Scenariusz lekcji otwartej

Transkrypt

Scenariusz lekcji otwartej
Konspekt z matematyki w klasie VI dnia 14.11.2014r
Temat: Prostokąty w domu i szkole.
Cele zajęć: a) wiadomości i ich rozumienie:
- uczeń zna wzór na pole prostokąta i kwadratu,
- zna jednostki pola i zależności między nimi,
- rozumie konieczność zamiany potrzebnych do obliczeń jednostek długości,
b) umiejętności:
- uczeń umie obliczyć pole prostokąta i kwadratu,
- umie zamieniać jednostki pola,
- umie wykorzystywać wzór na pole powierzchni prostokąta i kwadratu w sytuacjach
praktycznych i w życiu codziennym,
- potrafi pracować indywidualnie i w grupie,
Formy pracy: indywidualna i w małych grupach.
Metody pracy: - pomiar krokami długości i szerokości sali lekcyjnej,
- pokaz multimedialny,
- ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne: karty pracy, zeszyt ćwiczeń, nożyczki i klej.
Tok zajęć: 1. Sprawdzenie zadania domowego.
2. Pokaz multimedialny (przypomnienie jednostek pola, zamiany jednostek, wzorów na
obliczanie pola prostokąta i kwadratu oraz innych figur płaskich).
3. Zapisanie tematu lekcji: Prostokąty w domu i w szkole.
4. Każdy uczeń otrzymuje karty pracy i wykonuje obliczenie w pamięci dotyczące obliczenia
pola prostokąta i kwadratu.
5. Uzupełnij brakujące liczby
dł. prostokąta
szer. prostokąta
pole prostokąta
0,5 m
10 cm
0,8 dm
7 cm
0,9 cm
0,9 cm
Sprawdzenie wyników – jeden uczeń odczytuje wyniki.
6. W jaki sposób można zmierzyć wymiary naszej klasy (nietypowo).
Zmierzymy wymiary naszej sali krokami. Wybrany uczeń, który zna swój wzrost mierzy
krokami długość i szerokość.
Obliczymy długość jednego kroku w cm w zależności od wzrostu.
dł. kroku = wys. w cm/2
dł. sali =
szer. sali =
pole sali =
7. Proszę dobrać się parami w ławkach, zadaniem waszym jest umeblować pokój. W związku
z tym otrzymacie kartkę z rzutem pokoju oraz kartkę z meblami. Należy wyciąć po jednym
meblu z każdego rodzaju i umeblować pokój, następnie obliczyć powierzchnię pokoju i
powierzchnię mebli.
8. Zadanie domowe: zeszyt ćwiczeń str. 21 zad 1.
Wymiary sali lekcyjnej:
Długość – ilość kroków:
Szerokość – ilość kroków:
Długość sali lekcyjnej wyrażona w metrach:
Szerokość sali lekcyjnej wyrażona w metrach:
Powierzchnia sali lekcyjnej:
Jaką część pokoju zajmują meble: