Wiosna budzi zapachami i kolorami

Transkrypt

Wiosna budzi zapachami i kolorami
Nauczanie zintegrowane – konspekty
Wiosna budzi zapachami i kolorami
Dorota Chomiuk, Elżbieta Mazur
Scenariusz zajęć zintegrowanych
w klasie I integracyjnej
Data: 30.03.2004 r.
Prowadząca: mgr Dorota Chomiuk.
Nauczyciel wspomagający: mgr Elżbieta Mazur
Ośrodek tematyczny: Witaj wiosno!
Hasło dnia: Wiosna budzi zapachami i kolorami.
Temat dnia: Dłuższe wypowiedzi na temat: „Co wiosna już obudziła?”, na
podstawie ilustracji i własnych obserwacji. Głośne, indywidualne czytanie
tekstu „Wkrótce wiosna” i zestawienie jego treści z ilustracją. Układanie zdań
z rozsypanki wyrazowej. Pisownia wyrazów z „ó”. Śpiewanie piosenki pt.
„Wkrótce wiosna”. Układanie zadań tekstowych do ilustracji.
Cel główny:
Uczeń wypowiada się na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną.
Cele operacyjne:
W zakresie EDUKACJI POLONISTYCZNEJ:
Uczeń:
• głośno czyta tekst,
• potrafi porównać tekst z ilustracją,
• rozróżnia mowę poetycką od potocznej,
• potrafi wyszukać i poprawnie zapisać wyrazy z „ó” wymiennym
i niewymiennym zawarte w tekście,
• układa zdania z rozsypanki wyrazowej.
W zakresie EDUKACJI SPOŁECZNO – PRZYRODNICZEJ.
Uczeń:
• potrafi nazywać rośliny kwitnące wiosną,
• potrafi nazywać ptaki przylatujące do nas na wiosnę,
• klasyfikuje wyrazy oznaczające nazwy zwierząt i roślin.
73
Dorota Chomiuk, Elżbieta Mazur – Wiosna budzi zapachami i kolorami
• rozróżnia i nazywa pory roku.
W zakresie EDUKACJI MATEMATYCZNEJ.
Uczeń:
• dodaje i odejmuje w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego,
• układa zadania tekstowe do ilustracji.
W zakresie EDUKACJI MUZYCZNEJ.
Uczeń:
• potrafi śpiewać wyuczone piosenki,
• improwizuje śpiewaną piosenkę
Cele lekcji dla uczniów objętych integracją.
W zakresie EDUKACJI POLONISTYCZNEJ.
Uczeń:
• słucha czytanego tekstu,
• odpowiada na pytania związane z tekstem,
• uważnie słucha poleceń i wypowiedzi,
• wzbogaca swoje słownictwo,
• potrafi odszukać i podkreślić „ó” w wyrazach,
• czyta sylaby,
• składa wyrazy z sylab z pomocą nauczyciela.
W zakresie EDUKACJI SPOŁECZNO – PRZYRODNICZEJ.
Uczeń:
• potrafi nazwać zwiastuny wiosny na podstawie ilustracji,
• rozwija percepcję wzrokową w toku obserwacji rzeczywistości i na
obrazkach,
• rozpoznaje wiosnę na ilustracjach.
W zakresie EDUKACJI MATEMATYCZNEJ:
Uczeń:
• przelicza elementy w zakresie 20,
• dodaje i odejmuje w zakresie 20.
W zakresie EDUKACJI MUZYCZNEJ.
Uczeń:
• rozwija aktywność muzyczną wyrażającą się w śpiewie zbiorowym,
• aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej.
Formy pracy: zbiorowa, grupowa zróżnicowana, indywidualna.
Metody pracy:
− podające: pogadanka, rozmowa kierowana,
− praktyczne: pokaz, ćwiczenia przedmiotowe,
− eksponujące: zabawa improwizowana.
74
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny, ilustracje
ptaków i kwiatów, podręcznik „Wesoła szkoła” cz. 4, karty pracy „Wasoła
szkoła” cz. 4, kartoniki z działaniami, rozsypanka wyrazowa, wyrazy
z nazwami roślin i zwierząt, liczmany demonstracyjne do zadań tekstowych,
magnetofon i płyta z nagraniem, instrumenty perkusyjne.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu.
Uczniowie:
ƒ obliczają działania matematyczne na dodawanie i odejmowanie
w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego,
ƒ wyróżniają głoskę z wyrazu, którą wskazuje wynik działania,
ƒ odczytują hasło.
SKO
WRO
NEK
PIER
WIO
SNEK
STO
KRO
TKA
SZPAK
JAS
KÓŁ
KA
PRZE
BI
ŚNIEG
BO
CIAN
KRO
KUS
S.A
SAN
KI
SŁO
WIK
20-16 12-10
ZA
WI
LEC
12-5
17-14
10-9
9-6
13-8
7-5
14-8
11-6
19-16
4
2
7
3
1
3
5
2
6
5
3
W
I
T
A
J
W
I
O
S
N
O
2.
3.
4.
Śpiewanie piosenki „Wkrótce wiosna”
Odczytanie tekstu piosenki „Wkrótce wiosna” (podręcznik str. 34.)
Zestawienie treści tekstu z ilustracją (podręcznik str. 34)
ƒ Dlaczego ta ilustracja pasuje do słów piosenki?
5. Zestawienie mowy poetyckiej z mową potoczną (karty pracy str. 40
ćw. 1.).
Mowa poetycka: Słońce daje zimie pstryczka w nos.
Mowa potoczna: Słońce przygrzewa i robi się coraz cieplej.
Mowa poetycka: Ptaki niosą wiosnę na skrzydłach.
Mowa potoczna: Wiosną powracają ptaki z ciepłych krajów.
75
Dorota Chomiuk, Elżbieta Mazur – Wiosna budzi zapachami i kolorami
6.
7.
8.
9.
10.
11.
Pisownia wyrazów z „ó”, które wystąpiły w tekście (karty pracy str. 40
ćw. 2)
ƒ jaskółka, róż – „ó” niewymienne,
ƒ pól bo pole – „ó” wymienne.
Wybieranie ilustracji obrazujących zwiastuny wiosny, o których jest
mowa w wierszu.
Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej pod obrazkami (dwie osoby
układa jedno zdanie).
a) Pierwszy rozkwita pierwiosnek.
b) Ściągamy chochoły z róż.
c) Wczesną wiosną śpiewa skowronek.
d) Słońce mocniej przygrzewa.
e) Wysoko latają różne ptaki.
f) Złociście kwitną leszczyny.
g) Obudziły się pszczoły w ulach.
h) Pani wiosna chodzi po polach.
Zabawa ruchowa improwizowana.
Nauczyciel mówi zdania dotyczące różnych symptomów wiosny,
uczniowie wykonują odpowiednie gesty i ruchy. Nauczyciel
wykorzystuje instrumenty perkusyjne według uznania.
Porządkowanie nazw roślin i zwierząt w tabelce.
Nazwy roślin: róża, leszczyna, pierwiosnek, stokrotka, zawilec, przebiśnieg, krokus, sasanka.
Nazwy zwierząt: skowronek, szpak, jaskółka, bocian, słowik, kos,
gawron.
ƒ Ile jest nazw zwierząt?
ƒ Ile jest nazw roślin?
ƒ Których nazw jest więcej?
ƒ Ile jest razem nazw roślin i zwierząt?
Układanie zadań tekstowych do ilustracji umieszczonych na tablicy.
9 + 5 = 9 = 9 + 1 + 4 = 10 + 4 = 14
12.
13.
Śpiewanie piosenki „Wkrótce wiosna”.
Zadanie pracy domowej. Karty pracy str. 40 ćw. 6, str. 41 ćw. 2
76
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005
KARTA PRACY DLA UCZNIA
1.
Uporządkuj nazwy roślin i zwierząt w tabelce (nazwy umieszczone są na
tablicy).
NAZWY ROŚLIN
NAZWY ZWIERZĄT
77
Dorota Chomiuk, Elżbieta Mazur – Wiosna budzi zapachami i kolorami
2.
Ułóż treść zadania do ilustracji. Zapisz rozwiązanie i odpowiedź.
+
=
+
+
=
Odp.:
Literatura
1.
DAGMARA LANGE – „Zwiastuny wiosny”, 1996 Wydawnictwo
„Mulico”
2.
WOLFGANG DREYER – „-Łąka”, Warszawa 1995 wydawnictwo
„Mulico”
3.
JAN SOKOŁOWSKI – „Ptaki Polski” Warszawa 1965 PZWS
4.
JAN PINOWSKI – „O ptakach”, Warszawa 1975 WSIP
5.
JÓZEF BŁACHOWICZ – „Kształtowanie umiejętności czytania ze
zrozumieniem”, Warszawa 1988 WSIP
78

Podobne dokumenty