Podstawa programowa "JAK GRZYBY PO DESZCZU

Transkrypt

Podstawa programowa "JAK GRZYBY PO DESZCZU
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
"JAK GRZYBY PO DESZCZU"
Zajęcia zintegrowane dla klas:
IV-VI:
przyroda
gimnazjalnych:
biologia
Ilość uczestników:
od 15 do 48
Czas trwania zajęć:
3-5 godz
Dostępność zajęć:
całoroczne
matematyka
chemia
Termin preferowany: wrzesień - październik - listopad
Miejsce realizacji
zajęć :
sala Centrum Edukacji Ekologicznej w Żmigrodzie + teren
Podstawa programowa
Klasy (IV-VI)
Klasy gimnazjalne
Cele ogólne
Matematyka
Sprawność rachunkowi.
Przyroda
Biologia
Chemia
Obserwacje, pomiary i doświadczenia.
Poszukiwanie, wykorzystanie i
tworzenie informacji.
Opanowanie czynności praktycznych.
Uczeń korzysta z różnych źródeł
Uczeń wykorzystuje różnorodne źródła i
informacji (własnych obserwacji, badań,
Uczeń wykonuje proste działania
metody pozyskiwania informacji, w tym
doświadczeń, tekstów, map, tabel,
Uczeń bezpiecznie posługuje się
pamięciowe na liczbach naturalnych,
technologię informacyjnofotografii, filmów), wykonuje pomiary i
prostym sprzętem laboratoryjnym i
całkowitych i ułamkach, zna i stosuje
komunikacyjną, odczytuje, analizuje,
korzysta z instrukcji (słownej, tekstowej i
podstawowymi odczynnikami
algorytmy działań pisemnych oraz potrafi
interpretuje i przetwarza informacje
graficznej); dokumentuje i prezentuje
chemicznymi; projektuje i przeprowadza
wykorzystać te umiejętności w
tekstowe, graficzne, liczbowe, rozumie i
wyniki obserwacji i doświadczeń; stosuje
proste doświadczenia chemiczne.
sytuacjach praktycznych.
interpretuje pojęcia biologiczne, zna
technologie informacyjnopodstawową terminologie biologiczną.
komunikacyjne.
Wykorzystanie i tworzenie informacji.
Poszanowanie przyrody.
Uczeń interpretuje i przetwarza
informacje tekstowe, liczbowe, graficzne,
rozumie i interpretuje odpowiednie
pojęcia matematyczne, zna podstawową
terminologię, formułuje odpowiedzi i
prawidłowo zapisuje wyniki.
Uczeń zachowuje się w środowisku
zgodnie z obowiązującymi zasadami;
działa na rzecz ochrony przyrody i
dorobku kulturowego społeczności.
Praktyczne wykorzystanie wiedzy
przyrodniczej.
Rozumowanie i argumentacja.
Pozyskiwanie, przetwarzanie i
tworzenie informacji.
Uczeń interpretuje informacje i wyjaśnia
zależności przyczynowo-skutkowe
Uczeń pozyskuje i przetwarza informacje
między faktami, formułuje wnioski,
z różnorodnych źródeł z wykorzystaniem
formułuje i przedstawia opinie związane
technologii informacyjnoz omawianymi zagadnieniami
komunikacyjnych.
biologicznymi.
Znajomość różnorodności
biologicznej i podstawowych
procesów biologicznych.
Rozumowanie i zastosowanie nabytej
wiedzy do rozwiązywania problemów.
Uczeń opisuje, porządkuje i rozpoznaje
Uczeń orientuje się w otaczającej go
Uczeń opisuje właściwości substancji i
organizmy, wyjaśnia zjawiska i procesy
przestrzeni przyrodniczej i kulturowej;
wyjaśnia przebieg prostych procesów
biologiczne zachodzące w wybranych
rozpoznaje sytuacje zagrażające zdrowiu
chemicznych; zna związek właściwości
organizmach i w środowisku,
i życiu oraz podejmuje działania
różnorodnych substancji z ich
przedstawia i wyjaśnia zależności
zwiększające bezpieczeństwo własne i
zastosowaniami i ich wpływ na
między organizmem a środowiskiem,
innych, świadomie działa na rzecz
środowisko naturalne; wykonuje proste
wskazuje ewolucyjne źródła
ochrony własnego zdrowia.
obliczenia dotyczące praw chemicznych.
różnorodności biologicznej.
Stawianie hipotez na temat zjawisk i
procesów zachodzących w przyrodzie
i ich weryfikacja.
Uczeń przewiduje przebieg niektórych
zjawisk i procesów przyrodniczych,
wyjaśnia proste zależności miedzy
zjawiskami; przeprowadza obserwacje i
doświadczenia według instrukcji,
rejestruje ich wyniki w różnej formie oraz
je objaśnia, używając prawidłowej
terminologii
Treści nauczania
Człowiek a środowisko
Ekologia
Woda i roztwory wodne
Uczeń proponuje działania sprzyjające
środowisku przyrodniczemu;
Uczeń wykazuje, na wybranym
przykładzie, że symbioza (mutualizm)
jest wzajemnie korzystna dla obu
partnerów;
Uczeń bada zdolność do rozpuszczania
się różnych substancji w wodzie;
Uczeń wyjaśnia wpływ codziennych
zachowań w domu, w szkole, w miejscu
zabawy na stan środowiska;
Systematyka - zasady
klasyfikacji, sposoby
identyfikacji i przegląd
różnorodności organizmów
Uczeń planuje i wykonuje doświadczenia
wykazujące wpływ różnych czynników na
szybkość rozpuszczania substancji
stałych w wodzie;
Ja i moje otoczenie
Uczeń posługuje się prostym kluczem do
oznaczania organizmów;
Uczeń rozpoznaje i nazywa niektóre
rośliny (w tym doniczkowe) zawierające
substancje trujące lub szkodliwe dla
człowieka i. podaje zasady
postępowania z nimi.
Uczeń przedstawia znaczenie
poznanych grzybów, roślin i zwierząt w
środowisku i dla człowieka.
Najbliższa okolica
Uczeń wymienia cechy umożliwiające
zaklasyfikowanie organizmu do grzybów
oraz identyfikuje nieznany organizm jako
przedstawiciela grzybów na podstawie
obecności tych cech; wskazuje miejsca
występowania grzybów (w tym grzybów
porostowych);
Uczeń obserwuje i nazywa typowe
organizmy lasu, łąki, pola uprawnego
Związki chemiczne
budujące organizmy oraz
pozyskiwanie i
wykorzystanie energii
Właściwości substancji
Uczeń przedstawia alkoholową jako
procesy dostarczające energii; wymienia
substraty i produkty tych procesów oraz
określa warunki ich przebiegu;
Uczeń wykazuje doświadczalnie wpływ
różnych substancji i ich mieszanin (np.
soli kuchennej, octu, detergentów) na
wzrost i rozwój roślin, dokumentuje i
prezentuje wyniki doświadczenia;
METODY
1- Słowna: rozmowa, opowiadanie
2- Praktyczna: doświadczenia, mikroskopowanie,
3- test wiedzy
4- Terenowa: wycieczka
FORMY PRACY
zbiorowa, grupowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
1- Plansza "Rozpoznawanie grzybów"
2- Atlas "Grzyby Doliny Baryczy"
3- Karty pracy do wyboru:
Grzyby i ich znaczenie
Matematyka w grzybowych koszykach
Sprawdź co wiesz o grzybach
Budowa grzyba
Czas na grzyby
Gdzie szukać grzybów
Grzybowe mity i hity
4-Karty z gatunkami grzybów wykonane na bazie Atlasu "Grzyby Doliny Baryczy"
5- Do doświadczenia:
4 półlitrowe butelki po wodzie mineralnej
2 kostki drożdży
4 balony
cukier
mąka
sól
woda
4 etykiety : cukier, mąka, sól, woda
Prezentacja "Grzyby- oddychanie beztlenowe"
6- mikroskopy
7-preparaty grzyby
8- komputery
9- Prezentacja "Jak grzyby po deszczu"
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1- Wstęp: Prezentacja "Jak Grzyby po deszczu" - omówienie tematu przez prowadzącego zajęcia na bazie
prezentacji (w załączniku) - 30 min
2 - Doświadczenie : Podział uczestników na 5-6 grup. Każda z grup przeprowadzi doświadczenie zgodnie z
prezentacją " Grzyby- oddychanie beztlenowe" (w załączniku)
- 30 min
3- Rozwiązywanie dwóch kart pracy do wyboru przez opiekuna grupy (karty w załączniku)- 20 min
4- przerwa - 15 min
5- Wyjście w teren : wycieczka po okolicznym lesie i parku w poszukiwaniu grzybów (UWAGA: wycieczka z
elementami geografii - uczestnicy otrzymają kompasy i szkice terenu. Będą musieli po zlokalizowaniu grzybów
nanieść je na mapę i zorientować ją przy uzyciu kompasu w stosunku do położenia budynku Centrum Edukacji) 60 min
6- przerwa - 15 min
7- Podsumowanie doświadczenia z punktu 2 - 10 min
8- Rozpoznawanie grzybów : posługiwanie się prostym kluczem do rozpoznawania grzybów i porównanie 12
gatunków grzybów znajdujących się w atlasie "Grzyby Doliny Baryczy" ze szczególnym uwzględnieniem
podobieństw i różnic między nimi. Uczestnicy otrzymają karty z rysunkami grzybów do samodzielnego
rozpoznania. - 50 min
9- Grzyby pod mikroskopem - obserwacja gotowych preparatów - 60 min
9- Quiz komputerowy - http://www.quizme.pl/q/elsie/czy_naprawde_dobrze_znasz_grzyby -10 min

Podobne dokumenty