Jem i piję to, co zdrowe 2

Transkrypt

Jem i piję to, co zdrowe 2
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PRZEPROWADZONYCH W KLASACH 0-3 W RAMACH
PROGRAMU OWOCE W SZKOLE W DNIU 15 KWIETNIA 2016R. W PRYWATNEJ SZKOLE
PODSTAWOWEJ SPÓŁKI OŚWIATOWEJ ,,SCHOLASTICUS”
Blok tematyczny: Dbam o zdrowie
Temat dnia: Jem i piję to, co zdrowe
ZAPIS DO DZIENNIKA: Co pić, by zdrowym być?- swobodne wypowiedzi uczniów na
podstawie własnych doświadczeń i wiersza pt. ,,Paliwo” Małgorzaty Strzałkowskiej.
Wykonanie zdrowego napoju z wybranym owocem cytrusowym na bazie wody mineralnej –
praca w grupach. Wspólna degustacja – wyciąganie wniosków.
Cele ogólne:
- uświadomienie codziennej troski o zdrowie i naszych możliwości wpływania na utrzymanie
dobrej kondycji,
- kształtowanie nawyków nabywania podstawowych umiejętności dbania o swoje zdrowie i
rozwój,
- kształcenie umiejętności wypowiadania się na podany temat,
- wdrażanie do współdziałania w grupie
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wypowiada się na temat swoich upodobań kulinarno-smakowych oraz zdrowego
odżywiania,
- potrafi wymienić produkty zdrowe dla swojego organizmu,
- nazywa owoce (z uwzględnieniem cytrusów) i warzywa, z których można przyrządzać
zdrowe napoje,
- wie, jakie jest znaczenie wody dla organizmu,
-poprawnie odpowiada na zadane pytania,
- zgodnie współpracuje w grupie przy wykonywaniu zdrowego napoju owocowego na bazie
wody mineralnej
Metody pracy:
-praca z tekstem, rozmowa, pogadanka (słowne)
- pokaz, obserwacja, prezentacja (poglądowe)
- praktyczna działalność uczniów (problemowa)
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita,
- indywidualna jednolita i zróżnicowana,
- grupowa
Środki dydaktyczne:
Rozsypanka literowa: ,,Co pić, aby zdrowym być?”, papier pakowy do wykonania mapy
mentalnej z hasłem: ZDROWIE, tekst wiersza pt.,, Paliwo” M. Strzałkowskiej, film edukacyjny
pt. ,,Jeść, pić aby żyć” z serii Niebieski Smok (wyd. Nowa Era), różne owoce cytrusowe
przyniesione przez dzieci, min.: cytryny, pomarańcze, mandarynki, listki świeżej mięty,
prawdziwy miód, ręczne wyciskarki do soku, kubeczki jednorazowe, serwetki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie zgromadzonych uczniów z klas 1-3, zapowiedź tematu zajęć.
2. Wspólne opracowanie mapy mentalnej – ZDROWIE (uczniowie podają hasła, skojarzenia
związane ze zdrowiem- zapis na pakowym papierze).
3. Rozmowa na temat dbałości o własne zdrowie i czynników, które mają na nie wpływ.
- Co powinniśmy robić, aby być zdrowym?
- Jak należy dbać o zdrowie?
- Jakie czynniki mają na nie wpływ?
3. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza M. Strzałkowskiej pt. ,,Paliwo”wielozdaniowe wypowiedzi uczniów na temat właściwego odżywiania ukierunkowane
pytaniami:
-Do czego porównano w wierszu człowieka?
- Co powinniśmy stosować dla naszego zdrowia?
- Co jest paliwem dla ludzkiego organizmu?
- Z jedzenia jakich produktów powinniśmy zrezygnować?
- Od jakich produktów przybywa nam zdrowia?
4. Rozsypanka literowa z hasłem: ,,Co pić, aby zdrowym być?” ( wybrani uczniowie z każdej
klasy ustawiają się zgodnie z rosnącym porządkiem liczb, które to liczby mają
przyporządkowane im litery z hasłem).
5. Rozmowa na temat znaczenia wody w życiu człowieka, z uwzględnieniem jej codziennego
spożywania (woda pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji fizycznych i poznawczych;
należy pić dziennie co najmniej 2 litry wody z różnych źródeł jako część zrównoważonej diety
i zdrowego trybu życia).
6. Nazywanie owoców i warzyw, z których można przyrządzać zdrowe napoje w połączeniu z
wodą mineralną.
7.Wykonanie w grupach zdrowego napoju owocowego na bazie wody mineralnej.
8. Wspólna degustacja wykonanych napojów. Podsumowanie zajęć.