającym realizację
pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów:
6) żywienie (artykuły spożywcze, posiłki);
2. Uczeń rozumie wypowiedzi ze słuchu:
1) reaguje na polecenia;
2) rozumie znaczenie zwrotów dnia codziennego adresowanych do ucznia;
4) wyszukuje proste informacje szczegółowe w tekście słuchanym;
5. Uczeń tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi pisemne według wzoru:
2) opisuje czynności dnia codziennego;
6. Uczeń reaguje ustnie w prostych sytuacjach dnia codziennego:
5) prosi o informacje;
10. Uczeń współdziała w grupie, np. w lekcyjnych i pozalekcyjnych językowych pracach
projektowych.
12. Uczeń stosuje strategie komunikacyjne (np. domyślanie się znaczenia wyrazów z kontekstu,
rozumienie tekstu zawierającego nieznane słowa i zwroty).
13. Uczeń posiada świadomość językową (np. podobieństw i różnic między językami).
Cel ogólny: Umiejętność opowiadania o śniadaniu.
Cele operacyjne: Uczeń zna nazwy wybranych artykułów spożywczych i potrafi powiedzieć co je
i pije na śniadanie.
Metody pracy: prezentacja multimedialna, krótki filmik, rozumienie ze słuchu, ćwiczenia online.
Formy pracy: Praca w grupie, praca indywidualna.
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1
Środki dydaktyczne: Zeszyt, tablica interaktywna, komputer z dostępem do Internetu, czysta kartka.
Przebieg lekcji:
Część
Przebieg
Uwagi
Przy wykorzystaniu Avatara nauczyciel wita uczniów
i podaje temat lekcji.
http://www.voki.com/pic
kup.php?scid=9947214
&height=267&width=20
0
1.Wprowadzenie Następnie nauczyciel podaje cele lekcji.
 W ramach rozgrzewki językowej uczniowie
5-10 min
rozwiązują wykreślankę, w której znajdują nazwy
artykułów
spożywczych
poznanych
na
wcześniejszych zajęciach.
http://www.swiatnaucz
yciela.pl/narzedzia/wykr
eslanka/generator
2.Część
zasadnicza
ok.35 min
 Uczniowie odpowiadając na pytanie nauczyciela
(Was isst/trinkst du zum Frühstück?) powtarzają
nazwy artykułów spożywczych przedstawionych
w prezentacji. Powtarzanie następuje chórem
i indywidualnie.
 Następnie uczniowie oglądają krótki
przedstawiający niemieckie śniadanie.
filmik
 Uczniowie przyporządkowują nazwy poznanych
produktów do odpowiedniego hasła: Essen lub
Trinken. Jeżeli nazwa zostanie prawidłowo
przyporządkowana, to stopniowo odsłania się
obrazek przedstawiający śniadanie.
 Uczniowie rozwiązują quiz, w który muszą
prawidłowo podpisać przedstawiony obrazek.
http://pl.padlet.com/juli
a788/o53vdrg62jvu
http://youtu.be/XyCxeB
V4VHc
http://LearningApps.org
/display?v=pv4rug3yc01
http://LearningApps.org
/display?v=pv4rug3yc01
3.Ewaluacja/pods Nauczyciel prosi uczniów o napisanie na karteczce, czego
umowanie
nauczyli się na dzisiejszej lekcji? Co im się podobało, a co
nie?
ok. 5 min
Załączniki: (materiały TIK przygotowane przez N)
http://www.voki.com/pickup.php?scid=9947214&height=267&width=200
http://www.swiatnauczyciela.pl/narzedzia/wykreslanka/generator
http://pl.padlet.com/julia788/o53vdrg62jvu
https://www.youtube.com/watch?v=XyCxeBV4VHc&feature=youtu.be&noredirect=1
http://LearningApps.org/display?v=pv4rug3yc01
http://LearningApps.org/display?v=pv4rug3yc01
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2
Adnotacja dotycząca praw autorskich
Zezwalam na wykorzystanie i modyfikację mojego scenariusza z podaniem autora oraz strony, z której został
pobrany.
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
3