Konspekt zajęć kl

Transkrypt

Konspekt zajęć kl
Konspekt zajęć kl. I
Krąg tematyczny: Majowe ogrody
Temat dnia: W naszych ogrodach
Zapis w dzienniku:
Rozwiązywanie problemu „Kto i co rośnie”. Zabawa dramowa „Rosnące drzewo”. Słuchanie
ze zrozumieniem opowiadania L. Łącz „Malwa” i pisanie odpowiedzi na pytanie. Rozmowa
na temat „Historia nasionka”. Przepisywanie wiersza. Wyróżnianie czasowników
w zdaniach. Dobieranie czasowników do rzeczowników i pisanie par wyrazów. Rytmiczne
czytanie tekstu. Kolorowanie rysunku. Liczenie z zakresie 15 – zadania różne. Zabawa
ruchowa „Nasz spacer w ogrodzie”.
Cele:
Cel główny:
- poznanie etapów rozwijania się roślin z nasion i cebul;
Cele operacyjne:
Uczeń:
- słucha ze zrozumieniem informacji i tekstów czytanych przez nauczyciela;
- wypowiada się swobodnie na dany temat;
- umie udzielić odpowiedzi na pytania i je napisać;
- układa i pisze zdanie z rozsypanki wyrazowej;
- potrafi wyodrębnić nazwy czynności w zdaniach;
- rozpoznaje niektóre kwiaty ogrodowe;
- wie, że niektóre rośliny rozwijają się między innymi z nasion i cebul;
- czyta rytmicznie zdania;
- jest wrażliwy na piękno przyrody;
- przelicza zbiory, dodaje i odejmuje w zakresie 15;
- rozwiązuje zadania tekstowe jednozdaniowe;
- bierze aktywny udział w zabawach ruchowych.
Treści nauczania realizowane z podstawy programowej
podczas zajęć:
- rozpoznaje rośliny żyjące w ogrodzie;
- wylicza warunki konieczne do rozwoju roślin, prowadzi proste hodowle;
- pisze proste i krótkie zdania, dba o estetykę i poprawność graficzną pisma;
- uczestniczy w rozmowie na dany temat;
-odtwarza proste rytmy głosem;
- sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 15;
- zapisuje rozwiązania zadania z treści przedstawionego słownie stosując zapis cyfrowy
i znaki działań.
Metody pracy:
Słowna – czytanie opowiadania, rozmowa, objaśnienia;
Pokazowa – pokaz;
Praktycznego działania – rozwiązywanie zagadek, praca z tekstem, wypełnianie kart pracy,
kolorowanie obrazka, zabawa ruchowa, wykonanie doświadczenia,
Formy pracy:
- indywidualna;
- zbiorowa;
- grupowa.
Środki dydaktyczne:
- pojemnik z fasolą, nasiona fasoli, doniczka z ziemią;
- cebule hiacyntów,
- podręcznik z ćwiczeniami;
- napisy (rozwiązanie zagadek);
- ilustracje do historyjki obrazkowej;
- ilustracje ogrodów;
- kredki.
Przebieg zajęć:
1. Rozwiązywanie problemu „Kto i co rośnie” – nauczyciel umieszcza na tablicy
pytania: Co to jest wzrost? Kto i co rośnie?. Dzieci swobodnie wypowiadają się na
podany temat, poszukują odpowiedzi na pytania.
2. Zabawa dramowa „Rosnące drzewo”.
3. Rozwiązywanie „Ogrodowej krzyżówki”
- warzywo, którego nasionka mieszkają w strączku (groch)
- warzywo w zielonym garniturku (ogórek)
- kwiatek, w którego nazwie ukrywa się brat (bratek)
- w jej nazwie jest sto (stokrotka)
- warzywo z wierzchu czerwone a w środku białe (rzodkiewka)
- warzywo ze złotą głową pełną pestek (dynia)
Dzieci podają kolejne rozwiązanie zagadek i przypinają na tablicy odpowiedzi z nazwami
tak, aby litery koloru czerwonego tworzyły hasło krzyżówki( czytane z góry na dół):
OGRODY . Dzieci swobodnie wypowiadają się na podany temat, mówią o swoich
obserwacjach i doświadczeniach, oglądają plansze i ilustracje ogrodów.
4. Słuchanie ze zrozumieniem opowiadania L. Łącz „Malwa” i pisanie odpowiedzi na
pytania.
5. Przeprowadzenie badań: „Co jest w koszyku?” ; posadzenie kilku ziaren fasoli
w doniczce z ziemią. Dzieci siedzą w kręgu, przekazują sobie pojemnik z ziarenkami
fasoli ukryty pod chustą. Dotykiem rozpoznają ukrytą rzecz. Nazywają ją. Opisują
ziarenka fasoli. Zastanawiają się co z nimi zrobić, aby powstała roślina. Gdzie i jak je
posadzić, aby obserwować jej rozwój i wzrastanie. Wymieniają warunki, które są
konieczne do rozwoju roślin. Wspólne wsadzenie ziaren fasoli do doniczki z ziemią.
6. Rozmowa na temat „Historia nasionka” – P. 9 str. 41 ćw. 2
7. Przeprowadzenie badania „Ogródki w doniczkach” – pokazanie dzieciom cebul
hiacyntów. Podanie przez nauczyciela krótkiej informacji o kwiatach, które wyrastają
z cebul (tulipany, żonkile, hiacynty). Pokaz cebulek i ilustracji kwiatów. Pokaz
historyjki obrazkowej składającej się z czterech rysunków przedstawiających rozwój
rośliny cebulowej.
8. Czytanie wyrazów i łączenie ich w pary według podanego warunku.
9. Czytanie wiersza „Tulipan”, staranne przepisywanie wiersza – P. 9 str. 42 ćw. 4
10. Rytmiczne czytanie zdania- P.9 str. 43 ćw. 7
11. Kolorowanie obrazka przedstawiającego ogród – P.9 str. 43 ćw. 6
12. Zajęcia matematyczne – P. 9 str. 44-45 ćw. 1-7
- przeliczanie, układanie działań;
- łączenie działań z wynikiem;
- dodawanie, odejmowanie i porównywanie liczb w zakresie 15;
- układanie działań od ilustracji;
- rozwiązywanie nietypowego zadania;
13. Zabawa ruchowa „Nasz spacer w ogrodzie”.
14. Podsumowanie dnia:
- dokańczanie zadań przez uczniów: „Dzisiaj dowiedziałem/am się o…”.
- zadanie pracy domowej P. 9 str. 10-11
Opracowała: Maria Szatan