scenariusz zajęć wychowania fizycznego

Transkrypt

scenariusz zajęć wychowania fizycznego
SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Typ szkoły: Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy
Klasa: VI
Data: 30.01.2014
płeć uczniów: męska
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Temat zajęć:
” Nauka przemieszczania się na nartach”
Cele zajęć w zakresie
1. Uczeń umie założyć narty,
2. Uczeń potrafi utrzymać równowagę na nartach
Umiejętności
3. Uczeń potrafi wykonać proste ćwiczenia z nartami
4. uczeń potrafi przemieszczać się na nartach
1. Uczeń wie jak wyglądają narty i potrafi je opisać
2. Uczeń potrafi rozpoznać narty spośród innego sprzętu
Wiadomości
sportowego
3. Uczeń wie o jakiej porze roku jeździ się na nartach
1. Uczeń wybiera samodzielnie parę nart spośród pozostałych
2. Uczeń określa cechy odróżniające jego parę nart od innych
Usamodzielnienia
3. Uczeń wybiera kijki (do nordic – walking)
4. Uczeń samodzielnie potrafi ubrać narty
1. Kształtowanie sprawności z akcentem na naukę utrzymania
równowagi na nartach
Motoryczności
2. Kształtowanie sprawności z akcentem na naukę koordynacji
ruchowej ( narty +kijki)
1. narty wykonane z kartonu
2. kijki do nordic – walking
Środki
dydaktyczne
3. ławeczki gimnastyczne
4. woreczki
5. materace
6. piłki
7. szarfy
8. magnetofon i płyta CD
Czynności
Przebieg zajęć
nauczyciela
i czas zajęć
Czynności bezpośrednio poprzedzające zajęcia
CZAS: 5 min
1.
Przygotowanie 1. Przygotowanie się przez uczniów do zajęć i ewentualna pomoc
miejsca
zajęć
i nauczyciela przy zmianie stroju.
wyposażenie go w
niezbędne
środki
dydaktyczne.
2.Przyprowadzenie
uczniów
pod
opieką nauczyciela
na miejsce zajęć
Część wstępna
CZAS : 10 min
1. Zbiórka
2. Podanie treści zajęć
3. Poinformowanie uczniów o formie nagradzania ( element
1. Nauczyciel
wzmocnień pozytywny stosowanych w terapii behawioralnej),
tłumaczy uczniom
za ich aktywność podczas zajęć.
jak wyglądają
4. Rozgrzewka:
narty i do czego
Zabawa „Ogonki”
one służą.
Dzieci mają z tyłu umieszczone szarfy imitujące ogonki. Jedna osoba
jest liskiem i jej zadaniem jest wyciągnąć ogonki pieskom, które starają
2. Nauczyciel
się uciec liskowi. Ta osoba, której lisek wyciągnie szarfę staje się
pomaga założyć
liskiem.
uczniom szarfy
3. Nauczyciel
nagradza uczniów
8. Ćwiczenia kształtujące zdolności motoryczne uczniów:
a) przeskoki przez nartę z boku na bok [15 razy]
b) bieg
po sali z przeskakiwaniem nad nartami ułożonymi na
podłodze równolegle do siebie [2 razy]
9. Nagroda społeczna ( w formie pochwały słownej), dla tych
uczniów, którzy wykazali się wiedzą oraz zaangażowaniem i
koncentracją uwagi w części wstępnej.
Część główna
CZAS 20 min
1. Ćwiczenia ogólnousprawniające:
a) pozycja wyjściowa- klęk podparty z rękoma położonymi na
nartach,
ruch- przemieszczanie się po podłodze z przesuwaniem nart
rękoma; [ 2 razy]
1. Nauczyciel
b) pozycja wyjściowa - leżenie przodem naprzeciw siebie trzymając
dobiera dzieci
każdy jedną nartę w rękach,
parami
ruch - odbijanie piłki przy pomocy nart; [10 razy]
c) pozycja wyjściowa- leżenie tyłem naprzeciw siebie trzymając
jedną wspólną nartę w rękach,
ruch- unoszenie nóg ponad głowę z dotknięciem stóp
współćwiczącego; [10 razy]
d) pozycja wyjściowa - stojąca naprzeciw siebie trzymając
jedną wspólną nartę w rękach,
ruch- przysiady naprzemienne; [15 razy]
2. .Nauczyciel
e) pozycja wyjściowa- stojąca,
przygotowuje
ruch- przechodzenie nad i pod nartami ułożonymi na dwóch
stanowisko
równoległych ławeczkach. [2 razy]
3. Nauczyciel
prezentuje
ćwiczenia poprzez
wspólne ich
wykonywanie
2. Nauka przemieszczania się na nartach:
a) Uczniowie mają za zadanie odszukać spośród wszystkich nart
właściwą parę dla siebie;
b) Uczniowie dobierają sobie kijki wg wzrostu (do nordic – walking);
c) Uczniowie uczą się ubierać narty na nogi;
d) pozycja wyjściowa – stojąca z założonymi nartami i kijkami w
rękach, ruch – przemieszczanie się gęsiego po sali na nartach przy
pomocy kijków; [2 min]
e) pozycja wyjściowa – jak wyżej bez kijków, ruch – przemieszczanie
się gęsiego po sali na nartach bez pomocy kijków; [2 min]
f) pozycja wyjściowa – jak wyżej, ruch – przemieszczanie się gęsiego
po sali na nartach i na klaśnięcie prowadzącego przysiad; [1 min]
g) pozycja wyjściowa – jak wyżej, wzdłuż jednej
linii, ruch – odstawno – dostawny na nartach w prawą i lewą stronę;
[1 min]
h) pozycja wyjściowa – jak wyżej z kijkami w rękach,
ruch – naprzemienne wypychanie bioder do boku; [1 min]
i) uczniowie ściągają narty i odkładają sprzęt.
Część końcowa
CZAS:10 MINUT
1. Pozycja wyjściowa- stojąca, uczniowie trzymają w rękach jedną
1. Nauczyciel
nartę, ruch- wdech z równoczesnym uniesieniem narty w górę,
przeprowadza
wydech - powrót do pozycji wyjściowej.
trening autogenny
Schultza
2. Pozycja wyjściowa- leżenie na plecach z zamkniętymi oczami,
dziecko stara się rozluźnić poszczególne partie mięśni.
zmodyfikowany
3. Uporządkowanie sali po zajęciach.
dla dzieci.
4. Zbiórka.
2. Nauczyciel
5. Podsumowanie zajęć.
zadaje pytania
6. Wręczenie uczniom żetonów za aktywność i dobre zachowanie
dotyczące toku
lekcyjnego.
podczas lekcji.
7. Zmiana stroju.
3. Nauczyciel
nagradza uczniów,
którzy wykazali się
aktywnością
podczas lekcji.
Czynności po zakończeniu zajęć
CZAS: 5 MINUT
1. Nauczyciel
odprowadza
uczniów.
1. Przemieszczenie się uczniów na kolejne zajęcia.

Podobne dokumenty