klasa V a

Transkrypt

klasa V a
Scenariusz zajęć (c)
„Ochrona środowiska
i zachowania proekologiczne”
Temat zajęć:
Ochrona środowiska i zachowania proekologiczne
Liczba godzin: 1
Liczba uczniów: 30
Cele ogólne:
 uświadomienie uczniom potrzeby zdrowego odżywiania się;
 kształtowanie postaw proekologicznych.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
 ułożyć zdania z rozsypanki wyrazowej będące zasadami zdrowego żywienia;
 odpowiedzieć na pytanie problemowe: Jak się odżywiamy? stosując metodę
metaplanu;
 zanalizować etykietki produktów żywnościowych;
 dokonać oceny produktów żywnościowych w kontekście tzw. „zdrowej
żywności”;
 dokonać właściwej segregacji odpadów;
 zaplanować zakup produktów żywnościowych z uwzględnieniem jak najkorzystniejszego ich wpływu na zdrowie.
Ramowy program lekcji/ zajęć
Lp.
czas
Zagadnienia szczegółowe
Pomoce
dydaktyczne
Część wstępna:
1. Powitanie uczestników, przedstawienie tematu i celów
zajęć;
2. Podział klasy na 5 zespołów
1.
3. Wprowadzenie do tematu: Przypomnienie piramidy
pokarmowej.
7
minut
4. Układanie zasad zdrowego żywienia z rozsypanki
wyrazowej
Plakat: „Piramida
zdrowego żywienia”
zał. 2.3. Zasady
zdrowego
żywienia…, plakat:
„Jak żyć zdrowo?”
5. Odczytanie zasad zdrowego żywienia dzieci i młodzieży
w wieku szkolnym
Część zasadnicza:
Plakaty do
metaplanu (5)
1. Jak się odżywiamy? – próba odpowiedzi na pytania
(metaplan):
Plakat: „Jak to
działa?
2. Jak jest?
3. Jak powinno być?
2.
4. Dlaczego nie jest tak, jak powinno być?
Wnioski:
1.
Czy wiesz, co jesz? – analiza danych umieszczonych
na opakowaniach produktów żywnościowych pod
kątem wszystkich niezbędnych informacji jakie powinny
się znajdować.
30
minut
Informacje na
opakowaniach
środka
spożywczego zał.
3.4 oraz Tabela
dodatków i
składników
chemicznych
2
żywności.
Podsumowanie:
1.
3.
2.
3.
Co należy zrobić z opakowaniami po produktach
spożywczych? - rady na odpady.
Jak planować zakupy zdrowych produktów
żywnościowych?
8
minut
Podziękowanie i zakończenie zajęć
symboliczne „kosze”
na różne odpady:
plastik, szkło, papier,
metal, inne odpady
Plakat: „Bądź Eko –
segreguj śmieci”
Strategia i metody prowadzenia lekcji/zajęć:
 metaplan
 ćwiczenia praktyczne
 pogadanka
Pomoce dydaktyczne:
 różne produkty spożywcze przyniesione przez dzieci: jogurty, serki, batony, chipsy,
„zdrowe”
 chipsy, ciastka, batoniki, napoje …itp.
 5 arkuszy papieru do sporządzenia plakatów (metoda metaplanu), kolorowe pisaki;
Materiały dla nauczyciela:
 plakat piramidy zdrowego żywienia się;
 5 plakatów przygotowanych do pracy metodą meta planu;
 kserokopie: zasad zdrowego żywienia, zał. 4.3, E-konserwanty.
 Plakaty: „Piramida zdrowego żywienia”, „Bądź Eko”, „bądź Eko – segreguj śmieci”,
„Smaczna i zdrowa przekąska”, „Smaczne i zdrowe menu na Party”, „Jak żyć
zdrowo?”, „Czy Ruch to zdrowie?”, „Jak to działa?”
Przebieg lekcji/ zajęć:
1. Powitanie uczniów i przedstawienie tematu oraz celów zajęć.
2. Podział zespołu klasowego na 5 grup.
3. Przypomnienie piramidy pokarmowej, plakat: „Piramida zdrowego żywienia”
4. Rozdanie uczniom rozsypanki wyrazowej dotyczącej zasad zdrowego żywienia.
Każda grupa otrzymuje pocięte na fragmenty 2 zasady zdrowego żywienia (zał. 2.3)
z poleceniem ułożenia sensownych zdań; Odczytanie 10 zasad zdrowego żywienia
dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.
5. Próba odpowiedzi na pytanie: Jak się odżywiamy?
Uczniowie pracują metodą metaplanu. Wcześniej nauczyciel przygotowuje
niedokończone plakaty, plakat: Jak to dziaa?” z prośbą o rozważenie
postawionego problemu;
Jak się odżywiamy?
 Jak jest?(co lubimy jeść)
 Jak powinno być…? (co powinniśmy jeść)
 Dlaczego nie jest tak, jak powinno być? (dlaczego to lubimy)
 wnioski
Delegowani przez grupę przedstawiciele prezentują swoje plakaty (w razie
potrzeby nauczyciel odpowiada na ewentualne pytania pozostałych uczniów).
Podsumowanie wszystkich wniosków z 6 plakatów przez nauczyciela (próba
odpowiedzi na pytanie: Co zrobić, aby było tak, jak być powinno? Czy wiesz, co
jesz?
3
6. Uczniowie wyjmują na stoliki przyniesione przez siebie produkty spożywcze
(opakowania po produktach spożywczych): np. jogurty, soki, napoje, ciastka,
batoniki, serki, ryż, makarony, chipsy itp.
Nauczyciel podaje informacje jakie powinny się znajdować na opakowaniu
środka spożywczego (zał. 4.3).
Uczniowie analizują wartości odżywcze danego produktu oraz jego wykorzystanie
w odpowiednio zbilansowanej diecie, analizują także skład i inne informacje
umieszczone na opakowaniach w tym zwracają uwagę na rodzaj i ilość
konserwantów znajdujących się w danym produkcie potrzebnych do
opowiedniego zabezpieczenia żywności przed zepsuciem.
(zał. Tabela dodatków i składników chemicznych żywności).
7. Co możemy zrobić z opakowaniami po produktach spożywczych? Rady na
odpady.
Uczniowie segregują opakowania wokół symbolicznych koszy z napisami: plastik,
szkło, papier, metal, inne odpady.
8. Jak planować zakupy zdrowych produktów żywnościowych?
W oparciu o uzyskane informacje z lekcji uczniowie pojedynczo odpowiadają
na pytanie, podając propozycje zakupów zdrowych produktów spożywczych.
Bibliografia:
Bosacka Katarzyna, Kozłowska-Wojciechowska Małgorzata: Czy wiesz co jesz?
Poradnik konsumenta, Poznań publicat S.A., 2013, ISBN 978-83-245-1852Strona internetowa:
http://www.izz.waw.pl
htps//www.wsse-poznan.pl
4
Załącznik 2.3
ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU
SZKOLNYM (Instytutu Żywności i Żywienia 2009)
1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie.
2. Bądź codziennie aktywny fizycznie - ruch korzystnie wpływa na sprawność
i prawidłową sylwetkę.
3. Źródłem energii w twojej diecie powinny być głównie produkty znajdujące
się w podstawie piramidy (na dole).
4. Spożywaj codziennie przynajmniej 3-4 porcje mleka lub produktów
mlecznych takich jak jogurty, kefiry, maślanka, sery.
5. Jedz codziennie 2 porcje produktów z grupy – mięso, ryby, jaja. Uwzględniaj
też nasiona roślin strączkowych.
6. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce.
7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych.
8. Ograniczaj spożycie cukru, słodyczy, słodkich napojów.
9. Ograniczaj spożycie słonych produktów, odstaw solniczkę.
10. Pij codziennie odpowiednią ilość wody.
5
Załącznik 4.3
ARTYKUŁY ŻYWNOŚCIOWE
Dokonując zakupów artykułów spożywczych konsumenci powinni zwracać przede
wszystkim uwagę
na
oznaczenia
znajdujące
się na
opakowaniach środków
spożywczych bądź informacje uwidocznione przy towarach i tak:
Na opakowaniu środka spożywczego szukaj obowiązkowych informacji o:
nazwie środka spożywczego,
wykazie składników występujących w środku spożywczym, według masy tych
składników,
w porządku malejącym,
dacie minimalnej trwałości albo terminie przydatności do spożycia,
warunkach przechowywania, w przypadku, gdy jakość środka spożywczego
w istotny sposób zależy od warunków jego przechowywania,
sposobie przygotowania lub stosowania, jeżeli brak tej informacji
mógłby spowodować niewłaściwe postępowanie ze środkiem
spożywczym,
danych
identyfikujących
wprowadzającego
środki
producenta
spożywcze,
lub
paczkującego
jeżeli
działalność
lub
jest
zarejestrowana na terytorium któregoś z państw członkowskich UE,
miejsce albo źródło pochodzenia, w przypadku gdy brak tej informacji mógłby
wprowadzać konsumentów w błąd,
zawartości netto lub liczbie sztuk opakowanego środka spożywczego,
numerze partii produkcyjnej rozumianej jako określona ilość środka spożywczego
wyprodukowanego, przetworzonego lub zapakowanego w praktycznie takich
samych warunkach
Numer partii produkcyjnej jest niezbędny dla identyfikacji danego produktu. Ma to
znaczenie w przypadku np.: rozpatrywania reklamacji konsumenta.
klasie jakości handlowej, jeżeli została ona ustalona w przepisach w sprawie
szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej, albo inny wyróżnik jakości
handlowej, jeżeli obowiązek podawania tego wyróżnika wynika z odrębnych
przepisów.
6
Scenariusz zajęć zintegrowanych
Edukacja wczesnoszkolna
Autorzy scenariusza: mgr Halina Guździoł
PATRONAT:
7