Scenariusz BEZPIECZNE ZABAWY ZIMOWE

Transkrypt

Scenariusz BEZPIECZNE ZABAWY ZIMOWE
Scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych
Prowadzący:
Data: 16.01.2015
Temat kompleksowy: Zimo, baw się z nami!
Temat dnia: Bezpieczne zabawy zimowe.
Cel obserwacji: Umiejętność wprowadzania i egzekwowania przestrzegania zasad warunkujących
bezpieczeństwo
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności przestrzegania zasad bezpieczeństwa (VI/3,5)
- kształtowanie umiejętności klasyfikowania obiektów według cechy jakościowej (IV/1,2,3)
- rozwijanie aktywności dzieci w różnych sferach (I/1,2 III/1,3 IV/3 VIII/2 IX/1 XIV/2,5)
Pomoce dydaktyczne:
„Śniegowa” kula, sylwety postaci dziadka i dzieci do teatrzyku, okienko do teatrzyku, ilustracje
przedstawiające zimowe zabawy pojawiające się w opowiadaniu, postać bałwanka, płyta CD z
nagraniem zimowej piosenki, odtwarzacz CD, kolorowanki przedstawiające jazdę na lodzie w
bezpiecznym i niebezpiecznym miejscu, kredki, uśmiechnięte buźki, kleje
Literatura:
1. Sławomira Załęska, Joanna Rumińska, Pakiet Księga uśmiechu. Trzylatek, 2007
2. Tokarska E. Kopała J., Zanim będę uczniem. Program wychowania przedszkolnego.
3. Gorajska B., Golc M., Stańczyk M., A ja rosnę i rosnę. Trzylatek. Przewodnik metodyczny.
4. Warsztaty zimowe Triangiel
5. Strony www + pomysły własne
1
Etapy:
Przebieg:
Cele operacyjne:
Podstawa
programowa
1. Organizacja
Melodia do sprzątania zabawek –
- reaguje na sygnał
wstępna –
dzieci porządkują salę po zabawie.
nauczyciela w ustalony
sposób
zebranie dzieci
- porządkuje zabawki,
- z ostrożnością
przemieszcza się po sali
podczas jej porządkowania,
2. Zabawa
Dz. siedzą w kole. Podają sobie z
- usiądzie w kole w siadzie
integracyjna:
rąk do rąk „śnieżną” kulę
skrzyżnym,
„Podaj śnieżną
przestrzegając zasadę
- poda śnieżną kulę
kulę”
bezpieczeństwa. Na sygnał
zachowując podane zasady,
dzwoneczka zmieniają kierunek
- reaguje na dźwięk
podawania kuli.
dzwoneczka podając kulę w
VI/3,5
przeciwną stronę,
- zachowuje zasadę
bezpieczeństwa: nie rzuca
kulą, trzyma ją delikatnie,
nie upuszcza kuli na
podłogę.
3. Teatrzyk na
Dz. siadają w siadzie skrzyżnym przed
- usiądzie na dywanie w taki XIV/2,5
podstawie
„sceną”. N. inscenizuje z podziałem na
sposób, by nie przeszkadzać
opowiadania B.
role treść utworu wykorzystując
kolegom w oglądaniu
Szelągowskiej:
sylwety postaci występujących w
Zimowe zabawy.
opowiadaniu.
teatrzyku,
- usiądzie w siadzie
(zał.).
skrzyżnym zwracając
uwagę na prawidłową
postawę ciała
(wyprostowane plecy),
4. Rozmowa
N. pyta dzieci czy pamiętają, w
- odpowie na pytania
I/ 1,2
kierowana na
jakie zabawy zimowe chciały
dotyczące treści utworu,
III/ 1,3
2
temat treści
bawić się dzieci z dziadkiem?
- wymieni zabawy zimowe,
V/3,4
utworu
Chętne dzieci odpowiadają. N.
które występowały w
VI/5
wzmocniona
prezentuje po kolei ilustracje
opowiadaniu,
XIV/2
zabawą
przedstawiające wymienione
- nazwie zabawę
ruchową: W co
zabawy i prosi dzieci o ich
przedstawioną na obrazku,
- wyjaśni, dlaczego należy
chciały bawić się nazwanie i opowiedzenie, jak
dzieci?
należy się podczas danej zabawy
dbać o bezpieczeństwo
zachowywać, by była to bezpieczna podczas zabaw zimowych,
zabawa:
- określi, dlaczego nie
- rzucanie śnieżkami,
wolno jeździć na łyżwach
- jazda na łyżwach,
na rzece/jeziorze,
- lepienie bałwanka.
- powie, o czym należy
Dzieci po powieszeniu każdej
pamiętać podczas zabawy
ilustracji przez Nauczyciela
śnieżkami,
ilustrują gestem podaną zabawę
- naśladuje ruchem
zachowując zasadę bezpieczeństwa. wymieniane zabawy
zimowe,
5. Zimowy
N. informuje dzieci, że ich zabawę
- wymienia elementy, z
V/3,4
taniec dla
obserwował pewien bałwanek.
których składa się
VI/5
Bałwanka
Widział on jak dzieci pięknie lepiły
bałwanek,
VIII/2
swoje bałwanki i postanowił
- opisze wygląd bałwanka,
odwiedzić grupę Krasnoludków
- zatańczy zimową piosenkę
(wniesienie bałwanka). N. prosi
zachowując zasadę
dzieci o wymienienie części, z
bezpieczeństwa,
których składa się bałwanek
- porusza się rytmicznie w
(guziki, nos, miotła, kapelusz,
takt muzyki,
śniegowe kule) i zaprasza do
powitania go w Sali zimową
piosenką. Dzieci tańczą w kole
zimową piosenkę.
3
6.Ćwiczenie
N. zaprasza dzieci do stolików.
- usiądzie przy stole,
IV/3
graficzne:
Nawiązując do treści opowiadania
- przypomni gdzie
VI/3,5
Bezpieczna
zadaje pytanie: gdzie można
bezpiecznie jest jeździć na
IX/1
jazda na
jeździć na łyżwach, a gdzie tego
łyżwach, a gdzie tego robić
łyżwach.
robić się nie powinno? Po
nie należy,
wypowiedziach dzieci N. rozdaje
- pokoloruje obrazek
im karty pracy przedstawiające 2
przedstawiający chłopca
obrazki ustawione poziomo
jeżdżącego na lodowisku,
względem siebie. Na obrazkach
- przyklei odpowiednio
przedstawione są dwie sytuacje:
buźkę wesołą i smutną.
dziecko jeżdżące na łyżwach po
jeziorze, dziecko jeżdżące na
lodowisku. Zadaniem dzieci jest
pokolorować tylko ten rysunek,
który przedstawia bezpieczną
zabawę zimową oraz przyklejenie
odpowiednio w pustych polach
uśmiechniętej i smutnej buźki.
Załącznik: Inscenizacja „Zimowe zabawy” B. Szelągowska
Dziadek: Zima na dobre zapanowała; Mróz mocno ściska, choć słonko świeci. Jezioro prawie jest
zamarznięte... Co chcecie robić? Powiedźcie dzieci!
Dziecko I: Szkoda w miejscu stać Kiedy śniegu tyle wkoło! Pobawmy się w śnieżki. Będzie nam
wesoło! (Dzieci rzucają się śnieżkami)
Dziecko II: Taki gruby lód na jeziorze. Na łyżwach pojeździmy może?
Dziecko I: Choć panuje taki mróz i chłód, nie wiemy jak gruby jest lód. A jak pęknie lód na jeziorze To
kto nam wyjść pomoże?
Dziecko II: Masz rację! I jeszcze się rozchorujemy! Nie! Tu jeździć nie będziemy.
Dziadek: Dobrze mówicie kochane wnuczęta. I musicie o tym zawsze pamiętać, że choć na jeziorze
może jest i ślisko, ale najlepsze na łyżwy jest lodowisko! Tam lód nie pęknie pod nami! Przekonacie się
sami.
Dziecko I: A ja marzę od rana by ulepić dziadku bałwana.
Dziecko II: Ja ulepię bałwankowi brzuch, a ty głowę.
Dziadek: Ja przyniosę bałwankowi kapelusz niewielki; marchewkę – na nos; na oczy – węgielki.
Dziecko II: To najpierw bałwanka ulepimy a potem na łyżwach pojeździmy.
Dziecko I: A może, jak ulepimy już bałwanka to pozjeżdżamy na sankach?
Dzieci razem: Tak dziadku, prosimy jutro na łyżwach pojeździmy!
Dziadek: Sam chętnie zjadę na sankach. Pójdziemy na górkę obok domu Janka. Tam jest bezpiecznie.
Nie jeżdżą samochody. I... zrobimy sobie zawody. Pójdziemy tam zaraz po obiedzie. Szkoda zimą w
domu siedzieć.
4
5