1. Temat lekcji

Transkrypt

1. Temat lekcji
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W RAMACH PROGRAMU
COMENIUS „Ekologia wokół nas”
1. Temat lekcji: Zanieczyszczenia wód naturalnych i sposoby ich oczyszczania.
2. Cele lekcji:
Cel główny (zgodny z podstawą programową kształcenia ogólnego z chemii, biologii):
- nabycie umiejętności obserwacji i opisu zachodzących zjawisk.
Cele operacyjne:
Uczeń po lekcji wie:
Dlaczego działalność człowieka powoduje zanieczyszczenia wód,
Jakie są źródła zanieczyszczeń wód,
Jak można zapobiegać zanieczyszczeniom wód naturalnych,
Dlaczego należy oszczędzać wodę w gospodarce.
Uczeń po lekcji umie:
Wyjaśnić, jaki wpływ na organizmy żywe ma zanieczyszczenie wód,
Określić, w jaki sposób można poprawić czystość wód naturalnych,
Wskazywać rodzaje zanieczyszczeń wód naturalnych,
Uzasadnić konieczność oszczędzania wody w gospodarce,
Wykazać postawę proekologiczną,
Współpracować w grupie.
3. Metody nauczania:
aktywizująca: analiza materiałów dotyczących zanieczyszczeń wód i sposobów jej oczyszczania ,
rozwiązywanie krzyżówki, elementy pogadanki, dyskusji.
Słowna: elementy pogadanki, dyskusji.
4. Materiały dydaktyczne: karty zadań.
5. Formy pracy: indywidualna i grupowa.
6. Przebieg lekcji:
1
A) Część wprowadzająca:
- sprawdzenie obecności,
- zapoznanie z tematem lekcji i zapisanie tematu na tablicy, wyjaśnienie uczniom,
jak będzie wyglądała ich praca na lekcji: pogadanka, praca w grupach.
B) Część właściwa:
I.
Zapoznanie uczniów z rodzajami zanieczyszczeń wód i sposobami ich
oczyszczania.
RODZAJE ZANIECZYSZCZEŃ WÓD
Pogadanka z uczniami na temat stanu czystości wód w Polsce i najbliższym otoczeniu,
zapoznanie z rodzajami zanieczyszczeń wód oraz źródłami zanieczyszczeń.
Nauczyciel zapoznaje uczniów z rodzajami zanieczyszczeń oraz ich źródłami – ZAŁĄCZNIK
NR 1.
SPOSOBY OCZYSZCZANIA WÓD
Pogadanka z uczniami na temat metod oczyszczania wody:
co to są ścieki,
dlaczego ścieki są niebezpieczne,
dlaczego trzeba budować oczyszczalnie ścieków.
Nauczyciel zapoznaje uczniów ze sposobami oczyszczania wód – ZAŁĄCZNIK NR 2.
II.
Praca w grupach.
Nauczyciel dzieli uczniów na 4 kilkuosobowe grupy. Uczniowie w grupach opracowują
przydzielone im zagadnienie (około 10 minut)
Grupa 1: Rodzaje i źródła zanieczyszczeń wód naturalnych.
Grupa 2: Jak i dlaczego zapobiegać zanieczyszczeniom wód?
Grupa 3: Problemy z wodą w rejonie zamieszkania – jakie są źródła i rodzaje zanieczyszczeń w
moim najbliższym otoczeniu?
Grupa 4: Co to są ścieki i dlaczego mogą być niebezpieczne?
Wskazówki dla nauczyciela:
Grupa 1: Rodzaje i źródła zanieczyszczeń wód naturalnych (zanieczyszczenia chemiczne,
fizyczne, fizjologiczne, biologiczne; źródła zanieczyszczeń wód – działalność człowieka, rozwój
przemysłu
ZAŁĄCZNIK NR 1)
Grupa 2: Jak i dlaczego zapobiegać zanieczyszczeniom wód?
Dlaczego?
2
Woda jest niezbędnym składnikiem decydującym o życiu każdego żywego organizmu, jest
surowcem do produkcji przemysłowej, służy człowiekowi do celów transportu, turystyki,
wypoczynku i rekreacji, do usuwania wszelkiego odpadów itd.
Jak?
Podejmowanie inwestycji zmierzających do poprawy gospodarki wodno-ściekowej, budowa
oczyszczalni ścieków, stosowanie przydomowych ekooczyszczalni ścieków, wdrażanie treści
ekologicznych w szkołach, kształtowanie odpowiedzialności społecznej itd.
Grupa 3: Problemy z wodą w rejonie zamieszkania – jakie są źródła i rodzaje zanieczyszczeń w
moim najbliższym otoczeniu?
lokalne źródła zanieczyszczeń wód, brak skanalizowania okolicznych miejscowości,
zanieczyszczenia przypadkowe wód naturalnych itp.
Grupa 4: Co to są ścieki i dlaczego mogą być niebezpieczne?
Nauczyciel korzysta z ZAŁĄCZNIKA NR 2.
C) Część podsumowująca:
1. Uczniowie prezentują wyniki pracy w poszczególnych grupach.
2. Rozwiązywanie krzyżówki – każda grupa otrzymuje do rozwiązania krzyżówkę (ok. 10
min). Wraz z nauczycielem sprawdzają poprawność haseł.
Nauczyciel wyjaśnia, co oznacza rozwiązanie krzyżówki – eutrofizacja
ZAŁĄCZNIK
NR 3.
3. Przygotowanie w grupach krótkiego hasła związanego z zanieczyszczeniami wód i
sposobami ich zmniejszenia (ok. 5–10 min).
DO PRZYGOTOWANIA KONSPEKTU WYKORZYSTANO MATERIAŁY
POCHODZĄCE Z INTERNETU.
3