SCENARIUSZ ZBIÓRKI HARCERSKIEJ

Transkrypt

SCENARIUSZ ZBIÓRKI HARCERSKIEJ
SCENARIUSZ ZBIÓRKI HARCERSKIEJ
137 BDH NS „Zielone ludki”
PRZY ZESPOLE SZKÓŁ nr 12 W BIAŁYMSTOKU
Temat zbiórki:
DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ – zbiórka integracyjna
Cele:
-
zapoznanie harcerzy z ideą Dnia Myśli Braterskiej
krzewienie idei braterstwa wśród harcerzy
zapoznanie harcerzy z postacią Roberta Baden Powella
prezentacja zabaw skautowych
wykonanie kartek na DMB dla innych drużyn z hufca
integracja środowisk harcerskich
Data: 23.02.2009r.
Czas trwania: ok. 2 h
Osoby prowadzące: Dorota Zaniewska, Teresa Nowik
Uczestnicy: harcerze ze 136 BDH „Tęcza” i 137 BDH „Zielone Ludki” niepełnosprawni
intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym
Metody pracy:
-
grupowa
indywidualna
Formy pracy:
-
zabawy skautowe
gawęda
krzyżówka
piosenka
prezentacja
zwyczaje i obrzędy
Materiały:
•
•
•
•
•
•
•
•
•
tabelki do wpisania haseł w zabawie: Co ofiaruję kolegom?
ilustracje kwiatków
lina
kartki z cytatami
drzewko z życzeniami
serca z folii samoprzylepnej, strzałki z kolorowego papieru
słodki prowiant
zdjęcie Baden Powella pocięte na kilka części
materiały plastyczne, szablony lilijki i innych harcerskich symboli,
zdjęcia R.Baden Powella, cytaty potrzebne do przygotowania kartek na DMB
Przebieg:
1. Powitanie i zapowiedź drużynowej o czekającej harcerzy niespodziance. Zwiad harcerski
poszukiwanie ukrytych w szkole gości i przyprowadzenie ich do harcówki.
2. Powitanie gości 136 BDH „ Tęcza” z Zespołu Szkół nr 13 w Białymstoku. Zabawa- dzieci
przekazują sobie linę z rąk do rąk mówiąc : Daję kłębek Ani, która jest ……. Kiedy lina
połączy wszystkich uczestników spotkania, drużynowa zawiązuję ją i mówi, że będzie to
symbol zawiązanej między nami więzi która dziś nas połączyła. Harcerze przekładają
zawiązaną linę za siebie.
3.Siedząc w kręgu dzieci otrzymują kolorowe serduszka z folii samoprzylepnej w trzech
kolorach (czerwonym, żółtym, niebieskim). Na sercach drużynowa zapisuje imiona dzieci i
przyklej je na piersiach uczestników. Powstają trzy drużyny-czerwonych, żółtych i
niebieskich.
4.Gawęda- braterstwo, parę słów o tradycji Dnia Myśli Braterskiej
Skauting powstał w Anglii na początku naszego wieku i stopniowo ogarniał cały świat,
entuzjastycznie witany na wszystkich kontynentach, głosząc idee braterstwa, które węzłem
przyjaźni powinno połączyć wszystkich bez względu na kolor skóry, wyznanie i narodowość
w pięknym marszu ku lepszemu, jaśniejszemu jutru.
Twórca skautingu był gen. Robert Baden Powell, który w r. 1920 został uznany przez
wszystkie organizacje skautowe naczelnym skautem świata. Szereg krajów przyznało mu
najwyższe odznaczenia państwowe.
22 lutego 1927 r., w siedemdziesiąta rocznicę urodzin Baden Powella, jak również w dzień
rocznicowy urodzin jego żony Olave Baden Powell, współtwórczyni skautowego ruchu
żeńskiego, światowe władze skautowe uczciły założyciela swojej organizacji ogłaszając
dzień 22 lutego DNIEM MYŚLI BRATERSKIEJ. W późniejszym czasie ten sam dzień został
uznany przez skautki za DZIEŃ MYŚLI SIOSTRZANEJ. Święto to na trwałe, aż do
dzisiejszego dnia wpisało się w życie organizacji skautowych całego świata.
W Dniu Myśli Braterskiej przy tysiącach ognisk i kominków spotykają się dziewczęta i
chłopcy spod znaku lilijki „złączeni węzłem braterskiej miłości”, wspominając wspólnie
przeżyte dni wielkiej harcerskiej przygody.
W pożegnalnych słowach do ogromnej rodziny skautowej Baden Powell stwierdził, że
przeżył swoje życie szczęśliwie i apelował: „Starajcie się zostawić ten świat trochę lepszym
niz. go zastaliście”.
W tym szczególnym, symbolicznym Dniu Braterstwa harcerze przekazują całemu światu,
wszystkim narodom przesłanie:
Kochajmy ludzi!
Pomagajmy sobie wzajemnie!
Bądźmy szczęśliwi i dawajmy szczęście innym!
5. Ukryte skarby- harcerze w swoich drużynach zgodnie z kolorem strzałek identycznych jak
kolory serduszek szukają ukrytych na terenie szkoły kopert z zadaniami do wykonania.
6.Wykonywanie zadań
I drużyna- układa z serc różnej wielkości od najmniejszego do największego napis- Dzień
Myśli Braterskiej.
II drużyna- rozszyfrowanie wiadomości Co możemy ofiarować kolegom? Harcerze wpisują
określone litery do tabelek wg podanego wzoru.
1-K, 2-W, 3-I, 4-A, 5-T, 6-E, 7-Y
1-D, 2-O, 3-B, 4-R, 5-E 6-S, 7-E, 8-R, 9-C, 10-E
III drużyna- ułożenie puzzli z wizerunkiem Baden Powella
7.Piosenka
I to jest właśnie to
o co chodzi
To kapitalna sprawa
bombowa
Fenomenalna rzecz
I fantastyczna
Dobrze nam razem jest
ze sobą
8.Zabawa- „Jaki kwiaty połączą nas w pary?”
Każdy z harcerzy ma połowę ilustracji kwiatka w określonym kolorze i kształcie z nazwą
kwiatu.
Harcerze poruszają się w rytmie muzyki, gdy muzyka umilknie szukają swojej drugiej
połowy, łączą się w pary i odczytują całą nazwę kwiatka –tulipan, gerbera, róża, aster,
rumianek, słonecznik.
9. Harcerze w swoich grupach śpiewają „Sto lat” w „języku” swojego ulubionego zwierzęciakota, psa, krowy, konia itp.
10. „Drzewko życzeń”- dzieci losują karteczki ze znajdującego się w harcówce drzewka i
odczytują ich treść:
Jeśli dobry humor masz ściśnij druhnę Jolę raz.
To dla wszystkich jest rzecz znana harcerz śmieję się od rana.
Pozdrów wszystkich w koło i pomachaj do nich wesoło.
W zdrowym ciele zdrowy duch więc dwa przysiady zrób.
Bardzo lubię wszystkich was więc zaśpiewam sto lat, jeszcze raz.
Nowych przyjaciół mam i skaczę do góry tak.
Dzisiaj bawię się wesoło i druhnę Renatę cmoknę w czoło.
Witam wszystkich szczerze i rękę podaję koledze.
Harcerze swoje święto mają i w Dniu Myśli Braterskiej się spotykają.
Każdy harcerz i harcerka to wie, w lutym miał urodziny swe.
Aby szczęście w życiu mieć, złap się za uszy swe.
11. Majsterka – przygotowanie kartek na DMB dla przyjaciół z wykorzystaniem dostępnych
materiałów oraz przygotowanych cytatów.
12.Pląsy- wspólna zabawa, uczenie drużyny przeciwnej swoich ulubionych pląsów.
13.Piosenka
I to jest właśnie to
o co chodzi
To kapitalna sprawa
bombowa
Fenomenalna rzecz
I fantastyczna
Dobrze nam razem jest
ze sobą
14. Słodki poczęstunek.
15. Podsumowanie zbiórki, zakończenie Iskierką.
Opracowała: Dorota Zaniewska, Teresa Nowik