Scenariusz zajęć w klasie VI Specjalnej Szkoły Podstawowej przy

Transkrypt

Scenariusz zajęć w klasie VI Specjalnej Szkoły Podstawowej przy
Scenariusz zajęć w klasie VI Specjalnej Szkoły Podstawowej
przy SOSW nr 1 w Gdyni
I.
Czas i miejsce zajęć: 17 października 2008 r., SOSW nr 1 w Gdyni, pomieszczenie
klasowe.
II.
Temat zajęć: Utrwalenie pojęcia i wzoru graficznego figur
geometrycznych: trójkąt i kwadrat.
III.
Osoby prowadzące: mgr Magdalena Kisiel, mgr Sylwia Romanowska
IV.
Cele edukacyjne:
1. Utrwalenie pojęć i wzorów graficznych figur geometrycznych trójkąta i kwadratu.
2. Rozróżnianie figur.
V.
Cele operacyjne:
1. Uczeń orientuje się w schemacie własnego ciała, rozróżnia strony prawa-lewa, zna
określenia dotyczące położenia w przestrzeni.
2. Uczeń potrafi połączyć kropki tworzące wzór trójkąta i kwadratu.
3. Uczeń potrafi wskazać trójkąt i kwadrat.
4. Uczeń potrafi dobrać parami odpowiednie figury, zna pojęcie „para”.
5. Uczeń potrafi obrysować i narysować kształt trójkąta i kwadratu w rytm muzyki.
6. Uczeń zna i potrafi posługiwać się pojęciami wielkościowymi: „mały-duży”,
„mniejszy-większy”, „największy-najmniejszy”.
7. Uczeń potrafi rozpoznać kolory: niebieski, żółty, czerwony.
8. Uczeń dobiera w zbiory wg cech: kolor, kształt i wielkość.
9. Uczeń potrafi liczyć w zakresie 3.
10. Uczeń posługuje się wałeczkiem do malowania, zamalowuje kontur figury.
11. Uczeń potrafi rysować po śladzie figury geometryczne.
VI.
Metody:
1. Werbalna: rozmowa, pogadanka, opis.
2. Poglądowa: prezentacja, obserwacja.
3. Praktycznego działania: zadania wykonywane podczas zajęć, uzupełnianie kart
pracy.
4. Waloryzacyjna: słuchanie muzyki, malowanie farbami.
str. 1
VII.
Formy:
Zajęcia jednolite i zróżnicowane, praca zbiorowa i indywidualna.
Środki i pomoce dydaktyczne:
VIII.
„Dynamiczne zbiory”,
zestaw figur geometrycznych „Co to jest”,
płyta CD do podręcznika „Mój kuferek”, utwory na ¾ i 4/4,
kontury figur narysowanych na brystolu,
etykiety z nazwami figur,
„Piaskownica” – pomoc do polisensorycznego poznania figur,
tablice o różnych fakturach do polisensorycznego poznania figur,
farby plakatowe,
wałeczki i pędzle do malowania,
karty pracy,
magnetofon.
IX.
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia wprowadzające:
a) Powitanie, podczas którego należy wymienić imiona wszystkich uczniów
uczestniczących w zajęciach.
b) Piosenka – „Kto ma …”
c) Ćwiczenia w orientacji w schemacie ciała i orientacji w przestrzeni: uczniowie
wykonują polecenia nauczyciela:
wyciągnij prawą rękę,
podnieś lewą rękę do góry,
złap się za prawe ucho,
przywitaj się z koleżanką/kolegą po twojej prawej stronie,
kto stoi po twojej lewej stronie.
d) Wprowadzenie do tematu zajęć: łączenie wzoru kropkowego trójkąta
i kwadratu - praca w dwóch grupach.
2. Zajęcia właściwe:
a) Zagadki dotyczące trójkąta i kwadratu, odnalezień i pokazanie figury której
dotyczy zagadka.
b) Taniec w parach „Dwóm tańczyć się zachciało”. Wy korzystanie pomocy
dydaktycznej – „Dynamiczne zbiory”.
c) Prezentacja i omówienie figur z wykorzystaniem światła latarki:
liczenie boków figur,
pojęcia wielkościowe „mniej- więcej”,
porównywanie figur do przedmiotów spotykanych w życiu
codziennym,
str. 2
d)
e)
f)
g)
h)
i)
wodzenie palcem i wzrokiem za źródłem światła po konturze figury.
Obrysowywanie figur z wykorzystaniem pomocy dydaktycznej - zestawu
figur geometrycznych „Co to jest?” i podkładek o różnej fakturze.
Kreślenie figur z wykorzystaniem „piaskownicy” oraz muzyki z płyty CD
„Mój kuferek” , utwory na ¾ i 4/4.
Tworzenie zbiorów - utrwalenie pojęć wielkościowych, kolorów i kształtów. wykorzystanie pomocy dydaktycznej „Co to jest?”
Układanie sekwencji według wzoru – wykorzystanie pomocy dydaktycznej
„Co to jest?” Wprowadzenie pojęć: „najmniejszy” i „największy”.
Zajęcia grafomotoryczne:
Ćwiczenia na kartach pracy.
Ekspresja – malowanie farbami plakatowymi przy pomocy wałeczków figur
poznanych podczas zajęć.
3. Zajęcia końcowe;
a) Sprzątnięcie miejsca i warsztatu pracy.
b) Ocena pracy i zachowania podczas zajęć.
c) Wysłuchanie utworów na ¾ i 4/4 z płyty CD „Mój Kuferek”.
str. 3

Podobne dokumenty