Jesienne zabawy Opracowała Barbara Boba

Transkrypt

Jesienne zabawy Opracowała Barbara Boba
Scenariusz zajęć twórczych dla dzieci 4 letnich
Opracowała Barbara Boba
Miejskie przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 2
w Lędzinach
Temat: Jesienne zabawy
Cele ogólne:
-
rozwijanie twórczej
aktywności dzieci
-
pobudzenie otwartości i spontaniczności w wyraŜaniu własnych
myśli, pomysłów i emocji
Metody:
-
Swobodnej ekspresji
-
Zadań inspirujących,
-
Słowna – rozmowa, objaśnienia
Cele operacyjne; dziecko
- swobodnie wyraŜa za pomocą ruchu treść opowiadania,
- odbiera i rozumie treści przekazywane przez niewerbalne środki wyrazuruch ciała
- zna charakterystyczne cechy jesieni, aktywnie uczestniczy
w zabawach, potrafi być twórcze.
Pomoce; ilustracje przedstawiające jesień i inne pory roku, kolorowe
wstąŜki na pałeczkach, warzywa i owoce, kosz, materiał przyrodniczy,
kaseta, magnetofon, komplet kart ( fiszki samokontrole) dla kaŜdego
dziecka, przybory plastyczne, kolorowe listki.
Forma; praca z cała grupą
Przebieg;
Przywitanie. Witamy uczestników w taki sposób, aby czuli się powitani.
Osoby, których dotyczą słowa powitania podnoszą ręce w górę i machają
w stronę witającego (nauczycielki).
Witam wszystkich, którzy przybyli do jesiennej krainy , aby się wspólnie
bawić. „Pozdrawiam tych, którzy:
mają dobry humor
lubią jeść owoce i warzywa
lubią się wesoło bawić
lubią taniec
nie lubią nudy…
Opowieść
W
ruchowa
tle
„jesienna”
muzyka.
Treść opowiadania: „W piękny jesienny dzień, gdy na niebie świeciło złote
słońce, dzieci wybrały się do lasu na grzyby. Miały ze sobą koszyki. W
lesie rosło bardzo duŜo wysokich drzew, ale pomiędzy nimi widać było
niskie drzewa. . Wiał delikatny wiatr, który poruszał gałązkami. Siedziały
na nich ptaki. Gdy usłyszały dzieci, przestraszyły się i odfrunęły. Dzieci
wędrowały, aŜ napotkały na leśnej polanie duŜo grzybków- borowików.
Dzieci pochyliły się i zebrały grzybki do koszyków. Nagle na niebie
pojawiły się chmurki, z których zaczął padać drobny deszcz, więc dzieci
schowały się pod drzewkami, ale wiatr stawał się silniejszy. Dzieci
postanowiły pobiec do domu. Zabrały koszyki i biegły, przeskakując
kałuŜe, które utworzyły się na drodze. Wiatr wiał coraz mocniej, takŜe
cięŜko im było iść, ale dom był juŜ niedaleko. Kiedy udało im się w końcu
dotrzeć do drzwi, okazało się Ŝe wiatr rozdmuchał ciemne chmury i na
niebie znów zaświeciło słońce. Dzieci uśmiechnęły się i zaczęły liczyć
grzybki w swoich koszykach.”
Zagadki ruchowe- rozpoznawanie przez dzieci w oparciu o gesty
nauczyciela tematyki zagadek ( nauczyciel pokazuje opadające liście,
zamiatanie liści, wiatr, przeskakiwanie przez kałuŜe).
Jesienna dekoracja - dzieci, wśród róŜnych zdjęć i obrazków odszukują
ilustracje przedstawiające jesień, przypinają je na tablicę tematyczną.
Kończenie zdań -
zachęcanie
dzieci do
zabawy polegającej na
dokończeniu zdania:
Jesień rozpoznaję po…
Kiedy pada deszcz lubię....
„Czarodziejski koszyk”- zabawa polegający na odgadnięciu przez dzieci
za pomocą dotyku, jakie warzywo lub owoc zostało ukryte w koszyku.
Dziecko,
brawami.
które
odgadnie
zostaje
nagrodzone
Fiszki samokontrole- dzieci wybierają z wielu ilustracji te, które
związane są z jesienią. Następnie samodzielnie kontrolują poprawność
wykonanego zadania, poniewaŜ kaŜdy obrazek pasujący do jesieni jest na
odwrocie zaznaczony kropką.
Twórcza aktywność ruchowa:
- wybór spośród dwóch melodii tej, która mogłaby obrazować wiatr.
Przedstawienie ruchem wiatru do muzyki - wykorzystanie do tego celu
wstąŜek.
Swobodne
wypowiedzi-zainspirowane
pytaniem:
Za
co
chciałbyś
podziękować jesieni?
Twórcza aktywność plastyczna- propozycja ozdabiania elementów
garderoby Pani Jesieni tworzywem przyrodniczym: kolorowymi liśćmi,
zasuszonymi płatkami kwiatów itp. Dzieci przystępują
do tworzenia
kompozycji dekoracyjnych według własnego pomysłu.
Zabawa kołowa z piosenką ( na melodię "Mam chusteczkę haftowaną")
" Mam listeczki kolorowe, Ŝółte i czerwone,
kogo dotknę lekko nimi przyjdzie tutaj do mnie.
La, la., la., la…” - w środku koła porusza się dwoje dzieci, które
przekazują liście innym uczestnikom zabawy.
PoŜegnanie – na przerwę w muzyce dzieci Ŝegnają się ze sobą
w dowolny sposób (podanie ręki, uśmiech, ukłon itp.).