Zawartość i możliwości wykorzystania Bazy Edukacyjnej Scenariusz

Transkrypt

Zawartość i możliwości wykorzystania Bazy Edukacyjnej Scenariusz
Zawartość i możliwości wykorzystania Bazy Edukacyjnej
Scenariusz warsztatów doskonalących
Czas trwania: 2 godz.
Uczestnicy: studenci pierwszego roku różnych kierunków
Cele ogólne:
- zapoznanie studentów z Bazą Edukacyjną
- wykształcenie umiejętności samodzielnego posługiwania się Bazą Edukacyjną
Cele operacyjne:
Student zna: zakres treściowy i chronologiczny Bazy Edukacyjnej.
Student potrafi: ocenić przydatność bazy w celu wykonania konkretnego zadania,
wyszukać potrzebne informacje dotyczące pozycji książkowych i artykułów z czasopism.
Metody pracy: pokaz, ćwiczenia, instruktaż
Formy pracy: praca indywidualna studenta
Środki dydaktyczne: Baza Edukacyjna, zestawy ćwiczeń
Przebieg zajęć:
1. Wstęp
1.1. Powitanie uczestników.
1.2. Przedstawienie zasadniczego tematu oraz celu zajęć: poznanie Bazy Edukacyjnej
i wykształcenie umiejętności samodzielnego posługiwania się nią w celu szybkiego
odnajdywania informacji.
1.3. Krótka charakterystyka Bazy Edukacyjnej.
2. Część zasadnicza
2.1. Ogólne informacje o Bazie Edukacyjnej: dostęp, zawartość.
Prowadzący podaje definicję terminu:
Baza danych to: „uporządkowany zbiór informacji (danych) z określonej dziedziny lub
tematyki, przeznaczony do wyszukiwania.”1
Prowadzący podaje studentom adres strony internetowej PBW [email protected]
i prosi o jej otwarcie. Następnie wskazuje hiperłącze „Baza Edukacyjna on-line”.
Prowadzący podkreśla, że dokumenty zawarte w bazie są dostępne wyłącznie na miejscu
w czytelni PBW w Bielsku-Białej oraz częściowo w czytelniach w filiach zgodnie
z oznaczeniami dostępności. Następnie szczegółowo charakteryzuje zawartość bazy.
Baza bibliograficzna jest tworzona przez pracowników Wydziału InformacyjnoBibliograficznego i Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej oraz
filii w Cieszynie, Milówce, Skoczowie i Żywcu. Jest źródłem informacji z zakresu pedagogiki
i innych nauk humanistycznych, przeznaczonym dla nauczycieli, studentów i wszystkich
zainteresowanych. Baza zawiera ponad 36 tys. opisów bibliograficznych z ok. 80 tytułów
1
Słownik encyklopedyczny informacji, języków i systemów informacyjno-wyszukiwawczych.
Oprac. Bożenna Bojar. Warszawa : Wydaw. SBP, 2002, s. 27
1
czasopism oraz książek wydanych po 1997 r. Jest uzupełniana na bieżąco i umożliwia szybki
dostęp do aktualnych informacji.
2.2. Sposoby wyszukiwania informacji w bazie.
Prowadzący demonstruje sposoby wyszukiwania informacji w Bazie Edukacyjnej.
Wyszukiwanie wg indeksów:
- Wg opisu - w polu warunku wpisujemy słowo (słowa), system przeszukuje elementy opisu
bibliograficznego i słowa kluczowe
- Wg słów kluczowych - w polu warunku wpisujemy słowo (słowa) charakteryzujące
przedmiot naszych poszukiwań
- Wg haseł przedmiotowych - w polu warunku wpisujemy temat i (lub) określnik języka haseł
przedmiotowych Biblioteki Narodowej
- Wg osoby - w polu warunku wpisujemy nazwisko (i imię) autora, redaktora
- Wg tytułu artykułu - w polu warunku wpisujemy tytuł poszukiwanego artykułu
z czasopisma lub jego fragment
- Wg tytułu czasopisma/książki - w polu warunku wpisujemy tytuł czasopisma lub książki.
W przypadku czasopisma wynik możemy ograniczyć rokiem i numerem np. „Niebieska Linia
2008 nr 2”. Po wpisaniu tytułu książki otrzymamy opisy bibliograficzne jej rozdziałów
zawartych w Bazie Edukacyjnej.
- Wg sygnatury - wpisując w polu warunku sygnaturę książki otrzymujemy informacje
o znajdujących się w bazie opisach bibliograficznych jej rozdziałów
- Wg roku publikacji – w polu warunku wpisujemy wybrany rok publikacji książek
i czasopism, otrzymamy listę pozycji znajdujących się w Bazie Edukacyjnej wydanych
w określonym roku
Można łączyć warunki wyszukiwania spacją, a końcówki wyrazów zastępować gwiazdką (*)
- system wyszuka słowo w różnych odmianach. System nie różnicuje małych i dużych liter.
Dla wybranych wyników wyszukiwania poprzez indeksy, jest dostępna opcja bibliografii
roboczej. Wybrane pozycje przesłane za pomocą ikony znajdującej się pod listą wyników
trafiają do opcji Zapamiętane rekordy.
Wyszukiwanie zaawansowane:
Wyszukane poprzez wybrane indeksy dane przesyłamy do Historii klikając w ikonę z żółtą
strzałką. Opcja Historia umożliwia stosowanie wybranych strategii wyszukiwawczych.
Wyszukiwanie nowości. Prowadzący omawia istniejącą możliwość przeglądania najnowszych
pozycji wprowadzonych do bazy. Używa się w tym celu opcji Nowości, gdzie należy
wprowadzić żądaną ilość dni.
Wyniki wyszukiwania ukazują się po lewej stronie ekranu. Można dokładnie analizować
każdy z osobna, po kliknięciu myszką w opis bibliograficzny na prawej części ekranu
otrzymujemy całkowitą charakterystykę: bibliograficzną i rzeczową.
2.3. Ćwiczenia w wyszukiwaniu informacji w Bazie Edukacyjnej.
Studenci otrzymują zestawy ćwiczeń, odszukują konkretne informacje w bazie, następnie
wypełniają rewersy. Prowadzący na bieżąco dokonuje instruktażu wyszukiwania, zwraca
również uwagę na elementy bezwzględnie obowiązkowe przy wypełnianiu rewersów
(sygnatura książki lub tytuł i rok czasopisma).
2
3. Zakończenie zajęć
Prowadzący prosi studentów o pytania dotyczące zajęć i odpowiada na nie, następnie
podsumowuje zajęcia zachęcając uczestników do korzystania z Bazy Edukacyjnej
Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Rozdaje ankiety ewaluacyjne,
prosi o wypełnienie. Po zebraniu wypełnionych ankiet żegna studentów, zaprasza ich także do
uczestnictwa w kolejnych warsztatach.
Ewaluacja zajęć: Wypełnione ankiety będą poddane analizie, która pozwoli udoskonalić
warsztaty przeprowadzane dla kolejnych grup. Wnioski z analizy, podjęte działania i ich
efekty, będą stanowiły istotną część dokumentacji realizacji programu „Przysposobienie do
korzystania ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej
i bibliotecznych baz danych: Prolib OPAC i Bazy Edukacyjnej”.
Opracowała: Halina Szpak
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej
3
Zestawy ćwiczeń do zajęć: Zawartość i możliwości wykorzystania Bazy Edukacyjnej
I ZESTAW
1. Proszę odszukać artykuł pod tytułem: „Działania OHP zapobiegające niedostosowaniu
społecznemu”.
2. Z których indeksów wyszukiwawczych można skorzystać, by dotrzeć do poszukiwanego
artykułu?
3. Proszę odszukać artykuły z nr 2/2009 czasopisma „Bliżej Przedszkola”.
4. Proszę odszukać literaturę na temat komunikacji niewerbalnej.
5. Z których indeksów wyszukiwawczych można skorzystać, by dotrzeć do literatury
na poszukiwany temat?
6. Proszę wypełnić dwa rewersy: dla dokumentu znajdującego się w książce oraz
w czasopiśmie.
II ZESTAW
1. Proszę odszukać artykuł pod tytułem: „Nauczyciele wychowania fizycznego wobec
niedostosowania społecznego dzieci”.
2. Z których indeksów wyszukiwawczych można skorzystać, by dotrzeć do poszukiwanego
artykułu?
3. Proszę odszukać artykuły z nr 3/2009 czasopisma „Niebieska Linia”.
4. Proszę odszukać literaturę na temat przestępczości nieletnich.
5. Z których indeksów wyszukiwawczych można skorzystać, by dotrzeć do literatury
na poszukiwany temat?
6. Proszę wypełnić dwa rewersy: dla dokumentu znajdującego się w książce oraz
w czasopiśmie.
III ZESTAW
1. Proszę odszukać artykuł pod tytułem: „Podstawy biblioterapii w pracy z lekko upośledzoną
młodzieżą z obszarów niedostosowania społecznego”.
2. Z których indeksów wyszukiwawczych można skorzystać, by dotrzeć do poszukiwanego
artykułu?
3. Proszę odszukać artykuły z nr 3/2009 czasopisma „Przegląd Humanistyczny”.
4. Proszę odszukać literaturę na temat alkoholizmu kobiet.
5. Z których indeksów wyszukiwawczych można skorzystać, by dotrzeć do literatury
na poszukiwany temat?
6. Proszę wypełnić dwa rewersy: dla dokumentu znajdującego się w książce oraz
w czasopiśmie.
IV ZESTAW
1. Proszę odszukać artykuł pod tytułem: „Posłanie i cele w pracy z osobami
niepełnosprawnymi i niedostosowanymi społecznie w Diakonii Śląskiej”.
2. Z których indeksów wyszukiwawczych można skorzystać, by dotrzeć do poszukiwanego
artykułu?
3. Proszę odszukać artykuły z nr 9/2009 czasopisma „Znak”.
4. Proszę odszukać literaturę na temat bezrobocia młodzieży.
5. Z których indeksów wyszukiwawczych można skorzystać, by dotrzeć do literatury
na poszukiwany temat?
6. Proszę wypełnić dwa rewersy: dla dokumentu znajdującego się w książce oraz
w czasopiśmie.
4
V ZESTAW
1. Proszę odszukać artykuł pod tytułem: „Profilaktyczno-resocjalizacyjny wymiar dramy
w młodzieżowych środowiskach niedostosowania społecznego”.
2. Z których indeksów wyszukiwawczych można skorzystać, by dotrzeć do poszukiwanego
artykułu?
3. Proszę odszukać artykuły z nr 3/2009 czasopisma „Pamiętnik Literacki”.
4. Proszę odszukać literaturę na temat bezdomności.
5. Z których indeksów wyszukiwawczych można skorzystać, by dotrzeć do literatury
na poszukiwany temat?
6. Proszę wypełnić dwa rewersy: dla dokumentu znajdującego się w książce oraz
w czasopiśmie.
VI ZESTAW
1. Proszę odszukać artykuł pod tytułem: „Więzi emocjonalne w rodzinie a niedostosowanie
społeczne nieletnich”.
2. Z których indeksów wyszukiwawczych można skorzystać, by dotrzeć do poszukiwanego
artykułu?
3. Proszę odszukać artykuły z nr 4/2009 czasopisma „Praca Socjalna”.
4. Proszę odszukać literaturę na temat rodziny niepełnej.
5. Z których indeksów wyszukiwawczych można skorzystać, by dotrzeć do literatury
na poszukiwany temat?
6. Proszę wypełnić dwa rewersy: dla dokumentu znajdującego się w książce oraz
w czasopiśmie.
5